Přidat na Seznam.czTočna na Novém Hradci

Výraznou obměnou prochází mnoho zastávek ve městě. Dopravní podnik instaloval nové zastávkové sloupky v lokalitách Moravské Předměstí, Malšovice, Nový Hradec Králové a oblast Slezského Předměstí. Sloupky se vyvíjejí přímo v dopravním podniku. Na 35 z nich se objeví například i solárně napájené výrazné ukazatele přesného času. Rozšíření se dočká také systém s aktuální informací o příjezdu linky do zastávky podle údajů přenášených systémem GPS, který byl cestujícími příznivě přijat ve zkušebním provozu na zastávce Adalbertinum. Projekt počítá s výměnou celkem 343 označníků.

„Nový typ označníkového sloupku jsme navrhli a vyrobili vlastními silami s důrazem na jeho trvanlivost na náklady spojené s jeho údržbou a na jeho provedení,“ říká dopravně-technický náměstek ředitele Vladimír Pejřil.

„V souvislosti s přípravou nového typu označníku jsme kladli důraz na to, aby změnu cestující hodnotili pozitivně. Nové označníky s sebou zároveň přinášejí i nový rozměr jízdních řádů, který je větší. Slibujeme si od toho lepší čitelnost oproti těm původním,“ dodává ředitel podniku Miloslav Kulich.

Aktuálně se dokončila instalace 100 sloupků v již zmíněných lokalitách z úvodu. Následovat by ještě letos měl střed města, Kukleny, Pouchov, Věkoše a okrajové části města.

Kromě standardních označníků slouží cestujícím i 19 elektronických, které zobrazují 12 nejbližších odjezdů podle jízdního řádu a nově od loňska na zastávce Adalbertinum funguje panel s on-line systémem, kde se zobrazuje přesně, za kolik minut spoj přijede. Poloha vozu je totiž v průběhu celé trasy monitorována pomocí GPS. Podnik hodlá stejný systém rozšířit na další frekventované zastávky – k Magistrátu města, k Centrálu a k Tescu.

„Chceme tím v centrálních zastávkových bodech eliminovat možné chyby, aby cestující viděli příjezdy podle aktuální situace a aby měli jistotu, že jejich spoj je na cestě,“ doplňuje ředitel dopravního podniku Miloslav Kulich.

Od září se zvednou ceny jízdného

Dopravní podnik od září chystá zdražení jízdného na původní výši z roku 2009. Důvodem pro toto rozhodnutí jsou stále citelně rostoucí ceny pohonných hmot v loňském i letošním roce a očekávané zvýšení daně z přidané hodnoty od ledna příštího roku.

Aktuálně město kompenzuje hromadnou dopravu v Hradci Králové 147 miliony Kč ročně. Sleva jízdného nebyla od roku 2009 dopravnímu podniku ze strany města kompenzována. Očekávalo se zvýšení počtu cestujících, což se ale během dvou let nepotvrdilo.

„Tržby meziročně poklesly zhruba o šest milionů korun,“ doplnil Miloslav Kulich, ředitel Dopravního podniku města Hradec Králové.

Jednotlivé jízdné hrazené kartou se vrací z 10 Kč na původních 12 Kč, časové jízdné bude navýšené zhruba o 16 % a cena roční jízdenky pro osoby starší 70 let se navrátí z 300 Kč na 500 Kč. Desetiměsíční školní časové jízdné 1480 Kč, což v průměru činí oproti loňskému roku navýšení o deset korun měsíčně.

V dubnu také vyjelo do ulic s finanční výpomocí EU 11 nových nízkopodlažních kloubových trolejbusů. „Nákup nových vozidel nemá v žádném případě vliv na cenu jízdného, naopak náklady na provoz těchto trolejbusů jsou nižší než u předchozích, a na údržbě trolejbusů jsme též uspořili za čtyři měsíce 0,5 mil Kč nákladů na náhradních dílech,“ upozorňuje ředitel Kulich. Ještě letos v říjnu dopravní podnik uvede do provozu šest dalších nových nízkopodlažních trolejbusů, tentokrát v krátkém provedení.


  SLEDUJTE NÁS I NA INSTAGRAMU


  Facebook

  X

  Instagram

  Threads

  16 616

  3 020

  2 612

  332


  #TWEETY

  ~PANORAMA

  @MENÍČKA  Koncept studie Velkého náměstí