Přidat na Seznam.cz  

Bude vládnout ČSSD, ODS nebo koaliční mix?

Autor LUPI Listopad - 17 - 2010

Zastupitelstvo

Vyznat se v současném politickém prostředí v Hradci Králové není úplně jednoduché. Vznikly tady dvě koalice, z nichž ani jedna nemá většinu hlasů. Ta s ODS dá dohromady 17 hlasů, a ta s ČSSD hlasů 15. Jedinou možností, kterou by se dalo dosáhnout většiny je buď tichá nebo plná podpora komunistů, kteří mají 5 hlasů. O zrudnutí Hradce, ale prý nikdo v koalicích neuvažuje. Královéhradecká ODS už netrvá na obsazení postů náměstků a chce, aby se TOP 09 vrátila zpátky do středopravé koalice. Ta má ovšem od ČSSD nabídnutý lákavý post primátora města.

„Jsme připraveni hledat kompromisní řešení tak, abychom se domluvili na vytvoření stabilní koalice pro příští čtyři roky. Nechceme volby vedení města, které budou opřené o hlasy komunistů,“ uvedl oblastní předseda ODS Pavel Staněk a dodává „Nezvonili jsme před dvaceti lety klíči, aby v Hradci vládli přímo či nepřímo komunisté.“ ODS stále věří, že se nakonec TOP 09 ke společné koalici vrátí. Zatím se tak, ale vůbec neděje a jasnou ukázkou toho, jak takové navrácení vypadá, je založení koalice dobré vůle, kterou předevčírem vytvořilo trio – ČSSD, TOP 09 a Změna pro Hradec. Jednou z možných variant, o které se spekulovalo by byla tichá podpora KSČM, se kterou by tato koalice většiny dosáhla. Strany koalice dobré vůle naopak zase chtějí, aby se k vyjednávání vrátila zpátky ODS. Ta s HDK, VPM a Doma v Hradci naopak tvoří silné pouto a přeje si návrat již zmíněné TOP 09.

„Jsme sourodý tým, který je připraven spolupracovat na tomto programu i s dalšími politickými stranami, které se k němu přihlásí a které jsou připraveny deklarovat občanům změnu,“ říká Hana Orgoníková. Další možností, jak z bludného koaličního kruhu ven, jsou strany HDK a Doma v Hradci, které by se mohly připojit k ČSSD, TOP 09 a Změně pro Hradec. Tato možnost, pokud by k tomu byla společná shoda se jeví jako hodně reálná. V opozici by tímto skončila ODS s VPM a KSČM. O opozici by ODS asi neslyšela ráda. „Jsme připraveni i k ústupkům v personální rovině, aby opravdu středopravicová koalice mohla vzniknout,“ uvedla místopředsedkyně oblastní ODS Petra Škopová. Obě koalice teď čekají, že se někdo vrátí či zpátky připojí.

Uvažované koalice:

ČSSD+TOP09+ZPH+HDK+DvHK

ČSSD+TOP09+ZPH+ODS

ODS+VPM+HDK+TOP09+DvHK

ČSSD+TOP09+ZPH+ODS+DvHK

ČSSD nabídla TOP 09 post primátora, pro kterou navrhované obsazení náměstků z řad ODS a VPM nebylo úplně šťastné, jelikož se jednalo o staré známé a změnu by nepřineslo. Zřejmě i kvůli těmto dvěma bodům se Topka rozhodla středopravou koalici opustit. Stále je všechno možné a otevřené. Jak dopadnou další jednání a jednání zastupitelstva, které je naplánováno na pondělí 22. listopadu bude ještě zajímavé. V současné době je v Hradci pat, a pokud jednání zamrznou s nastupující zimou, možná přibude i mat.


  DEJTE HRADCI LIKE NA FACEBOOK, DĚKUJEME :)

  Na trati 020 z Hradce do Chocně je v úseku Třebechovice-Týniště zastavena doprava z důvodu střetu vlaku s osobou na…
  Minulost a současnost Hradce v koláži jedné fotky. V 80. letech probíhala výstavba Moravského Předměstí, největšího…
  Vysokorychlostní tratě jsou zatím v ČR hudbou budoucnosti, u D11 za Prahou začíná teprve zaměřování geodety. V rámc…
  Ke stávce učitelů se ve středu připojí uzavřením 3 hradecké základní školy - Bezručova, SNP a Štefánikova. Také obc…
  16. 11. si HK připomene 30 let od sametové revoluce. Dojde k odhalení desky při pojmenování piazzetty kampusu na ná…

  9.818

  1.240

  1.116


  . / STREAM  96 %

  96 %

  94 %

  94 %

  92 %

  91 %

  91 %

  88 %

  87 %

  nové

  nové


  Chirurg. komplex FNHK (- 1 %)

  Regionální sídlo ČSOB (~ 0 %)

  Dvoukolejka HK ~ PCE (- 1 %)

  Univerzita Karlova (~ 0 %)

  Obytný blok Koruna (+ 1 %)

  Fotbalová aréna (+ 1 %)

  Jižní spojka (+ 1 %)

  Severní tangenta (+ 2 %)

  Křižovatka Mileta (~ 0 %)

  Proměna Rozárky

  Areál G+V kasáren

  Všechny projekty a stavby v HK

  Najděte si, co hledáte!  Miniaplikace

  Lze hlasovat pro více odpovědí, do konce zbývá...

  HRADEC KRÁLOVÉ DNES

  NOVINKY NA WEBU

  NEJVĚTŠÍ MĚSTSKÉ ČTVRTI

  PROJEKTY VE VÝSTAVBĚ