Přidat na Seznam.cz  

Salon Královéhradecký

Občanské sdružení Civitas per Populi se bude muset stěhovat z nových prostor, ve kterých pobývalo teprve od října 2010, na nároží ulic Střelecká a Gočárova. Super výhodný nájem za 25 Kč za metr čtvereční ročně by chtěl mít určitě každý podnikatel, který má obchod v centru Hradce Králové. Takto výhodné nájemné sjednala radní Vladimíra Šilhánková pro svoje sdružení, které dříve vedla. Přitom minimální nabízená cena je 1500 Kč za metr čtvereční ročně. Pronájem prostorů neziskovému sdružení Civitas bylo hodně mediálně sledované. Prostory o ploše 186 m2 jsou nyní k pronájmu.

Pro neziskovou organizaci, kterou má sdružení Civitas per Populi být, by určitě tržní cena 1500 Kč pro pronájem prostor nebyla akceptovatelná. 25 Kč na druhé straně zase není akceptovatelný širokou veřejností a politiky napříč hradeckým politickým spektrem. Rozumná by určitě více byla cena na polovině tržní ceny, než za necelé tři pětky za metr čtvereční.

Sdružení Civitas per Populi provozovalo v prostorách bývalého knihkupectví informační, prezentační, diskusní a ekologické centrum Salon Královéhradecký. Centrum bylo pro veřejnost otevřené od pondělí do pátku. V únoru tam například proběhla výstava Můj Góčár, inspirovaná Gočárovou architekturou a beseda o budoucí podobě rekonstrukce nám. 28. října. Je také nutné dodat, že sdružení opravilo nevzhledné vnitřní prostory.

O pronájem těchto prostor, které nakonec získalo v červnu 2010 sdružení Civitas, mělo zájem prý více firem, ale nakonec bylo radním konstatováno, že se přihlásilo pouze Civitas a byl mu udělen výhodný pronájem 25 Kč za metr čtvereční ročně. „Hlasoval jsem pro návrh, protože mi bylo řečeno, že prostor je obtížně pronajímatelný, neboť je dvoupatrový, špatně vytopitelný, a že můžeme být rádi, že se někdo přihlásil, řekl primátor Zdeněk Fink pro Události v regionech České televize. Pronájem je navíc v rozporu s předpisem, který sděluje, že částka pronájmu může jít maximálně o polovinu dolů – tedy 750 Kč za metr čtvereční ročně.

„Nové vedení města v rámci prověřování smluv shledalo, že jedna z došlých připomínek splňuje znaky cenové nabídky a rozhodlo se s ohledem na celou záležitost dát občanskému sdružení z prostor výpověď. V rámci zcela transparentního postupu, tak dá možnost jakémukoliv subjektu, který splní zákonné podmínky, ucházet se o pronájem v novém výběrovém řízení,“ řekla mluvčí magistrátu Magdaléna Vlčková.

Na úřední desce nyní visí nabídka s možností pronájmu prostor po sdružení Civitas s minimální cenou 1500 Kč/m2/rok. Je tam také vyvěšena ještě další nabídka sousedních nebytových prostor, po bývalé prodejně 100 Mega, také za tutéž cenu. Ve lhůtě se však žádný zájemce nepřihlásil, proto bude v tomto případě postupováno přesně podle příslušné vyhlášky. Už před časem se hovořilo o tom, že o komerční prostory není moc velký zájem. Obchodníci mají malé tržby a řeší otázku, jestli je lepší zavřít hned, nebo až za pár měsíců. Ale i tak se na některých lukrativních místech nájemné nebytových prostor pohybuje vysoko nad hranicí 1500 Kč, kterou nabízí město.

„Pozoruhodné je, že Civitas per populi již dalo městu nabídku na odkoupení celého domu za směšných 750 tisíc korun s tím, že nabízenou cenu odvozuje od výše pronájmu, který městu platí,“ uvedl Tomáš Kopecký (ZPH) pro zajímavý server zadnice.cz, který vede opoziční zastupitelka Lenka Fialová (KSČM).

Samotný dům navíc nepůsobí reprezentativním dojmem, protože z něj padá omítka a jsou na něm velké nepěkné díry. Budova by se zvenčí měla co nejrychleji opravit.


  DEJTE HRADCI LIKE NA FACEBOOK, DĚKUJEME :)

  Univerzita Hradec Králové má od 1. července nové vedení, které se vyfotilo i ve fešáckém univerzitním merchi. Zleva…
  RT : Prodej permanentek na sezónu 2020/21 dnes odstartoval! 🎟
  Ve Špindlu by mohla v prosinci proběhnout Winter Classic na kluzišti pod širým nebem. Na programu má být jeden prvo…
  Od 1. července došlo v ulicích Hradce k návratu nočních linek 51 až 54. V MHD už roušky nejsou povinné, cestující s…
  RT : Bez komunistů by to nešlo. Jako na vládní úrovni. Taky koalice v (@ODScz+ANO) potřebovala jejich hl…
  RT : Another lovely morning in
  RT : 🏟 Balkon jednacího sálu zaplněný fanoušky a 20 hlasů zastupitelů pro podpis smlouvy se správcem stavby ➡️ další kro…

  11.806

  1.486

  1.260


  #PROUD ZPRÁV

  ~WEBKAMERY

  @MENU


  96 %

  96 %

  94 %

  94 %

  92 %

  91 %

  91 %

  88 %

  87 %

  nové

  nové


  Chirurg. komplex FNHK (- 1 %)

  Regionální sídlo ČSOB (~ 0 %)

  Dvoukolejka HK ~ PCE (- 1 %)

  Univerzita Karlova (~ 0 %)

  Obytný blok Koruna (+ 1 %)

  Fotbalová aréna (+ 1 %)

  Jižní spojka (+ 1 %)

  Severní tangenta (+ 2 %)

  Křižovatka Mileta (~ 0 %)

  Nové OC Hvězda

  Jižní propojení

  Všechny projekty a stavby v HK

  Najděte si, co hledáte!  Lze hlasovat pro více odpovědí, do konce zbývá...

  HRADEC KRÁLOVÉ DNES

  NOVINKY NA WEBU

  NEJVĚTŠÍ MĚSTSKÉ ČTVRTI

  PROJEKTY VE VÝSTAVBĚ

  INFO O WEBU