Přidat na Seznam.czMalému náměstí by slušel trh

Hradec Králové sice nepatří mezi špičku turistických atrakcí v Česku, ale i tak si sem ročně najde cestu i díky mnoha festivalům a akcím přibližně 110 až 140 tisíc návštěvníků, možná i více. Město také započalo snahu, že by se jednou jeho architektonická koncepce, stavby a urbanistika mohla objevit na věhlasném seznamu UNESCO, ale je to běh na velmi dlouhou trať. Mezi nejnavštěvovanější památky patří jednoznačně Bílá věž, kterou ročně navštíví zhruba 25 tisíc návštěvníků. Mnoho turistů do Hradce přijíždí také kvůli starobylému Starému městu, jehož dobrý dojem poněkud hyzdí současný stav Velkého náměstí a některých neopravených domů.

Do Hradce přijíždí mnoho polských turistů, nejen proto, že mezi partnerská města patří Wroclaw a Wałbrzych, ale také z toho důvodu, že buď o Hradci slyšeli, že má pěkné stavby, nebo například na návštěvu katedrály Sv. Ducha, jelikož je Polsko velmi silně nábožensky založenou zemí.

„Neměli jsme žádnou představu, co od Hradce můžeme očekávat, ale slyšeli jsme, že je zde pěkné Staré město. Když jsme přijeli do Hradce bylo zřejmé, že to, co jsme o něm slyšeli, je pravda,“ píše na zahraničním cestovatelském portále polský turista jménem Grzegorz.

Podle návštěv zahraničních turistů v informačních centrech na Gočárově třídě a Velkém náměstí vyplývá, že nejvíce návštěvníků přijelo do Hradce z Německa, Polska, Ruska a anglicky mluvících zemí. Čím dál častěji jezdí do Hradce také turisté z Asie.

„Staré město se nachází oproti okolní zástavbě na kopci, jako nějaká pevnost obehnaná vysokými městskými zdmi. Proto je jeho jasná silueta vidět i z velké dálky a právem patří mezi nejhezčí města v Česku,“ uvádí Grzegorz.

Panorama starého Hradce, který je na kopci a dominuje mu Bílá věž s katedrálou je opravdu výjimečné, dá se to přirovnat například k brněnskému Špilberku a Petrovu, tyčící se na kopci nad městem. Ostatní podobná města mají své dominanty v rovině a proto tolik nevyčnívají do okolí.

„Prošli jsme si Velké náměstí a postranní uličky. Jedinou věcí bylo překvapení, že ač má Hradec tak pěkné Staré město, nepotkali jsme žádné další turisty a ani mnoho jiných lidí v ulicích, pouze jen pár jednotlivců a to nebylo brzo ráno, ale poledne,“ upozorňuje Grzegorz na poměrně vylidněné Staré město.

Na tento fakt upozorňuje také návštěvník z Kanady, který v Hradci chvíli pobýval. „Tohle město mě baví. Jednou jdu večer ven a ulice jsou plné lidí, další noc to je jako nějaká apokalypsa, nepotkáte ani živáčka,“ přidává se s úsměvem návštěvník jménem Murray.

To, co popisují oba turisté je opravdu realita Starého města. To je během dne takřka liduprázdné – Velké náměstí a ulice V Kopečku jsou na tom poměrně dobře. Malé náměstí je však opuštěné a mrtvé, parkovacích míst je málo, navíc jsou placené a v dobré vzdálenosti není ani zastávka MHD. Vždy tomu tak nebývalo, vše se změnilo až po rekonstrukci a s novým parkovacím systémem.

Malé náměstí před a po rekonstrukci s použitím mapy.cz

Na první pohled to vypadá po přestavbě Malého náměstí hezky, ale vytratil se z tohoto prostředí život, místo desítky parkovacích míst jich zbylo zhruba 20 plus několik stání pro hosty před hotelem U královny Elišky. Prostranství uprostřed a kolem kašny je po většinu dne prázdné, oživení by mohlo přinést třeba umístění farmářských trhů, které jsou v Gayerových kasárnách, ale zatím se nic takového neplánuje.

Osud Malého náměstí by jednou mohl potkat i Velké náměstí, které se připravuje na rekonstrukci a radikálním úbytkem mají projít právě parkovací místa. Velké náměstí rekonstrukci potřebuje, ale přílišný zásah může být kontraproduktivní. Pokud město věří, že lidé budou jezdit do parkovacích domů, pak pojedou MHD a ještě kus cesty do kopce na Velké náměstí, tak to s největší pravděpodobností radši zaparkují v jednom z nákupních center a centrum bude dál upadat. Večer je tam docela živo, ale přes den to je takové liduprázdné, jak popisují cestovatelé.

Poslední poznatek z návštěvy Hradce přidává turistka Natalia. „Byla jsem v Hradci loni v červnu. Nejezdím sem tak často, ale tohle město na mě udělalo velký dojem. Především tou atmosférou, architekturou a celkovou upraveností města,“ napsala nám svůj názor Natalia.


  SLEDUJTE NÁS I NA INSTAGRAMU


  Facebook

  X

  Instagram

  Threads

  16 646

  3 022

  2 612

  334


  #TWEETY

  ~PANORAMA

  @MENÍČKA  Koncept studie Velkého náměstí