Přidat na Seznam.cz  

Primátorský post je volný, Otakar Divíšek skončil

Autor ~ LUPI 13. listopadu 2010 | # 1 968 ZHLÉDNUTÍ

Otakar Divíšek

S hodně rozporuplnými pocity budou lidé z Hradce Králové vzpomínat na bývalého primátora Otakara Divíška (ODS), kterému se za posledních 6 let podařilo i nepodařilo několik zásadních věcí. Jako první se asi každému vybaví systém placeného parkování spravovaný firmou ISP, která ač svoje podnikání provozuje v Hradci Králové, sídlo má v Praze. Špatně nastavené a nevýhodné smlouvy, které byly tzv. „potichu“ schválené, špatná komunikace s občany a celkově špatné pojetí celého systému parkování v Hradci přineslo obrovskou vlnu nevole a i dnes je na parkování naštvaný skoro každý.

Magistrát se snažil, jak mohl, ale nikomu už nevysvětlil zásadní otázky typu, proč město uzavřelo značně problematickou smlouvu, ušitou ATOLu prakticky na míru na 30 let bez možnosti snadné výpovědi. Proč policie asistovala této firmě při odtahu vozidel a jednala, tak přímo na její pokyn. Proč smlouva neřeší úklid sněhu na parkovištích, který byl v této zimě enormní a nakonec si město muselo uklidit sníh samo. Proč ještě město doplácí této firmě za ušlý zisk v podobě parkování tělesně postižených… a takto můžeme pokračovat dál a dál a není to příjemné čtení. Nakonec aby toho nebylo málo, dostal Hradec Králové pokutu od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže ve věci koncesní smlouvy uzavřené mezi Magistrátem města Hradec Králové a společností Atol, a.s.. Má zaplatit 1,5 mil. Kč a 150 tis. Kč. Téma „ATOL“ bylo jedním z nejdiskutovanějších témat v Hradci v posledních letech a stále ještě je a dlouho bude. Petici proti systému parkování podepsalo více jak 8 tisíc lidí. Nejvíce je pálí, že peníze z parkování jdou do soukromé kapsy, namísto aby z těchto peněz mělo zisk město a mohlo investovat samo.

Tento systém měl za cíl zlepšit parkování ve městě, postavit nové parkovací domy a vytvořit nějaký určitý dopravní koncept. Situace se ale trochu vymyká představám. Na parkovacích plochách v centru je stále během dne plno a najít volné a blízké parkovací místo zabere někdy i 15 minut. Parkovací dům Katschnerka je někdy více a někdy méně zaplněn, většinou tam je ale volno. V posledních měsících je vidět lehká snaha o zlepšení vztahu mezi ISP (Atolem), městem a občany. S novou vládou na radnici se zdá, že se tyto vztahy ještě více zlepší, protože skoro každá strana měla v programu „něco s parkováním udělat“.

Lidé a zejména ti starší nemohli a nemůžou stále vydýchat „nezábavný“ prodej městských bytů za tržní ceny, které si dříve někteří koupili doslova za „hubičku“ a dnes to lidem nabízejí podstatně velmi dráž, i když po celých 20 let platili nájem a byty jsou již tak prakticky splaceny. Kolem prodeje se samozřejmě potulují i spekulanti a různé firmy.

Dalším mínusem primátora, který mu občané vytýkali je špatná komunikace města s obyvateli a lehká arogance moci. ODS měla sama na Magistrátu pohodlnou většinu, a nebylo tak potřeba nic moc diskutovat. I on sám v rozhovoru pro MF Dnes řekl, že není rozeným politikem, a že to vlastně nikdy ani pořádně dělat nechtěl a někdy se něco rozhodnout musí, ať to je správné či není. Primátor by měl hlavně hájit zájmy občanů ve městě a ne zájmy různých soukromých společností, což se mu moc nepovedlo. Toto jsou zhruba všechny mínusy, určitě by se jich našlo daleko víc, ale pro obrázek toto úplně stačí.

Jedním z mnoha plusů Divíškovy šestileté éry jsou velké investiční akce, zlepšení kulturního a sportovního prostředí a také kvality života. Jmenujme například velký Terminál hromadné dopravy, na který město čekalo více jak 50 let. Celý projekt vypadá velmi impozantně a do stylu Hradce architektonicky sedí. O kousek dál proběhla také přestavba Riegrova náměstí, přestupního bodu, a celé okolí velmi prokouklo. Podařilo se také konečně vybudovat letní koupaliště, které za první a teplotně vydařenou sezonu navštívilo 100 tisíc lidí. Hradec byl posledním z krajských měst, který ho dosud neměl. V Hradci se uskutečnila také velká výstavba nových bytů, zejména lokality Plachta, Podzámčí a v centru města. Podařilo se také rozjet další investiční akce, které budou realizovány v příštích letech např.: rekonstrukce Šimkových sadů, Národní centrum pro krizovou připravenost na letišti, rozvoj leteckého provozu, nové Velké náměstí a přestavby Malšovického stadionu. Více o projektech a vizích zde. Hradec se díky těmto stavbám dostal do popředí architektonických publikací. V roce 2008 si titul stavba roku odnesl nový Krajský úřad v budově bývalého pivovaru, v roce 2009 si titul odnesla Studijní a vědecká knihovna a letos titul stavba roku získalo koupaliště Flošna. Městu se daří i v dnešní době vybírat kvalitní architekty a architekturu, která je s Hradcem tak úzce spjata v podobě Josefa Gočára.

