Přidat na Seznam.czChystá se megapřestavba. Žižkovy sady, terasy i kasárny

26. listopadu 2014 7:31. /Autor ~ REDAKCE / # 4 MIN. / AKTUALITY, PARKY A TERASY, PROJEKTY

Nové Žižkovy sady a Severní terasy

Před dvěma lety město vypsalo architektonickou soutěž na opravu Severních teras a přilehlých Žižkových sadů. Vítězný návrh, který můžete vidět na vizualizaci, pochází z dílny architektů Projektil, kteří už s Hradcem mají zkušenost v podobě známé Studijní a vědecké knihovny na břehu Orlice. Gayerova a Vrbenského kasárna se také promění, podle nové studie zde přibude parkovací dům a opraví se rozlehlé budovy, které slouží zejména pro účely magistrátu a krajského úřadu.

Jelikož jsou stavby umístěny vedle sebe, chtělo by město usilovat o finanční prostředky na jejich rekonstrukci z fondů EU tím, že by se zrealizovala celá akce nejlépe společně. V jednom sledu by tak rekonstrukce čekala Žižkovy sady, Severní terasy a Gayerovy a Vrbenského kasárny.

V areálu kasáren má vyrůst nový parkovací dům, který by měl pojmout až 360 automobilů. Plac pro konání farmářských trhů a různých akcí zůstane v komplexu zachován, naopak zmizí budova, ve které je umístěna místní veterinární klinika, ta ustoupí právě parkovacímu domu.

„Cílem plánované přestavby kasáren je vytvořit funkční a živý městský prostor, který bude realizován s ohledem na obnovu architektonicky cenných budov. Rekonstrukcí by mělo dojít k odstranění nevhodných dostaveb, jednotné opravě stávajících budov, vybudování nového parkovacího domu a rekonstrukci centrálního náměstí, včetně obnovení památníku legionářům. V areálu by měla vzniknout galerie, výstavní prostory i přednáškové sály. Počítáno je také s obnovou stromořadí a vybudováním řady nových zelených ploch,“ říká Jindřich Vedlich, náměstek pro rozvoj a investice.

Vrbenského kasárna je v horším stavu, proto ji čeká rekonstrukce úplně od podlahy, ta Gayerova je na tom o něco lépe. Nedávno z boku této kasárny zmizelo také snad nejstarší dřevěné podloubí v Evropě, jak se o tom nedávno zmínil primátor Fink.

„Projekt proměny celého komplexu neustále komunikujeme s městem Hradec Králové. Z celého areálu patří kraji sice pouze budova Gayerových kasáren, ale chtěli bychom v této věci zaujmout s městem jednotný postoj,“ říká náměstek hejtmana a radní pro kulturu Otakar Ruml.

Na společných jednání se uvažuje i o variantě, že by kraj směnil svou budovu Gayerových kasáren za budovu Vrbenského kasáren, která je ve vlastnictví města.

„Výměna objektů by usnadnila práci především pracovníkům muzea. Vrbenského kasárna jsou v současné době prázdná a rekonstrukční práce by tam mohly začít bez předchozího stěhování muzejních sbírek, jako je tomu v případě Gayerových kasáren,“ říká Josef Dvořák, krajský radní, který má na starosti majetek kraje a investice.

Studie proměny Gayerovy a Vrbenského kasáren

V sousedství kasáren stojí poněkud zanedbané Žižkovy sady. Návrh realizovaného území nového parku vyhrál i díky tomu, že v určité míře reflektuje původní koncepci parku podle Fr. Thomayera ze začátku 20. století.

Město v roce 2011 dokončilo rekonstrukci teras na jižních svazích. Pokud zabrousíme hodně daleko do minulosti, říká se, že se dříve v těchto slunných místech pěstovala vinná réva. Na fotkách to připomíná spíše lokalitu někde na jižní Moravě.

Zakladatel Žižkových sadů František Thomayer koncipoval tento park ve stylu francouzské ozdobné zahrady, bohaté na květinové výsadby, součástí kompozice bylo i kruhové jezírko ve středu. Tento koncept představila architektonická kancelář Projektil a spolupracoval na ni také ateliér A05.

„Nyní připravujeme rekonstrukci sadů, teras i Velkého náměstí, tyto klíčové projekty nás v budoucnu čekají a na obou těchto projektech velmi intenzivně pracujeme,” řekl nedávno náměstek pro rozvoj a investice Jindřich Vedlich.

Dnes Žižkovy sady působí spíše takovým tmavým dojmem, je tam až příliš mnoho stromů, na odpočinková místa proudí méně světla a to by se mělo změnit. Dojde k navýšení počtu odpočinkových míst, upraví se i středová část, v jejímž středu zůstane fontána.

Pro představu, co by v nových Žižkových sadech a Severních terasách mělo vzniknout je zde malý výčet:

1. Upravený východní vstup do parku s dominantní postavou Pospíšilova pomníku
2. Nové tvarované schodiště na Kavčí plácek a nová vyhlídka ze Severních teras
3. V noci nasvětlená, v letních měsících k osvěžení, takový bude vodní prvek fontány
4. Bohatá květinová výzdoba v obdélníkových záhonech podél centrální části
5. Z mobiliáře vzniknou pohodlné dřevěné lavičky a lavice různých délek
6. Odstraní se nevhodné porosty, husté keře a stromy, které brání ve výhledu z teras
7. Vznikne i herní objekt, stojany pro kola a hlavní parter v podobě pěší promenády
8. Sezónně zde bude umístěna i mobilní kavárna, nabídne osvěžení i dobrou kávu
9. Osvětlení parku bude mít i efektní noční nasvícení, vzniknou i okrasné ovocné stromy
10. Z parku by měl být vytvořen i nový přechod pro chodce do Gayerových kasáren

Výhled ze Severních teras do parku

Parkem procházejí hodně frekventované pěší trasy – první v podélném směru kolem historického jádra, zde by měla být vytvořena hlavní pěší trasa – druhá v příčném směru na místech u vstupů do města, jako jsou Kavčí Plácek a ve směru Klicperovo divadlo.

Celkové náklady projektu „tři v jednom“ se odhadují na více než půl miliardy Kč, většina prostředků by měla plynout z fondů EU.


  SLEDUJTE NÁS I NA INSTAGRAMU


  Facebook

  X

  Instagram

  Threads

  16 624

  3 020

  2 612

  334


  #TWEETY

  ~PANORAMA

  @MENÍČKA  Koncept studie Velkého náměstí