Přidat na Seznam.cz  

Vizualizace nové lávky

Podoba nové lávky přes Labe vyplula koncem dubna na povrch. Odborná porota vybrala z 31 přijatých návrhů vítězný projekt. Hodnocení probíhalo z hlediska statiky a konstrukce, památkové ochrany, zeleně a krajinářské tvorby, ornitologie a dle rozpočtu stavby. Lávka na první pohled vypadá díky svým žebrům jako nějaká útlá kostra z velryby. Její stavba by měla být jednoduchá, jelikož to bude taková skládačka, kdy jednotlivé díly budou do sebe rychle zapadat. Lávka navíc nenaruší cyklistickou dopravu podél Labe, cyklisté na obou březích budou mít možnost lávku podjet. Tím se tak vyhnou cyklistům přes lávku.

Za vítězný návrhem č. 31 stojí architekti Libor Kábrt, Gabriela Elichová, Martin Elich a Jiří Jachan.

„Vybraný návrh zapadá do krajinného obrazu lokality, vyznačuje se kvalitním řešením a respektuje existující stezky vedoucí po nábřeží. Realizace vítězného návrhu zajistí komfortní pohyb pěších i cyklistů se zachováním průjezdnosti vodní cesty. Konstrukčně bude lávka kombinací lanové konstrukce s ocelovými žebry doplněnými plochou z železobetonu,“ říká k budoucí lávce přes Labe náměstek pro rozvoj a investice Jindřich Vedlich.

Nová lávka překlene Labe v místech od Collinovy ulice u Kongresového centra Aldis a na druhé straně u budovy Státního okresního archivu na Smetanově nábřeží a Škroupovy ulice. Před budovou archivu bude vybudováno malé náměstíčko s lavičkami ve tvaru vlnovky a celý prostor se trochu více zkulturní. Oba začátky lávky budou zdobit erby města Hradec Králové, které budou vyryty do cesty mostovky.

Lávka má být široká 4,2 metry a přemostění bude dlouhé 98,9 metrů. Na každém konci bude mít jeden pilíř s ocelovým deviátorem předpětí a neposuvně kotvenou mostovkou. Zábradlí bude ocelové s osvětlením. Podél celé lávky budou vypínací lana a chodník na lávce bude z prefa dílců železobetonu.

Chodcům a cyklistům se tak otevře úplně nový svět. Cesta do Šimkových sadů od Centrálu se výrazně zkrátí. Rušný Labský most, který je sice jen 123 metrů od místa budoucí lávky, cyklisty a chodce kvůli silnému provozu spíše stresuje. Proto si toto místo po dlouhých 10 letech čekání a dohadů novou lávku více než zaslouží.

„Odhadované náklady činí 34 milionů Kč a pokud vše půjde hladce, příští rok by mohl být hotový projekt, na jehož základě se začne stavět,“ dodává Vedlich. Odhadem by lávka mohla stát v roce 2016.

Aktualizováno: 23. května / Vítězný návrh vyloučila městská rada z toho důvodu, že se na projektu nejspíše podílel i jeden z porotců soutěže. Tento vítězný návrh tak nejspíše nevznikne, šanci dostanou návrhy na 2. a 3. místě.


  DEJTE HRADCI LIKE NA FACEBOOK, DĚKUJEME :)

  Kamera připevněná na klacky či tykadla a jede se. Dopravní podnik připravil pro milovníky MHD video z ranní špičky…
  Slezská plovárna na břehu Orlice rozšiřuje své aktivity. Novým přírůstkem, který oživí místní břehy je říční molo H…
  Hokejisté postupují po remíze 1:1 v Mannheimu do čtvrtfinále . Jejich soupeřem bude z…
  Hradec Králové si o víkendu připomněl 30 let svobody. Pojmenoval nové náměstí Václava Havla v kampusu univerzity, k…
  O několik nových bytů se rozroste Pražské Předměstí. Staví se tu nový bytový dům Rezidence Labská o třech podlažích…

  9.835

  1.250

  1.116


  . / STREAM  96 %

  96 %

  94 %

  94 %

  92 %

  91 %

  91 %

  88 %

  87 %

  nové

  nové


  Chirurg. komplex FNHK (- 1 %)

  Regionální sídlo ČSOB (~ 0 %)

  Dvoukolejka HK ~ PCE (- 1 %)

  Univerzita Karlova (~ 0 %)

  Obytný blok Koruna (+ 1 %)

  Fotbalová aréna (+ 1 %)

  Jižní spojka (+ 1 %)

  Severní tangenta (+ 2 %)

  Křižovatka Mileta (~ 0 %)

  Proměna Rozárky

  Areál G+V kasáren

  Všechny projekty a stavby v HK

  Najděte si, co hledáte!  Miniaplikace

  Lze hlasovat pro více odpovědí, do konce zbývá...

  HRADEC KRÁLOVÉ DNES

  NOVINKY NA WEBU

  NEJVĚTŠÍ MĚSTSKÉ ČTVRTI

  PROJEKTY VE VÝSTAVBĚ