Přidat na Seznam.cz  

Chatová osada OVS

Bouřkový týden začal s prvním prázdninovým dnem. Přes Hradec se přehnala první větší bouřka, následovalo klidnější pondělí, aby přišlo celodenní bouřkové úterý. Od ranních úterních hodin se nad Hradcem zatahovala mračna. První bouřka přišla v 5 hodin ráno a poté bouřky přicházely jedna za druhou. Další přišla v 11 hod., ve 13 hod., ve 14 hod. a největší z nich o půl čtvrté. Během hodiny spadlo někde i 70 mm srážek na metr čtvereční, padaly kroupy o velikosti fazolí. Zatopena byla řada ulic, sklepů a níže položených míst ve městě. Do konce úterního dne přišly ještě další dvě menší bouřky.

Úterní bouřková činnost byla mimořádná, prakticky po celý den se střídala jedna bouřka za druhou, vyvrcholení přišlo odpoledne, kdy dosáhly bouřky největší intenzity. Mnoho částí města se ocitlo díky značnému přívalu srážek pod vodou. Cesta na Festivalpark přes Věkoše byla složitě průjezdná, na silnici bylo skoro půl metru vody, další voda se valila Mrštíkovou ulicí, kde vznikly na chvíli Malé Benátky, voda zaplavila i některé ulice Slezského a Pražského Předměstí. Několik desítek centimetrů vody bylo i v garážích Intersparu, Futura a až metrový nános byl zaznamenán u většiny podjezdů a podchodů ve městě. Na fotografie zaplavených míst z úterý se můžete podívat na našem Facebooku.

Chatová osada OVS

Zatímco v úterý přešlo přes Hradec asi 8 bouřek, ve středu se nad Hradcem zablýsklo jen časně ráno a po celý den panovalo slunečné počasí. Hotová apokalypsa pak přišla ve čtvrtek.

Nad Hradcem se ve čtvrtečních večerních hodinách srazila dvě bouřková pásma, jedno přicházející od jihu a druhé, které šlo od západu. Co se nad Hradcem a jeho okolí během pár minut vytvořilo vůbec netušili ani pořadatelé Rock for People, kteří vždy bedlivě sledují aktuální meteorologickou předpověď.

„O příchodu bouřky jsme nebyli vůbec informováni, prakticky jsme nevěděli, co se vlastně na nás řítí“, řekl mluvčí festivalu Jiří Hlinka. Největším prodejním artiklem se tak stalo duo holínky a pláštěnky. Naštěstí se nic vážnějšího návštěvníkům nestalo, královéhradecká záchranka ošetřila asi tři desítky lehce poraněných osob. Letošní problémové počasí tak zhatilo plány hlavně pořadatelům, kvůli počasí nevystoupili Faith No More, Orbital ani Irie Révoltés. Pořadatelé vyčíslují škody v řádu milionů Kč.

Známá chatová osada Vycházejícího Slunce ve Svinarech je po čtvrteční bouři spíše osadou Větrné Smršti, místní říkají, že to nebyla obyčejná smršť, ale mohlo se jednat i o tornádo, protože podobnou katastrofu nepamatují. Tornádu by mohl napovídat i rozsah škod a úzký pás postižený silnou bouřkou, který se táhne od Býště, Bělečka, přes Svinary až ke Hradci.

S největší pravděpodobností se však v tomto případě může jednat o tzv. downbursty.

Downbursty jsou silné nárazy větru, které se vyskytují především v silných bouřkách. K zemskému povrchu pak dopadá vzduch značnou rychlostí, několikanásobně převyšující rychlosti v „normálním“ sestupném proudu v jiných bouřkách a přeháňkách. Srážky pod bouřkovým oblakem ochladí vzduch, který tak získá větší hustotu a působí na něj vyšší tlak než na okolní vzduch. Kvůli vyrovnání tlaku vzduchu existují na okrajích bouřkových buněk maloprostorové oblasti s velmi vysokými rychlostmi větru, tzv. downbursty. Tyto jsou o to silnější, čím sušší je vzduch, a mohou v nárazech dosáhnout až síly orkánu, tedy přes 120 km/h i vyšší. Stromy po dopadu downburstu jsou většinou vyvráceny nebo polámány ve směru dopadu downburstu a postupu bouře. Zatímco tornádo se většinou nevyskytuje v oblasti srážek, downburst/microburst je téměř vždy doprovázen silnými srážkami a kroupami.

