Přidat na Seznam.czAktuality 2012

Červenec

1. 7.

Fotbalový Hradec hlásí posily a dostal licenci na ligu

Do Hradce přichází ze slovenské Senice defenzivní záložník Tomáš Strnad, z Banské Bystrice útočník Dušan Uškovič, z Bosny a Hercegoviny Haris Harba a Asim Zec. Z Hradce naopak odcházejí Černý a k překvapení všech také kapitán Fischer. Klub obdržel od FAČR licenci na sezonu 2012/2013.

2. 7.

Vyšel nový jízdní řád MHD a začíná rekonstrukce nám. 28. října

Ode dneška začíná platit dočasný jízdní řád, který bude platit po dobu rekonstrukce nám. 28. října a přilehlých ulic. Trolejbusové linky 1, 3, a 7 budou jezdit nově po Gočárově třídě. Autobusové linky budou mít náhradní zastávku OD Tesco poblíž parkovacího domu Katschnerka. Návrat na původní trasy se plánuje koncem tohoto roku.

3. 7.

Sconto finišuje se stavbou, otevře se v srpnu

Nábytkářská prodejna Sconto, která vyrostla na poli mezi Hornbachem a hypermarketem Tesco, se má otevřít začátkem srpna. Hotová je celá budova a rozlehlé parkoviště. Navazující silnice by měla později propojit obchodní zóny hypermarketů Tesco a Makro, včetně zastávky MHD před prodejnou Sconto, alespoň tak to bylo načrtnuté v projektu.

4. 7.

Mimořádná bouřková činnost nad Hradcem

Přes Hradec se přehnalo v úterý několik bouřkových pásem. Bouřková činnost byla mimořádná, prakticky po celý den se střídala jedna bouřka za druhou, vyvrcholení přišlo odpoledne, kdy dosáhly bouřky největší intenzity. Mnoho částí města se ocitlo díky značnému přívalu srážek pod vodou. Například Mrštíkovou ulicí se valilo půl metru vody, vznikly zde na chvíli Malé Benátky

5. 7.

Nám. Svobody se nepřejmenuje na Havlovo náměstí

Zastupitelé na svém posledním zasedání neschválili avizovanou změnu názvu nám. Svobody. Nejvíce se o změnu názvu snažil zastupitel a bývalý primátor Martin Dvořák. Ten se podle svých slov i díky zamítavému stanovisku nechal slyšet, že už pro něj v zastupitelstvu není místo a zváží odchod. Podle děkana hradecké univerzity Hynka je i tak jméno Havla v Česku synonymem svobody.

6. 7.

Nad Hradcem se srazila dvě bouřková pásma

V úterý byl den plný bouřek, ve středu klid, ale to, co se stalo ve čtvrtek, místní nepamatují. Co se nad Hradcem a jeho okolí během pár minut vytvořilo vůbec netušili chataři ze Svinar ani pořadatelé Rock for People. Chatovou osadu OVS postihla apokalypsa, osadníci mluví i o tornádu. Tam kde byl les, leží stovky až tisíce popadaných stromů. Cesta na Běleč byla tři dny uzavřena.

7. 7.

Festival Rock for People navštívilo přibližně 32 tisíc lidí

18. ročník festivalu zaznamenal svou největší návštěvu v historii. Festivalu však letos vůbec nepřálo počasí, dvakrát se nad areálem přehnaly silné bouřky, a proto se některá vystoupení musela zrušit. Festival díky počasí utrpěl milionové ztráty. Pořadatelé radí, aby si lidé pro jistotu raději RfP pásky ponechaly i na příští rok. Letošní headlineři: Faith No More (vystoupení zhatilo počasí), Example, Prodigy, Skrillex a další.

8. 7.

Postaví se v Hradci někdy mrakodrap? Vhodných míst je dost

Výšková budova nejméně o 20 patrech, takový by mohl být první mrakodrap. Aby se vůbec mohl zařadit do této kategorie, musel by mít více jak 100 metrů na výšku. Místo by pro něj mohlo být například u Milety, na Moravském nebo u Terminálu. Otázkou zůstává, zda-li by do rovinatého Hradce urbanisticky zapadl.

9. 7.

Začal prodej permanentek FC Hradec Králové

Od pondělí do této středy si permanentní vstupenky mohou zajistit stávající držitelé permanentek, v době od 9 do 12 hod. a od 14 do 17 hod. Od čtvrtka pak všichni ostatní zájemci o nové permanentky, jejich ceny zůstávají stejné jako v loňské sezoně. S novou permanentkou dostane také každý slevu 10 % na veškerý sortiment v restauracích KFC.

