Přidat na Seznam.cz  

Postaví Hradec galerii podle vzoru Gočára?

Autor ~ LUPI 28. července 2011 | # 2 553 ZHLÉDNUTÍ

Nerealizovaná galerie...

Nerealizovaná městská galerie z pera Josefa Gočára, která měla stát naproti dnešnímu Muzeu východních Čech (na náměstí Osvoboditelů) se dostává v posledním období do popředí politického i veřejného zájmu. Pokud by se totiž podařilo najít finanční prostředky a galerie byla postavena, symbolicky by se tak dokončilo Gočárovo dílo v Hradci Králové. Na otázku, zda by v dnešní době obstála Gočárova galerie, říkají odborníci jednoznačné ano. A pokud by se náhodou měla vypsat nová soutěž, tak by se přihlásil tento projekt a nikdo jiný by prý do toho nešel. Je to totiž příležitost, jak po více než osmdesáti letech…

…postavit další stavbu od architekta, který toho pro Hradec tolik vytvořil. Z loňské výstavy Můj Gočár, vzbudil nejvíce zájmu právě tento projekt.

„Většině lidí se líbí ta městská galerie. Je to výjimečný projekt, na návrhu pracoval Gočár v letech 1930-1932 a celý projekt splňoval ty nepřísnější tehdejší podmínky na vystavování uměleckých děl. Budova měla stát hned v sousedství městského muzea, dokonce Gočár už tehdy počítal s přístavbou, kterou navrhoval až o deset let později. Budovy měly být propojeny, dokonce městská galerie neměla mít samostatné vytápění, ale měla být vytápěna z kotelny muzea. Ten projekt byl založen na tom, že v sousedství muzea bude vytvořen celek umělecko – historických institucí, vytvoří se tam náměstí a budovy budou tvořit celek stejně tak jako v návaznosti pak sokolovna a bazén,“ řekl Jan Jakl pro Český rozhlas, autor výstavy.

Projekt městské galerie je na papíře již 79 let a byl velmi podrobně zpracován. Se samotnou stavbou by tedy neměl být sebemenší problém.

Josef Gočár

„Projekt této výjimečné stavby, jejímuž uskutečnění na poslední chvíli zabránila souhra nepříznivých okolností, byl ve své době rozpracován až do fáze podrobné stavební dokumentace. Co tedy postavit budovu galerie po více než osmdesáti letech podle původních plánů a v souladu s architektovými představami? Myšlenka je to zajímavá, ale také kontroverzní a mezi odbornou i laickou veřejností zřejmě vzbudí diskuze,“ píše v publikaci k výstavě visegrádské čtyřky, primátor Zdeněk Fink. „Oživení záměru by si nekladlo za cíl pouze suplovat nevyhovující výstavní prostory Galerie moderního umění, ale město by vstupovalo do projektu s ambicemi symbolicky uzavřít architektovo královéhradecké dílo,“ dodává.

Nedokončená není jen galerie, ale také mnoho plánů. „Co se týká neuskutečnění některých vizí v těch územních plánech, tak tam to bylo opravdu trošku dáno tím vizionářstvím. Ty územní plány byly od toho, aby se něco z nich realizovalo a něco zůstalo pouze na papíře,“ říká Jan Jakl. Z minulosti se například později dokončil Gočárův okruh, který obkroužil město na konci 70. let minulého století.

„Je mimořádné a v našich podmínkách nebývalé, aby jeden architekt zanechal v jednom městě tak silnou stopu. Nejen rozsahem a kvalitou práce, ale i pestrostí staveb,“ řekl pro MF Dnes režisér Šumných měst Radovan Lipus. Architekt David Vávra se přidává a o projektu galerie říká, že je tak kvalitní, že by ho nerozeznal od těch současných.

Pokud se projekt galerie v budoucnu uskuteční, s největší pravděpodobností bude stát na jiném místě, než se dříve uvažovalo. Důležité také je, zda-li se v současném tempu nových projektů ve městě, najdou v příštích letech peníze na stavbu. Pokud by se však podařilo všechny překážky zdárně vyřešit, je možné, že by se galerie do roku 2020 mohla uskutečnit. Přiřadila by se hned k dalším významným stavbám ve městě a nemusela by v ní být jen galerie, ale například i muzeum Josefa Gočára, architektury a urbanismu.


  DEJTE HRADCI LIKE NA FACEBOOK, DĚKUJEME :)

  Obchodní centrum Orlice Park na Slezském Předměstí během jarních týdnů karantény bez možnosti otevření, modernizova…
  V červenci v Hradci proběhne exkluzivně nový festival Hradecký Letokruh. Ten se bude konat od 22. do 25. července u…
  Přistání letounu Gulfstream G200 na letišti v Hradci Králové pohledem kamery , jde o častého návštěv…
  Klinika infekčních nemocí ve zkratce KIN by měla do roku 2025 vyrůst v areálu fakultní nemocnice. Původně na tomto…
  Severní terasy a Žižkovy sady mají územní rozhodnutí. Město na něm pracovalo od roku 2017. V rámci revitalizace ter…
  Dopravce v úterý mimořádně na hlavním nádraží v Hradci. „Pokud dojde ke zkapacitnění trati tak, že by pos…
  RT : Takhle ten Hradec zase tak velký nevypadá.

  11.838

  1.498

  1.256


  #PROUD ZPRÁV

  ~WEBKAMERY

  @MENU


  96 %

  96 %

  94 %

  94 %

  92 %

  91 %

  91 %

  88 %

  87 %

  nové

  nové


  Chirurg. komplex FNHK (- 1 %)

  Regionální sídlo ČSOB (~ 0 %)

  Dvoukolejka HK ~ PCE (- 1 %)

  Univerzita Karlova (~ 0 %)

  Obytný blok Koruna (+ 1 %)

  Fotbalová aréna (+ 1 %)

  Jižní spojka (+ 1 %)

  Severní tangenta (+ 2 %)

  Křižovatka Mileta (~ 0 %)

  Nové OC Hvězda

  Jižní propojení

  Všechny projekty a stavby v HK

  Najděte si, co hledáte!  Lze hlasovat pro více odpovědí, do konce zbývá...

  HRADEC KRÁLOVÉ DNES

  NOVINKY NA WEBU

  NEJVĚTŠÍ MĚSTSKÉ ČTVRTI

  PROJEKTY VE VÝSTAVBĚ

  INFO O WEBU