Přidat na Seznam.cz  

Ferdinand na Velkém náměstí

Zhruba před rokem probíhalo v Hradci natáčení filmu Sarajevo. Snímek byl již před časem uveden na televizní obrazovky. Přestože se v Hradci natáčelo několik srpnových dnů, bylo uzavřeno několik ulic a filmový štáb zde měl napilno, ve filmu jsou spíše uvedeny jen kratičké záběry, hlavně venkovních scén. Je tak občas vidět na filmové kulisy hradeckých domů, pohled na vodní elektrárnu Hučák v jejímž pozadí se rýsuje Bílá věž a vedle stojící minaret. V dálce jsou ještě vidět okolní hory. Vše je samozřejmě upraveno grafiky a na Hradec se tímto tak nabízí pohled v docela netradičním pojetí.

Rakouská a německá produkce si vybrala jako místo atentátu na arcivévodu Františka Ferdinanda d’Este právě neporušené ulice historického jádra Hradce. Kromě německy mluvících herců se ve snímku objevil i Juraj Kukura.

Hradec byl v obležení filmařů přibližně 10 srpnových dnů, poté se přesunuli do Josefova. Komparsisté dostávali honorář 800 Kč za celý natáčecí den.

Snímek trvá přibližně 97 minut a je dostupný v archivu České televize. I když se v Hradci natáčelo tolik dnů, příliš tam toho vidět není, jelikož většina scén je v interiérech a na venkovní scény jsou použity jen vteřinové záběry.

„Bylo natáčeno mnoho scén v Hradci Králové a v Jaroměři, neskutečné množství komparsu, ale ve filmu se toho moc neobjevilo. Nesměli jsme fotit osoby v historických uniformách atd. Zajímalo by mě, proč se to teda vše natáčelo,“ zamýšlí se v diskuzi pod filmem na webu ČT uživatelka Olina.

Vodní elektrárna Hučák s vojáky a Bílá věž v pozadí

Jeden z asi nejlepších záběrů je právě pohled na elektrárnu Hučák, na které stojí vojáci. Vlevo se rýsuje Bílá věž s minaretem a v dálce okolní hory. Katedrála sv. Ducha je buď za stromem, nebo zde byla použita korekce.

„Děj filmu Sarajevo 1914 se nezabývá samotným atentátem, ale přináší přibarvený pohled na události bezprostředně následující, které ovšem byly oficiálními dějinami potlačeny. Ačkoli atentát zcela jednoznačně provedl Srb, scénář se zabývá možnou konspirací v pozadí celého aktu, sahající až do vysokých míst v Rakousko-Uhersku a Německu. Právě tyto okolnosti odhaluje soudní vyšetřovatel během výslechů střelce Gavrila Principa. Nicméně jak záhy zjistí, na pravdu není nikdo z oficiálních míst zvědav, a to nejen proto, že jsou rakousko-uherští a němečtí oficíři již příliš zabraní do plánování války se Srbskem,“ píše se ve zprávě k filmu.

Hradec se tak prezentoval ve filmu jako metropole Sarajevo a i když venkovních scén bylo jako šafránu, záběry na to filmové město jsou samozřejmě nenápadně povědomé.


  DEJTE HRADCI LIKE NA FACEBOOK, DĚKUJEME :)

  RT : Česká poštovna Anežka na Sněžce je prázdná! Nejvýše položená budova ČR je od neděle prázdná a zabezpečená proti sil…
  Festival hlásí na letošní nadupaný ročník RFP 2020 vyprodáno! Fanoušci vykoupili všechny vstupenky b…
  RT : Ladislav Škorpil byl včera (naprosto zaslouženě) uveden do Síně slávy Unie profesionálních trenérů. Gratulujeme! 👏…
  K novému parkovišti u fakultní nemocnice, které bylo realizováno za 3 měsíce, připravuje Hradec semafory na křižova…
  RT : Divocí koně na Plachtě přispěli k obnově slatinné louky i pestrých porostů na březích rybníka…
  Hasiči v Královéhradeckém kraji evidovali do půl páté odpoledne 270 událostí. V Hradci zasahovali u popadaných větv…
  Ranní příchod studené fronty na Hradecko podle radaru v 7:30 hod. Na její přední straně šel tzv. shelf cloud. Odpol…

  10.940

  1.304

  1.186


  . / STREAM  96 %

  96 %

  94 %

  94 %

  92 %

  91 %

  91 %

  88 %

  87 %

  nové

  nové


  Chirurg. komplex FNHK (- 1 %)

  Regionální sídlo ČSOB (~ 0 %)

  Dvoukolejka HK ~ PCE (- 1 %)

  Univerzita Karlova (~ 0 %)

  Obytný blok Koruna (+ 1 %)

  Fotbalová aréna (+ 1 %)

  Jižní spojka (+ 1 %)

  Severní tangenta (+ 2 %)

  Křižovatka Mileta (~ 0 %)

  Proměna Rozárky

  Areál G+V kasáren

  Všechny projekty a stavby v HK

  Najděte si, co hledáte!  Lze hlasovat pro více odpovědí, do konce zbývá...

  HRADEC KRÁLOVÉ DNES

  NOVINKY NA WEBU

  NEJVĚTŠÍ MĚSTSKÉ ČTVRTI

  PROJEKTY VE VÝSTAVBĚ

  INFO O WEBU