10. 7.

Vedení hokejového klubu nemůže na zimní stadion

Celý spor mezi městem a společností ABD Invest vyvrcholil v pondělí, když nebyl zaměstnancům klubu umožněn vstup na stadion. Prostory stadionu jsou uzamčeny a dokud se celé martyrium nevyřeší, nepronikne tam zřejmě ani noha. Údajně neplatná smlouva se upekla za bývalého vedení města, to současné by rádo dalo věci do pořádku.

11. 7.

Rekonstrukce Velkého náměstí se zatím odkládá

Velké náměstí si na svoji opravu ještě počká, peněz z evropských fondů se tak Hradec vzdává a opět se chce o ně přihlásit po roce 2014. Velké náměstí je opravdu ve velmi špatném stavu, přestavbu brzdí dvě desítky vlastníků domů, některým se nelíbí hlavně úbytek parkovacích míst, další nejsou k sehnání, protože žijí za mořem.

12. 7.

Nová lávka přes Orlici je už hojně využívána

Otevřela se před měsícem a již od prvních dnů se těší velké oblibě, slouží zejména jako zkratka studentům z kampusu hradecké univerzity s centrem města, se studijní vědeckou knihovnou, ale také cyklistům směřující na Moravské Předměstí, Fakultní nemocnice a mnoho dalším. Nejpůvabnější je prý lávka večer, kdy je unikátně nasvícena.

13. 7.

Po Hradci se budou prohánět roztodivná šlapací vozítka

Již potřetí se uskuteční v centru Hradce šampionát šlapacích vozítek s pedály. Hodnotí se rychlost a vzhled vozítka, vyzdobení depa a prezentační scénka. Divácky nejatraktivnější jsou právě různorodé vzhledy vozítek, např. Spiderman, sfinga, vodník, lev, čarodějnické vozítko a další exempláře. Do Hradce se vozítka vrátí opět za rok, 13. a 14. července 2013.

14. 7.

Ve městě vznikne nový park, bude se jmenovat park Zálabí

Od soutoku Labe a Orlice, podél řeky až k Tylovu gymnáziu proběhne nová výsadba stromů a měl by zde vzniknout nový park, jeho název bude park Zálabí. Ten vznikne jako kompenzace za kácení v oblasti ČKD Plotiště, kde se budou stavět nové objekty logistického centra. Náklady půjdou na účet soukromého investora.

15. 7.

Termín otevření stadionu v roce 2014 je stále reálný

Pokud by se už tajemná sdružení z Hradce dál neodvolávala, stále je prý podle Vávry, vedoucího projektu ECE, reálný termín otevření nové arény v roce 2014. Pokud by se tedy v příštím roce začalo s demolicemi, nová aréna by se mohla otevřít už o rok později. Stále totiž platí, že největší ostudou Hradce je chátrající fotbalový stadion. Nová aréna s obchodním centrem vytvoří pro Hradec jedinečný koncept na české poměry.

16. 7.

Zdvoukolejnění trati do Pardubic ve výhledu čtyř let

Nejvíce vytížená trať široko daleko by se mohla dočkat druhé koleje v celé déle do tří až čtyř let. Nejprve se začne s výstavbou menších úseků dvoukolejky pro zrychlení železničního provozu a plynulejšího vyhýbání vlaků. Správa železničních dopravních cest už vyčlenila 250 mil. Kč, celý projekt bude stát 1,4 mld. Kč.

17. 7.

Ve Svobodných Dvorech se opraví křižovatka a vznikne přechod

Nepřehledná křižovatka, která spojuje ulice Dvorská, Cihlářská a nově také K Meteoru, kde probíhá 1. etapa výstavby bytových domů, dostane nové značení, které zlepší přehled o tom, kdo a jak má vjet do křižovatky. U ZŠ ve Svobodných Dvorech vznikne také nový chodník a nasvětlený přechod, pro větší bezpečnost školáků.

18. 7.

Benešovka bude po rekonstrukci atraktivní adresou

Projekt rekonstrukce Benešovy třídy se právě realizuje. Nyní probíhá zateplení plášťů domů, výměnám výtahů apod. Regeneraci veřejného prostranství začalo město realizovat začátkem léta. Nejnáročnější část výstavby však na svoji realizaci stále čeká. Jejím cílem bude změnit střed Benešovy třídy. Úprav se dočkají pěší i pojízdné komunikace, a to včetně cyklostezek, parkovacích ploch a zastávek MHD.

