Ferdinand na Velkém náměstí

Zhruba před rokem probíhalo v Hradci natáčení filmu Sarajevo. Snímek byl již před časem uveden na televizní obrazovky. Přestože se v Hradci natáčelo několik srpnových dnů, bylo uzavřeno několik ulic a filmový štáb zde měl napilno, ve filmu jsou spíše uvedeny jen kratičké záběry, hlavně venkovních scén. Je tak občas vidět na filmové kulisy hradeckých domů, pohled na vodní elektrárnu Hučák v jejímž pozadí se rýsuje Bílá věž a vedle stojící minaret. V dálce jsou ještě vidět okolní hory. Vše je samozřejmě upraveno grafiky a na Hradec se tímto tak nabízí pohled v docela netradičním pojetí.

Rakouská a německá produkce si vybrala jako místo atentátu na arcivévodu Františka Ferdinanda d’Este právě neporušené ulice historického jádra Hradce. Kromě německy mluvících herců se ve snímku objevil i Juraj Kukura.

Hradec byl v obležení filmařů přibližně 10 srpnových dnů, poté se přesunuli do Josefova. Komparsisté dostávali honorář 800 Kč za celý natáčecí den.

Snímek trvá přibližně 97 minut a je dostupný v archivu České televize. I když se v Hradci natáčelo tolik dnů, příliš tam toho vidět není, jelikož většina scén je v interiérech a na venkovní scény jsou použity jen vteřinové záběry.

„Bylo natáčeno mnoho scén v Hradci Králové a v Jaroměři, neskutečné množství komparsu, ale ve filmu se toho moc neobjevilo. Nesměli jsme fotit osoby v historických uniformách atd. Zajímalo by mě, proč se to teda vše natáčelo,“ zamýšlí se v diskuzi pod filmem na webu ČT uživatelka Olina.

Vodní elektrárna Hučák s vojáky a Bílá věž v pozadí

Jeden z asi nejlepších záběrů je právě pohled na elektrárnu Hučák, na které stojí vojáci. Vlevo se rýsuje Bílá věž s minaretem a v dálce okolní hory. Katedrála sv. Ducha je buď za stromem, nebo zde byla použita korekce.

„Děj filmu Sarajevo 1914 se nezabývá samotným atentátem, ale přináší přibarvený pohled na události bezprostředně následující, které ovšem byly oficiálními dějinami potlačeny. Ačkoli atentát zcela jednoznačně provedl Srb, scénář se zabývá možnou konspirací v pozadí celého aktu, sahající až do vysokých míst v Rakousko-Uhersku a Německu. Právě tyto okolnosti odhaluje soudní vyšetřovatel během výslechů střelce Gavrila Principa. Nicméně jak záhy zjistí, na pravdu není nikdo z oficiálních míst zvědav, a to nejen proto, že jsou rakousko-uherští a němečtí oficíři již příliš zabraní do plánování války se Srbskem,“ píše se ve zprávě k filmu.

Hradec se tak prezentoval ve filmu jako metropole Sarajevo a i když venkovních scén bylo jako šafránu, záběry na to filmové město jsou samozřejmě nenápadně povědomé.  Přidejte si naše stránky na Facebook, děkujeme :-)

  V Třebši otevírají nové trhy Stromovka. Jde o koncept specializovaných obchodů, které nabízejí kvalitní potraviny, delikatesy i pití.
  Druhá fotbalová liga rozlosována. 1. kolo Hradec - Táborsko a Olympia HK - Pardubice (hráno v Praze). Start je poslední víkend v červenci.
  Jak vznikl moderní Hradec? Muzeum východních Čech připravuje od 30. června expozici regulačních plánů města, některé zveřejní úplně poprvé.
  V Hradci vznikne nový hospic s 15 lůžky. Měl by vyrůst někde na zelené louce ve městě. V kraji je zatím pouze jeden v Červeném Kostelci.

  7.632

  824

  376
  Miniaplikace

  Hlasujte i pro více odpovědí. Do konce zbývá...

  NOVINKY NA WEBU

  NEJVĚTŠÍ MĚSTSKÉ ČTVRTI

  PRÁVĚ SE STAVÍ