Přidat na Seznam.cz2012: Otevřela se Bavlna a promenáda, začal se stavět kampus

27. prosince 2012 6:00. /Autor ~ REDAKCE / # 3 MIN. / AKTUALITY, VOLNÝ ČAS

Fotbalová akademie Bavlna

V roce 2012 se podařilo otevřít a zrealizovat hned několik důležitých staveb, ve městě se opět konalo několik významných festivalů a Hradec se podle nového sčítání stal 7. největším městem České republiky. V dubnu se otevřela nová fotbalová akademie na Bavlně, která bude líhní nových a nadějných fotbalistů pro prvoligový FC Hradec Králové. V červnu se otevřela nová lávka přes řeku Orlici, která rychlejší cestou pro pěší a cyklisty spojuje univerzitní kampus a historický střed města. Během léta hlavní festivaly v Hradci (Rock for People, Hip Hop Kemp, CIAF) navštívilo více jak 110 tisíc návštěvníků.

Otevření sportovního areálu Bavlna je velkým počinem pro hradeckou kopanou, protože se zde vytvořilo moderní zázemí pro nadějné fotbalové talenty, ze kterých Hradec může vychovat budoucí hvězdy, tak jako v případě Václava Pilaře.

„Je to tady krásné a s tím, co jsme tu měli my, se to vůbec nedá porovnat. Pamatuji si, že támhle v rohu byly buňky a v nich kabiny, kde jsme se vždycky tlačili,“ zavzpomínal si Pilař na své začátky.

Hlavní dominantou celého areálu je tribuna pro 335 sedících diváků a akademie mládeže, kde mají mladí fotbalisté ubytování (4 podlaží s kapacitou 45 lůžek + 6 bytových jednotek). Bavlna slouží nejenom fotbalistům, ale také ostatním sportovcům. Bylo zde vybudováno minihřiště s umělou trávou, 2 víceúčelová hřiště s umělým povrchem, 4 běžecké dráhy a doskočiště, hřiště na pétanque a pro děti.

Další novou stavbou ve městě je lávka přes Orlici, která se slavnostně otevřela v polovině června.

„Podařilo se dokončit jednu z praktických a potřebných staveb ve městě, která poslouží všem věkovým kategoriím. Všichni, ale hlavně studenti, mohou bez jakýchkoliv dopravních kolizí používat toto bezpečné propojení centra s prostorem budoucího kampusu. Navíc jim umožní být krok od Jiráskových sadů, kam mnozí směřují za relaxací,“ říká primátor města Zdeněk Fink.

Během prázdnin začalo období festivalů, na bouřkový Rock for People se přišlo podívat 31 tisíc návštěvníků, dodnes na něj všichni určitě pamatují, protože se nad Hradcem během pár dnů vystřídalo několik prudkých bouřek a odnesl to silně i festival. Osadníci z chatové oblasti Osady vycházejícího slunce ve Svinarech dodnes tipují, zda se nad nimi prohnalo tornádo, nebo to byla opravdu ničivá větrná smršť, která pokácela půlku lesa. Celá oblast po ničivé bouři či tornádu bude připomínat katastrofu ještě desítky let, protože místo zdravého lesa zde zůstalo už jen pár stromů. Na srpnový Hip Hop Kemp dorazilo 18 tisíc návštěvníků a letecké dny CIAF navštívilo během soboty a neděle prý dokonce 52 tisíc návštěvníků.

Po prázdninách gradují problémy hokejového klubu, který ač v létě představil nový název Královští Lvi, tak kvůli sporu města a společnosti ABD musel trénovat v Pardubicích, na stadion nemohl a několik prvních zápasů odehrál pouze u soupeřů. Tato kauza má dopad jak na samotný klub, který se pohybuje na hraně play-off, tak samozřejmě na diváckou kulisu, která je oproti minulým sezonám zatím slabší.

Koncem října započala výstavba nového kampusu Univerzity Karlovy před Fakultní nemocnicí, což je jedna z nejvýznamnějších staveb za posledních 20 let v Hradci. Začátkem prosince se pak otevřela nová promenáda podél Labe, která nabízí nové pohledy na věže starého města i domy stojící na nábřeží.

„Obnovou tohoto prostoru došlo ke zpříjemnění celého dosud málo využívaného prostoru pro občany města. Místo, které se teď plnohodnotně zpřístupní, může být navíc využito i při různých akcích konaných na nábřeží,“ říká primátor města Zdeněk Fink.

Z výběru dalších událostí můžeme zmínit, že se začalo s rozšiřováním golfového hřiště v Roudničce na 9 jamek, jedna z nich bude i na ostrůvku. Přes Hradec od podzimu jezdí moderní soupravy ČD RegioPanter, které nabízejí i WiFi připojení. Hobbymarket OBI začal s přestavbou svého hobbymarketu, ten původní zbourá a na jeho místě postaví novou budovu. Perla módy 80. let, obchodní dům Don, je na prodej. Dopravní podnik zavedl novou autobusovou linku přímo do Fakultní nemocnice a obdržel 12 nízkopodlažních trolejbusů. Otevřelo se nově zrekonstruované obchodní centrum Futurum, které je nyní největším centrem v regionu.

Začal se modernizovat sportovní areál Slavie. Město připravilo nový územní plán, ve kterém se v budoucnu počítá i s provozem tramvají. Plánovaná trasa evropského plynovodu, který by vedl mezi Malšovicemi a Malšovou Lhotou by měla být odkloněna mimo Hradec, definitivní to bude, až se změna trasy objeví i v plánech. Na jaře začal archeologický výzkum na dostavbě D11 do Hradce a poslední událostí je, že v létě zavřené kino Centrál začalo před Vánoci opět promítat pod novým provozovatelem jako Bio Centrál.

Takový byl přibližně rok 2012 v Hradci Králové.


  SLEDUJTE NÁS I NA INSTAGRAMU


  Facebook

  X

  Instagram

  Threads

  16 624

  3 020

  2 612

  334


  #TWEETY

  ~PANORAMA

  @MENÍČKA  Koncept studie Velkého náměstí