19. 7.

Na CIAF dorazí Breitling Jet Team i legendární MiG-15

Letecká akce CIAF se letos koná druhý zářijový víkend. Mezi dosud potvrzenou techniku včetně armády ČR patří zejména francouzská skupina na strojích L-39 Breitling Jet Team, dvě stíhačky F-16 z Belgie, transportní letoun C-27 Spartan z Litvy, akrobatická skupina Orlik z Polska a také legenda nebe MiG-15.

20. 7.

O hradecké letiště se zajímá nákladní letecká společnost

Budou nebe nad Hradcem v dohledné době křižovat velká letadla nově vznikající letecké nákladní společnosti? Mezi městem a společností Euro Cargo Air prý proběhlo několik jednání a připravuje se dohoda o spolupráci využití letiště pro leteckou přepravu. Pro letiště by to byl milník v historii jeho rozvoje.

21. 7.

Na Podzámčí a za Eventem se staví nové byty

Dva bytové domy vznikají nyní v Třebši u zastávky Nové Podzámčí. První z nich bude mít 29 bytových jednotek, druhý 12 bytových jednotek a bude nízkoenergetický. Oba dva bytové domy se mají dokončit koncem roku. Řadové domy se také právě staví v lokalitě Zámostí v Malšovicích poblíž klubu Event.

22. 7.

Chystá se přestavba zpustlého hřiště ve Farářství

Škvárové hřiště ve Farářství již pěknou řádku let úspěšně zarůstá. Připravovaná rekonstrukce tohoto prostoru celý areál přemění. Vyroste zde hřiště pro pozemní hokej i s využitím pro malý fotbal a také tréninkové hřiště. Dále nový šatnový objekt s tribunou, 31 parkovacích míst a autobusová zastávka.

23. 7.

Generálka na ligu: HFK Olomouc vs. FC Hradec Králové 1:0

Votroci v posledním přípravném zápase před ligou příliš nenadchli a s druholigovým týmem prohráli 1:0. Aby toho nebylo málo, tak se ještě zranil hlavní tvůrce hry Filip Klapka, což je ještě horší zpráva, než ta těsná prohra. Votroci tak pojedou do Plzně v opravdu velké formě, ale bez přehnaného optimismu.

24. 7.

Ve Fakultní nemocnici se rekonstruuje dětská klinika

Celkovou rekonstrukcí prochází v této době dětská klinika ve Fakultní nemocnici. Starší budova postavená v 50. letech byla již dlouhodobě ve špatném stavu, během rekonstrukce se budova zateplí, dostane nový nátěr, výměnou projdou okna, dveře a také interiéry lůžkové a ambulantní části. Hotovo by mělo být koncem roku.

25. 7.

Společnost ECE podepsala s fotbalovým klubem partnerství

Společnost ECE, která by v tomto roce měla získat územní rozhodnutí na stavbu Parku Malšovice podepsala s klubem FC Hradec Králové smlouvy o sponzoringu a marketingové podpoře. V budoucnu má ECE 10 let poskytovat klubu ročně 17,6 mil. Kč, což je pro klub v dnešní době velmi vítaná částka, jelikož noví sponzoři nepřicházejí.

26. 7.

Na třídě S. K. Neumanna a Dukelské pokračuje rekonstrukce

Na nejrušnějších ulicích v centru pokračuje plánovaná rekonstrukce, od začátku prázdnin dělníci pracují na tom, aby se příští rok na podzim mohlo otevřít nové nám. 28. října a obě přilehlé třídy. Trolejové vedení je sundáno a pokračují práce na podloží silničních profilů ulic. Po rekonstrukci celé území zkrásní o 110 procent.

27. 7.

Po Hradci podle nového územního plánu budou jezdit tramvaje

S novým územním plánem se má možnost seznámit veřejnost. Byl dokončen koncept a bude probíhat připomínkové řízení. Nový plán směle navazuje na ten od Josefa Gočára. Počítá se s dopravou tram-train (vlakotramvaj), rozvojem letiště, obytných čtvrtí v Kuklenách, Temešváru a Věkoších. Rozšířit by se měl i trolejbusový provoz na Benešovu třídu.

28. 7.

