Přidat na Seznam.czV Hradci a celém kraji se nejlépe žije, ukázal letošní výzkum

10. prosince 2012 5:30. /Autor ~ REDAKCE / # 2 MIN. / AKTUALITY, VOLNÝ ČAS

Hradec Králové

V roce 2010 Hradec vyhrál v žebříčku kvality života a obsadil první místo v celorepublikovém hodnocení měst. V roce 2011 se v oblasti sociální situace umístil na špici, když skončil na bronzové pozici. V novém průzkumu z letošního roku se opět s celým krajem umístil na nejvyšší možné příčce. V Hradci Králové a celém kraji se tak dle provedeného výzkumu nejlépe žije. Díky tomu má Hradec také 3. nejdražší bydlení v Česku, což je pro některé skupiny obyvatel nedostupné. „Je to daň tomu, že se žije v pěkném městě a ty ceny to bohužel vyhání nahoru,“ řekl pro ČT ředitel Jiří Morávek ze Sdružení zdravotně postižených.

Prvenství celému kraji zajistila zejména atraktivita regionu pro investory. Přes CzechInvest plynulo na Královéhradecko třikrát více peněz, než je celorepublikový průměr. Kraj se může pochlubit také výrazně nižší mírou trestné činnosti nebo množstvím pracovních příležitostí pro hendikepované.

„Náš kraj považuji za nejlepší místo pro život už dlouho a jsem rád, že to tento průzkum potvrdil. Dlouhodobě se v podobných anketách umísťují na předních místech naše velká města Hradec Králové či Náchod,“ řekl královéhradecký hejtman Lubomír Franc.

Vloni kraj skončil na druhém místě. Nejvíce kraji v dobrých výsledcích v oblasti investic pomáhají dva závody automobilky Škoda, které se nacházejí ve Vrchlabí a Kvasinách, ty čekají na další rozšíření. Dále také výrazně nižší kriminalita, dobré životní prostředí, kvalitní zdravotní péče, školství a místní podnikatelé. Horší situace je v kvalitě silnic nižších tříd, stále nedokončená dálnice D11 k Hradci a také fakt, že obyvatelé kraje mají o 11 % nižší mzdy než je celorepublikový průměr.

„Vloni tato anketa ukázala, že vedle dobrého životního prostředí se lidé u nás na rozdíl od jiných krajů aktivně účastní veřejného života,“ říká Franc.

To se také týká i turistického ruchu, kde je Královéhradecký kraj z hlediska návštěvnosti na 4. místě po Praze, Jihomoravském kraji a Jihočeském kraji. Počet hostů, kteří se ubytovali v hromadných ubytovacích zařízeních v 1. až 3. čtvrtletí letošního roku byl 744 tis. návštěvníků. Což je o 465 tisíc víc, než v sousedním Pardubickém kraji, který je v tomto ohledu ze všech krajů na místě posledním jelikož se v tomto období zde ubytovalo jen 279 tisíc hostů.

Nejvíce v kraji táhnou Krkonoše a turistická centra Špindlerův Mlýn a Pec pod Sněžkou, také Zoologická zahrada ve Dvoře Králové (6. nejnavštěvovanější místo v ČR), Orlické hory, Adršpach, zámek Dětenice nedaleko Českého ráje, Prachovské skály na Jičínsku, Babiččino údolí a další vzácné památky.

O nejlepším místě pro život rozhodla nejen tvrdá statistická data, ale také průzkum mezi 1400 respondenty a dvaceti osobnostmi z různých sfér veřejného života. Hodnocení probíhá podle 54 různých kritérií.

Unikátní výzkum Místo pro život je společensky přínosný projekt mapující hodnotový žebříček a kvalitu života českého národa. Na 2. místě skončil Plzeňský kraj, 3. místo obsadila Praha a 4. místo Jihočeský kraj. Pardubický kraj skončil na 8. místě, předposlední byl Ústecký kraj a poslední Moravskoslezský kraj. Jak již bylo zmíněno, nejlépe se tedy stále žije v Hradci Králové a celém Královéhradeckém kraji.


  SLEDUJTE NÁS I NA INSTAGRAMU


  Facebook

  X

  Instagram

  Threads

  16 646

  3 024

  2 612

  336


  #TWEETY

  ~PANORAMA

  @MENÍČKA  Koncept studie Velkého náměstí