Osada OVS byla již dva dny po bouřce částečně průjezdná, po větrné smršti však zůstala spoušť a místo lesa se někde tyčí už jen několik osamocených stromů. Celou noc ze čtvrtka na pátek a během víkendu tu pomáhali s odstraňováním spadlých stromů místním osadníkům také hasiči a lesníci. I cesta do Bělče je lemovaná spadlými stromy a připomíná čtvrteční apokalypsu.

Chatová osada OVS

„Spadlo mně na chatu asi pět stromů, probořil se mi strop, naštěstí se však nikomu nic nestalo“, řekl místní majitel chaty. Podobné příspěvky o spadlých stromech na chaty mělo více chatařů. Místo volných dnů tu budou místní osadníci odstraňovat následky nejméně do konce prázdnin. Škody tu půjdou do milionů, zasažená byla kromě chat, přístřešků a zahrádek i auta majitelů. V OVS mají chatu také známí zpěváci Wabi Daněk a Pavel Dobeš.

„Prostě to byla apokalypsa, během 15 minut tady z toho krásného lesa zůstalo to, co jste viděli, naštěstí na moji chatu žádný strom nespadl, jen o kousek vedle“, řekl pro TV Nova zpěvák Wabi Daněk.

Do městských lesů v okolí Hradce je vstup zakázán. „Lesníci od pátku monitorují celé území příměstských lesů a sčítají počasím napáchané škody. Rozhodli jsme se les pro veřejnost uzavřít a zamezit poraněním veřejnosti. Tato situace potrvá do odvolání,“ informoval Milan Zerzán, ředitel společnosti Městské lesy Hradec Králové a.s.

Meteorologové takto silné bouřky v příštím týdnu již neočekávají.


  DEJTE HRADCI LIKE NA FACEBOOK, DĚKUJEME :)

  Jižně od Hradce by mohla po roce 2028 vzniknout zkratka na Hradubickou autostrádu. Rychleji na dálnice by se tak do…
  RT : 🏆 Je to doma! Parádní úspěch zaznamenali po A-týmu také hradečtí junioři, už dvě kola před koncem má totiž turnaj O…
  RT : Vodní elektrárna Hučák dnes ráno.
  V Hradci vydatněji chumelí, v letošní sezóně poprvé. Kamera z hotelu Černigov od zachytila sněhové vločk…
  RT : Proto zítra na zkušenou do Hradce. Ano. Je to ten Hradec co má čtvrť Pardubice stejně jako má Liberec čtvrť Jablon…
  RT : Mooooc hezká titulka . Uvnitř pak velké téma o jízdě do finále Ligy mistrů i viditelné sys…
  RT : JSME VE FINÁLE LIGY MISTRŮ! 😍 Naše neuvěřitelná jízda letošním ročníkem nekončí a napíše i posledn…

  10.312

  1.284

  1.174


  . / STREAM  96 %

  96 %

  94 %

  94 %

  92 %

  91 %

  91 %

  88 %

  87 %

  nové

  nové


  Chirurg. komplex FNHK (- 1 %)

  Regionální sídlo ČSOB (~ 0 %)

  Dvoukolejka HK ~ PCE (- 1 %)

  Univerzita Karlova (~ 0 %)

  Obytný blok Koruna (+ 1 %)

  Fotbalová aréna (+ 1 %)

  Jižní spojka (+ 1 %)

  Severní tangenta (+ 2 %)

  Křižovatka Mileta (~ 0 %)

  Proměna Rozárky

  Areál G+V kasáren

  Všechny projekty a stavby v HK

  Najděte si, co hledáte!  Lze hlasovat pro více odpovědí, do konce zbývá...

  HRADEC KRÁLOVÉ DNES

  NOVINKY NA WEBU

  NEJVĚTŠÍ MĚSTSKÉ ČTVRTI

  PROJEKTY VE VÝSTAVBĚ

  INFO O WEBU