ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Přidat na Seznam.cz  

Náměstí se promění v pulzující centrum

Rekonstrukce náměstí 28. října

Doba rekonstrukce: červenec 2012 – listopad 2013

Vizualizace: Magistrát města Hradec Králové | Architektonická kancelář: Atelier Hájek, Ing. arch. Martin Hájek

Dlouho plánovaná rekonstrukce nám. 28. října a navazujících ulic Dukelská a S. K. Neumanna začala začátkem července. S rekonstrukcí obou ulic přijde i určité omezení městské hromadné dopravy. Dopravní podnik v tomto úseku zároveň zrekonstruuje trolejové vedení. Vzhledem k nutnosti uzavření prostoru pro dopravu v době prací se ještě před tím zrekonstruoval prostor křižovatky ulic Chelčického a Hořické. Právě tudy projíždějí odkloněné trasy některých autobusových linek městské hromadné dopravy, které ulicemi S. K. Neumanna a Dukelskou projíždějí. Trolejbusové jedou přes Gočárovu třídu.

„V první fázi dojde k rekonstrukci silničního profilu na Dukelské třídě, severním okraji náměstí 28. října a ulici S. K. Neumanna. Ta zahrne rekonstrukci kanalizace, vodovodu, kabelů a dalších inženýrských sítí uložených pod zemí, ale i zhotovení nového povrchu vozovky. Předpokládáme, že to stihneme do podzimu letošního roku a teprve v následném období budeme pokračovat na vlastním náměstí,“ přiblížil časový plán vedoucí investičního odboru magistrátu města Valentýn Avramov.

Co bude na náměstí nového? Jednou z novinek bude zurčení protékající vody před kostelem v podobě malého potůčku. Náměstí dostane také na okrajích klidové zelené zóny a především dlažbu tam, kde se pohybují hlavní proudy lidí. Vítanou novinkou bude také nové tržiště zemědělských přebytků, tvořené podobnou konstrukcí jako má Terminál HD. Samozřejmostí bude také nová různorodá dlažba, lavičky, lampy a kompletní mobiliář. Přestavbu náměstí ocení i lidé s omezenou schopností pohybu, protože chodníky, vozovka, dlažba i travnaté plochy jsou navrženy ve stejné výškové úrovni.

„Vítězný návrh, podle kterého se rekonstrukce uskuteční, je z dílny hradeckého architekta Martina Hájka,“ řekl manažer IPRM magistrátu Jozef Čižmár.

„Rekonstrukce celého prostoru by měla být ukončena v říjnu nebo v listopadu příštího roku,“ sdělil Valentýn Avramov.

Celá obnova má přijít na zhruba 120 milionů korun a značnou část nákladů by měla pokrýt dotace, jejíž výše zatím není známa. Půjde o peníze z Regionálního operačního programu NUTS II Severovýchod.


    V HRADCI JE DNES