Po čtyřproudovce z Březhradu do Opatovic asi až příští rok

Poslední úsek silnice I/37 mezi Březhradem a Opatovicemi se pomalu dokončuje. Stavbaři na některých úsecích finišují se stavbou, komplikace nastala u Opatovického písníku, kde se začalo s výstavbou až letos na jaře. Úsek a obchvat kolem Opatovic by měl být dokončen snad již letos, poslední stovky metrů k Březhradu na jaře.

29. 7.

V Hradci se o víkendu konají Balónové dny

V sobotu a neděli se na prostranství před Univerzitou a Fakultní nemocnicí uskuteční další ročník milovníků balónového létání. K letu bude připraveno zhruba 10 posádek. V sobotu se plánují lety brzo ráno, již před šestou a ve večerních hodinách. V neděli pak už pouze ráno. K vidění bude i hořáková show a vystoupí skupina The Coolers.

30. 7.

V Plotištích a Kuklenách se děti dočkají nových hřišť

Nové dětské hřiště vyrůstá v tuto chvíli u mateřské školy v Plotištích – Sever. Mělo by sloužit již od začátku nového školního roku a bude přístupné i veřejnosti. Další hřiště vyroste u MŠ v Kuklenách. Vedoucí učitelé si mohli vybrat herní prvky, které budou hřiště zdobit, jsou to skluzavky, houpačky i horolezecká stěna

31. 7.

Fotbalový klub prodal už 1.150 permanentních vstupenek

Z celkových 7.220 míst na Všesportovním stadionu se klubu podařilo prodat na novou sezonu už 1.150 permanentních vstupenek a další zájemci o ně přibývají. Koupí permanentky můžete ušetřit i několik desítek až stovek korun za celou sezonu. Na stadionu se také zelená čerstvě zasazený a vysoce kvalitní trávník, který zakryl i bývalou škvárovou dráhu.

Srpen

1. 8.

Hokejový klub představil novou image s novým logem

Hradecký hokej prochází avizovanou změnou image. Po změně názvu na Královští Lvi Hradec Králové se mění také klubové logo. Představené logo má ve znaku namísto hokejisty lva s vyceněnými zuby a drápy, což symbolizuje bojovnost. Tvar loga je mnohem dynamičtější než předešlý kruh, který už nevyhovoval požadavkům moderní doby.

2. 8.

Krajské dožínky budou letos u koupaliště Flošna

I v letošním roce se budou v Hradci Králové konat krajské dožínky. Kvůli rekonstrukci Šimkových sadů se však přesunou vystavovatelé na prostory před koupalištěm Flošna a do blízkosti sousedního fotbalového stadionu. Královéhradecké krajské dožínky každoročně navštíví tisíce lidí. Letos se uskuteční v termínu od 14. do 15. září.

3. 8.

Ve Futuru se otevírají nové obchody, další otevřou v září

Na přelomu července a srpna došlo v obchodním centru Futurum k otevření nových obchodů. Většina jich otevřela již v květnu při otevření nové části. Zbytek se bude otevírat postupně. Nedávno se otevřelo Tchibo, Women’Secret a Etam. V polovině září se pak mají otevřít iStore Apple i Bageterie Boulevard.

4. 8.

Hradec po dramatické druhé půli vydřel s Jabloncem bod

První poločas Hradci příliš nevyšel, prohrál ho po Lafatově gólu 0:1. Vstup do druhé části byl tragický, Jablonec vedl už 0:2. Nejslabším článkem byl Zelený s Pávkem, které Plíšek brzo střídal. Místo nich se na hřiště podíval Rezek a Uškovič. Hra nabrala tempo, Dvořák proměnil penaltu a 5 minut před koncem Uškovič skóroval do jablonecké sítě. Už v neděli přijede do Hradce nováčkovská, ale nebezpečná Jihlava.

5. 8.

Sportovní areál Slavie se začíná rekonstruovat

Začíná plánovaná rekonstrukce celého sportovního areálu Slavie, jehož stavba je úzce provázána s projektem Park Malšovice. Podle náměstka pro rozvoj města Jindřicha Vedlicha se zde plánují postavit 3 fotbalová hřiště včetně jednoho s umělým povrchem a dalších 10 hřišť pro kolektivní sporty.

6. 8.

Královští Lvi trénují a hrají v Pardubicích

Spor města se společností ABD pokračuje, a proto na zimním stadionu stále není led. Hradečtí hokejisté tak trénují v Pardubicích, kde odehrají i první přátelské utkání s Jihlavou. Tým jde do nové sezony s novou tváří a povede ho televizní trenérské duo – Martin Hosták a David Pospíšil. Klub také uzavřel exkluzivní partnerství na novou výzbroj a merchandising.

