Přidat na Seznam.cz  

Alej stromů podél Orlice

Krásná alej plná stromů různých tvarů a korun podél Orlice zřejmě padne. Ani iniciativa Nechceme holé břehy, která demonstrovala za záchranu aleje zdravých stromů podél řeky, tomu zřejmě nezabrání. Před dvěma lety se konala demonstrace za záchranu těchto stromů, bylo přislíbeno, že se od kácení upustí. Podle nového dokumentu se však s kácením stále počítá, k zemi má padnout ve třech etapách 156 stromů. Začít by se mělo již v létě a kácení přijde na řadu na podzim. Povodí Labe prý postupuje v souladu s odbornou studií, kterou si nechalo vypracovat. Kácení ještě musí povolit Královéhradecký kraj.

Bez zajímavosti není ani fakt, že tato alej podél Orlice skončila v anketě sdružení Arnika, v roce 2014 na hezkém 4. místě. Petice za zachování stromů má už přes 11,5 tisíce podpisů.

„Z výsledků hodnocení břehových porostů vyplývá, že v 1. etapě v roce 2015 by mělo být provedeno arboristickou firmou 80 pěstebních zásahů v průběhu vegetační sezóny (květen až červenec). Z důvodu pěstebních je k odkácení navrženo 39 stromů, z toho 6 stromů z důvodu růstu na nevhodném stanovišti u vodohospodářského objektu,“ píše se ve zprávě Povodí Labe.

Kácení bylo předloženo koncem roku 2014 k orgánům ochrany přírody a krajiny. Vlastní zásah do břehových porostů je podmíněn vydáním příslušných povolení Magistrátem města Hradec Králové.

„Ve 2. etapě v letech 2015-2017 by mělo být provedeno 143 pěstebních zásahů ve vegetačním období (květen až červenec) a ke kácení z pěstebních důvodů je navrženo 73 stromů. Během 3. etapy (po roce 2018) by mělo být uskutečněno 117 pěstebních zásahů a k odkácení je navrženo 44 stromů. V rámci druhé a třetí etapy se jedná o předběžné počty. Za odkácené stromy je státní podnik Povodí Labe připraven provést na vybraných místech náhradní výsadby,“ uvádí zpráva Povodí Labe.

Iniciativě Nechceme holé břehy se však plánovaný záměr kácení u Orlice vůbec nelíbí.

„Tam kde jsme spolu na podzim 2013 demonstrovali proti kácení a tam kde nám bylo slíbeno, že se kácet nebude, se nám nyní dostal do rukou dokument o kácení, a překvapivě u Orlice! Opět budeme muset pozvednout louče a vyjádřit náš společný nesouhlas,“ uvádí se na stránce sdružení, které bojuje za zachování této přirozené aleje.

Kácení stromů v Hradci není plánováno jediné. K úpravám zeleně má docházet také u sídl. Sever na Slezském Předměstí v lokalitě Markovická. Radnice si nechala vypracovat studii, podle které bude vykáceno 59 stromů. Někteří obyvatele jsou rádi, že dojde ke zesvětlení celého prostoru stínících stromů, které stojí blízko panelových domů, jiným naopak kácení vadí, jelikož s nimi o tom předem prý nikdo nemluvil.

„Dle projektu budou odstraněny především stromy silně poškozené, přestárlé a dřeviny s velmi malou perspektivou dalšího růstu. V některých případech je nutná jejich asanace z důvodu uvolnění místa pro kvalitnější jedince a novou generaci stromů. Hodnotné a perspektivní stromy zůstanou zachovány a budou tvořit kostru nově upraveného prostoru,“ píše se ve zprávě Technických služeb.

Následovat bude podzimní výsadba 18 ks dřevin, 720 ks keřů a 81 ks trvalek. Dojde také k úpravě veřejného prostranství.

K dalším úpravám zeleně dojde v Gayerových a Vrbenského kasárnách.


  DEJTE HRADCI LIKE NA FACEBOOK, DĚKUJEME :)

  RT : Mooooc hezká titulka . Uvnitř pak velké téma o jízdě do finále Ligy mistrů i viditelné sys…
  RT : JSME VE FINÁLE LIGY MISTRŮ! 😍 Naše neuvěřitelná jízda letošním ročníkem nekončí a napíše i posledn…
  RT : Na obrázcích PŘED a PO je vidět krásná oprava bývalé ubytovny Fakultní nemocnice Hradce Králové. Nový majitel, kter…
  Na jihozápadě Hradce zbývá letos postavit poslední bytový dům a lokalita bude zastavěna. Celkem jich v projektu nov…
  RT : Wow! 🇨🇿 side take a 2️⃣ goal lead back home!
  Krátce po poledni odletěla velká výprava z letiště na čtvrtfinále CHL do Švédska. Dop…
  Momentka z Vánoc, když do Hradce přivezli maso. Rok 2019. Fronta do řeznictví Plot, které je jedno z nejlepších ve…

  10.290

  1.280

  1.174


  . / STREAM  96 %

  96 %

  94 %

  94 %

  92 %

  91 %

  91 %

  88 %

  87 %

  nové

  nové


  Chirurg. komplex FNHK (- 1 %)

  Regionální sídlo ČSOB (~ 0 %)

  Dvoukolejka HK ~ PCE (- 1 %)

  Univerzita Karlova (~ 0 %)

  Obytný blok Koruna (+ 1 %)

  Fotbalová aréna (+ 1 %)

  Jižní spojka (+ 1 %)

  Severní tangenta (+ 2 %)

  Křižovatka Mileta (~ 0 %)

  Proměna Rozárky

  Areál G+V kasáren

  Všechny projekty a stavby v HK

  Najděte si, co hledáte!  Lze hlasovat pro více odpovědí, do konce zbývá...

  HRADEC KRÁLOVÉ DNES

  NOVINKY NA WEBU

  NEJVĚTŠÍ MĚSTSKÉ ČTVRTI

  PROJEKTY VE VÝSTAVBĚ

  INFO O WEBU