Přidat na Seznam.cz  

Z Velkého náměstí už nebude parkoviště, ale opravdové náměstí

Autor ~ LUPI 9. února 2011 | # 2 269 ZHLÉDNUTÍ

Vizualizace Velkého náměstí

Přípravy na kompletní rekonstrukci Velkého náměstí jsou v plném proudu. Odhadovaná cena rekonstrukce je 200 milionů. Za tuto částku se náměstí promění v opravdový klenot a výrazně změní tvář krajského města k lepšímu. „V nejbližší době bude zažádáno o územní rozhodnutí,“ předpokládá vedoucí investičního odboru magistrátu Valentýn Avramov. Jelikož je tato investiční akce velmi rozsáhlou stavbou, stavět se začne až v roce 2013. Hotovo má být o dva roky později. V ten moment se z Velkého „parkoviště“ stane rázem Velké náměstí.

Ke konci letošního roku se do práce pustí projektant, který vypracuje dokumentaci k územnímu povolení. „V květnu roku 2013 bychom mohli mít uzavřenou smlouvu o dílo se zhotovitelem. Vlastní práce budou probíhat ve třech etapách a potrvají do června roku 2015,“ doplnil Valentýn Avramov. Na Velkém náměstí se změní prakticky všechno. Dostane nový povrch, mobiliář, veřejné osvětlení, zeleň a vzniknout má i kašna. Lidé budou mít údajně možnost ovlivnit činnost trysek této kašny pomocí SMS.

V souvislosti s přípravou Velkého náměstí dojde k vykácení zeleně. Dolů půjdou jírovce, lípy a několik keřů. Místo nich, nejpozději v den kolaudace, bude vysázeno 13 nových akátů. „Již při zpracování projektové dokumentace se zvažovala možnost, zda ponechat torzo stávajícího stromořadí, nebo navrhnout nové a větší. A to zejména z toho důvodu, že stávající stromy byly již několikrát poškozeny při výkopech a překládkách sítí. Odbor životního prostředí zadal zpracování znaleckého posudku, který měl zhodnotit aktuální zdravotní stav u stávajících stromů i s ohledem na plánované výkopy v jejich těsné blízkosti, a dále posoudit jejich provozně technickou bezpečnost, to je odolnost proti zlomu nebo vývratu stromů,“ uvedl vedoucí oddělení ochrany životního prostředí magistrátu Libor Rak.

Protože rapidně ubude parkovacích míst, mělo by se využívat více parkování v parkovacím domě v Krajském úřadu Královéhradeckého kraje, v postranních uličkách vedle náměstí, u zimního stadionu a v Gayerových kasárnách. Nedávno odstartovala také protestní akce Žižkova kasárna občanům. V areálu je totiž velká nevyužitá plocha, která by mohla posloužit také pro parkování. Kasárna je však momentálně ve vlastnictví armády.

Zejména pro návštěvníky a turisty, kteří do města zamíří bude proměna Velkého náměstí výrazná, protože místo desítek aut uvidí na jedné straně prosluněné kavárny a obchodní ruch, a na druhé straně promenádní zónu, která bude mít spíše lázeňský charakter.

Turisty dnes přitahuje hlavně Bílá věž a chrám sv. Ducha. Nebylo by úplně od věci umístit, pro ještě větší atraktivitu, doprostřed náměstí i nějaké prvky středověku. Například umístění pranýře a šibenice by nemuselo být vůbec špatné, protože se pravděpodobně v těchto místech dříve něco takového nacházelo. A od věci by nemuselo být ani navržení nějakého futuristického orloje, který je turisticky nejatraktivnějším lákadlem. Toto jsou pouze příklady, které pokud by se je podařilo uskutečnit, mohlo by být Velké náměstí v budoucnu ještě o poznání zajímavější.

zdroj: www.hkcity.cz, www.mmhk.cz / foto: www.mmhk.cz


  DEJTE HRADCI LIKE NA FACEBOOK, DĚKUJEME :)

  Dvoukolejka od Stéblové do Pardubic má zelenou, stavbě již nebrání nic v cestě. Vznikne nová zast. Stéblová obec, t…
  RT : Takto v Hradci Králové vzniká pitná voda z řeky. Jedovaté látky ničí aktivní uhlí
  RT : Bonusy za . Fakultní nemocnice v hlásí, že v mimořádném termínu koncem května vyplatila podle pokyn…
  RT : Umělci z Filharmonie již několik týdnů hrají na různých místech města. Je velice působivé je slyšet…
  RT : 🤝 Dojednáno, potvrzeno! a jsou partnerskými kluby.
  Knihovna města Hradec Králové pořádá výstavu Gočárův Hradec. Od 1. do 29. června ve foyer budovy ve Wonkově ulici s…
  6. června 2020 uplyne 60 let od mistrovského titulu. Výhra 4:0 nad Slovanem Bratislava znamenala, že se Votroci cob…

  11.725

  1.482

  1.260


  #STREAM ZPRÁV

  ~WEBKAMERY

  @MENU


  96 %

  96 %

  94 %

  94 %

  92 %

  91 %

  91 %

  88 %

  87 %

  nové

  nové


  Chirurg. komplex FNHK (- 1 %)

  Regionální sídlo ČSOB (~ 0 %)

  Dvoukolejka HK ~ PCE (- 1 %)

  Univerzita Karlova (~ 0 %)

  Obytný blok Koruna (+ 1 %)

  Fotbalová aréna (+ 1 %)

  Jižní spojka (+ 1 %)

  Severní tangenta (+ 2 %)

  Křižovatka Mileta (~ 0 %)

  Hotel Aldis

  Areál G+V kasáren

  Všechny projekty a stavby v HK

  Najděte si, co hledáte!  Lze hlasovat pro více odpovědí, do konce zbývá...

  HRADEC KRÁLOVÉ DNES

  NOVINKY NA WEBU

  NEJVĚTŠÍ MĚSTSKÉ ČTVRTI

  PROJEKTY VE VÝSTAVBĚ

  INFO O WEBU