7. 8.

Dopravní podnik nainstaluje dvacet nových čekáren

20 nových prosklených čekáren na zastávkách zlepší ještě letos zázemí cestujících MHD. Nové čekárny jsou naplánované na Sever střed ve směru k Alessandrii, na Bláhovku směrem do centra, novou čekárnu dostane také točna Kluky. Další se objeví v ulici Maxe Malého, Na Občinách, Na Kotli nebo i v druhém pásmu MHD v Chaloupkách U Křížku. Z hlediska vybavenosti zastávek se řadí hradecká MHD na špičku v Česku.

8. 8.

Nové planetárium u hradecké hvězdárny se začne stavět na podzim

Nové digitální planetárium o celkové ploše přes 800 metrů čtverečních bude navazovat na prostory nynější hradecké hvězdárny. Nový objekt bude mít kruhový sál s nakloněným hledištěm s až stovkou sedadel. Královéhradecký kraj získal na projekt digitálního planetária dotaci ve výši 104,7 milionu korun.

9. 8.

V Hradci se dnes otevřela prodejna Sconto Nábytek

Mezi obchodní zónou Tesco a Makro se otevřel obchodní dům s nábytkem Sconto. V Hradci se otevřela v pořadí již 8. prodejna této společnosti. Nejbližší zastávka MHD je Makro – Březhrad. Zatímco Sconto už stojí, tak švédská Ikea stále hledá vhodnou lokalitu, kde by svůj obchodní dům mohla postavit. Ideální by to bylo někde přímo v Hradci nebo blízko něj.

10. 8.

O víkendu budou nad Hradcem létat Anduly

Přibližně 15 Andul, neboli letounů An-2, přiletělo ve čtvrtek do Hradce. V pátek hromadně odletí nad Prahu a večer se vrátí zpátky na letiště. V sobotu tam pak bude probíhat menší airshow, kde se představí právě Anduly v netradičních disciplínách a vystoupí také An-2 display team. Vstupné na akci je dobrovolné. Účastníci evropského sletu An-2 odletí v neděli.

11. 8.

Zahájení výstavby kampusu Univerzity Karlovy je blízko

Na louce před Fakultní nemocnicí by do jednoho roku měl začít vyrůstat komplex několika budov budoucího kampusu. Bude se jednat zatím o první etapu výstavby. V té se zde mají postavit dvě budovy, studentské náměstí a také zbývající infrastruktura. Spolu s kampusem je v plánu i nový a lepší příjezd k Fakultní nemocnici, na tom současném se tvoří při výjezdu z FN dlouhé kolony.

12. 8.

Hradec se na góly nadře. S Jihlavou remizoval 1:1

Trenér Plíšek měl před zápasem jedno velké přání: „Utkání chceme vyhrát a k tomu budou směřovat veškeré naše síly,“ řekl. Hradec nastoupil do zápasu v takovém poklidném nedělním tempu a v 6. minutě už lovil míč ze sítě. Výsledný ofenzivní tlak se nakonec projevil i gólově. Po ose Uškovič a Harba skóroval do odkryté branky Šisler. Smolařem dne se ke konci zápasu stal Hochmeister, který ze dvou metrů netrefil prázdnou branku.

13. 8.

Hradubická „dálnice“ zrychlí na 110 km/h. Půjde o pilotní projekt

Na Hradubické magistrále je nyní povoleno jet maximálně 90 km/h. Nová platforma Ministerstva dopravy, která se právě připravuje, umožní řidičům směřujícím do Hradce a naopak po Hradubické „dálnici“ využít až rychlosti 110 km/h. Magistrála mezi Hradcem a Pardubicemi bude vůbec první v zemi, kde se tento pilotní projekt vyzkouší. Testovací provoz s novou rychlostí má začít už letos na podzim.

14. 8.

Hradečtí hokejisté marně čekají na led

Když Hradec svěří do rukou nějakou činnost různým společnostem většinou to nedopadne dobře, nebo jsou lidé naštvaní. To je příklad parkování ISP a aktuálně také v kauze společnosti ABD vs. město. To se domnívá, že firmě zaplatilo víc, než ve skutečnosti proinvestovala a dalších 140 mil. Kč už firmě nepošle. Kauza je u brněnského soudu, kdy bude na stadionu led je ve hvězdách.