V Hradci se v posledních letech konají velké kulturní akce, např.: Rock for People, Hip Hop Kemp, Pleasure Island, zpátky navrácená letecká přehlídka CIAF a Divadlo evropských regionů. Dlouhodobá podpora města v oblasti kultury a sportu a zejména vrcholového fotbalu, přinesla v letošním roce první výsledky v podobě postupu klubu FC Hradec Králové do první ligy. Není to jenom o penězích, nejdůležitější roli hrají lidé ve vedení a ti se ve fotbalovém klubu nedávno sešli v dobrém složení a proto má klub takové výsledky, jaké dnes má. Zásluhu na tom má široké vedení klubu především jeho generální ředitel Richard Jukl a trenér fotbalistů Václav Kotal.

Posledním bodem je kvalita života, která je zde nejvyšší z celé České republiky. Hradec nemá skoro žádné vyloučené a sociálně-slabé lokality, jako jiná podobně velká města. Na první pohled působí velmi dobrým dojmem, nachází se v klidném a čistém prostředí a nese si stále rys salonu republiky. Jak říká Pavla Finfrlová „Dobrá pověst je lepší než peníze“. Z tohoto pohledu se život v Hradci zdá jako bezproblémový, pokud by se to mělo srovnat s životem na severu Čech či severu Moravy, ale i na jiných místech v Česku. Hradec je poněkud dražší město, ale bezpečné a s vysokým standardem života. A to je prostý fakt.

Celkové resumé uplynulých 6-ti let primátora Otakara Divíška a celé jeho party, je tak (-) 45:55 (+). Něco se podařilo, něco naopak ne a tak to většinou také bývá. Každý na to má jiný názor, někdo říká, že toto vedení městu prospělo a někdo zase ne. S odstupem času několika let se ukáže, jak úspěšné či neúspěšné bylo toto již bývalé vedení.

zdroj: www.blog.idnes.cz, www.zadnice.info, www.mmhk.cz, foto: www.mmhk.cz


  DEJTE HRADCI LIKE NA FACEBOOK, DĚKUJEME :)

  RT : 🤝 Dojednáno, potvrzeno! a jsou partnerskými kluby.
  Knihovna města Hradec Králové pořádá výstavu Gočárův Hradec. Od 1. do 29. června ve foyer budovy ve Wonkově ulici s…
  6. června 2020 uplyne 60 let od mistrovského titulu. Výhra 4:0 nad Slovanem Bratislava znamenala, že se Votroci cob…
  Gastronomický koncept Amici dnes otevírá svou první pobočku v Hradci. Prvních 30 zákazníků dostane 🍕 nebo 🍔 zdarma.…
  RT : Včera jsem osobně projel celou stavbu 27 km dálnice D35 v úseku Opatovice - Časy - Ostrov. Stavba úspěšně pokračuje…
  Letecká záchranná služba v Hradci Králové jako třetí v Evropě začala podávat tzv. plnou univerzální krev pacientům…
  RT : Ty protiptačí sítě na nástupištích na nádraží v Hradci nějak úplně nefungují. Člověk se bojí dolů sednout na lavičk…

  11.720

  1.480

  1.258


  #STREAM ZPRÁV

  ~WEBKAMERY

  @MENU


  96 %

  96 %

  94 %

  94 %

  92 %

  91 %

  91 %

  88 %

  87 %

  nové

  nové


  Chirurg. komplex FNHK (- 1 %)

  Regionální sídlo ČSOB (~ 0 %)

  Dvoukolejka HK ~ PCE (- 1 %)

  Univerzita Karlova (~ 0 %)

  Obytný blok Koruna (+ 1 %)

  Fotbalová aréna (+ 1 %)

  Jižní spojka (+ 1 %)

  Severní tangenta (+ 2 %)

  Křižovatka Mileta (~ 0 %)

  Hotel Aldis

  Areál G+V kasáren

  Všechny projekty a stavby v HK

  Najděte si, co hledáte!  Lze hlasovat pro více odpovědí, do konce zbývá...

  HRADEC KRÁLOVÉ DNES

  NOVINKY NA WEBU

  NEJVĚTŠÍ MĚSTSKÉ ČTVRTI

  PROJEKTY VE VÝSTAVBĚ

  INFO O WEBU