Přidat na Seznam.cz  

Regionální centrála ČSOB a pohled na Gočárův okruh se zastávkou MHD

V lokalitě Aldis vyroste během tří let nejzelenější kancelářská budova v Česku, která městu přinese nový impuls a zkultivuje dnes neudržované pozemky. K této příležitosti pořádá ČSOB pro širokou veřejnost výstavu architektonických studií, ze kterých byl vybrán finální návrh této zelené budovy, jež se stane novým krajským sídlem banky.

Kromě nejmodernějších architektonických řešení současnosti bude k vidění i trojrozměrný model. Výstava se koná v centru Aldis od 23. května do 29. června a je přístupná zdarma.

„Záměrem výstavy, na které mohou návštěvníci zhlédnout všechny přihlášené projekty, je představit obyvatelům Hradce Králové i široké veřejnosti nejen zajímavé architektonické řešení této nadčasové budovy, ale především její hlavní přínosy pro lokalitu Aldis. Stavba má být nejen inspirativním pracovním prostředím pro více než tisícovku zaměstnanců ČSOB, ale věříme, že napomůže proměně Aldisu v oblíbené lokálním centrum, které budou místní lidé rádi navštěvovat,“ říká Petr Knapp, vrchní ředitel a člen představenstva ČSOB.

Nové sídlo ČSOB, které doplní obchody nebo kavárna, je koncipováno jako mimořádně progresivní a ohleduplné k životnímu prostředí. S inovativním řešením se mohou návštěvníci výstavy seznámit prostřednictvím podrobných návrhů, vysvětlujících panelů a 3D modelu projektu.

„Myšlenka výstavy se mi líbí. Chceme, aby lidé věděli, co se v Hradci chystá a na co se mohou těšit. Hradec Králové patří k málu českých měst, která jsou dobře urbanisticky řešena a při jejichž vzniku se myslelo i na budoucí rozvoj. Na tuto myšlenku navazuje také plánovaná budova banky, když v souladu se zásadami rozvoje města vnáší nový společenský život do této lokality,“ říká primátor města Hradec Králové Zdeněk Fink.

Výstava se koná od 23. května do 29. června v Kongresovém, výstavním a společenském centru ALDIS v Hradci Králové. Veřejnosti je přístupná v sále každý den od 8:00 do 20:00 hod. Vstup na výstavu je zdarma. Součástí výstavy je i územní studie lokality Aldis a studentské práce proměny tohoto místa.

Vybraný návrh pochází z dílny ateliéru Projektil, který je známý tím, že tvoří úspornou, vstřícnou a svěží architekturu a zároveň prosazuje spojení současného umění, designu, architektury a krajiny. Ateliér už získal ocenění Grand prix architektů 2009 za Studijní a vědeckou knihovnu v Hradci Králové a hlavní cenu Grand prix 2010 za projekt Národní technické knihovny v Praze.

Stavba královéhradecké centrály ČSOB by měla začít v roce 2019, až bude k dispozici veškerá potřebná dokumentace a dojde k úspěšnému absolvování všech nezbytných správních řízení. Zaměstnanci ČSOB by se do nové budovy, kam se přesunou klientské a zpracovatelské centrum a další obchodní útvary ČSOB z různých objektů v Hradci Králové, mohli nastěhovat už v roce 2020.

Na vizualizacích jsou kromě nové centrály a lávky patrné také zastávky MHD, které město již delší dobu plánuje a na tuto stavební akci budou poskytnuty finance. Spekuluje se, že by je měla obsluhovat linka č. 5. Jak ale trasy do tohoto místa budou vypadat a jaké linky sem budou jezdit, zatím nikdo neoznámil.

Líbí se Vám stavba? Hlasujte na stránce o projektu: REGIONÁLNÍ CENTRÁLA ČSOB

Toto místo se tak konečně dočká kultivace a promění se do útulné lokality, kterou propojí na jedné straně nová lávka, na druhé bankovní centrála, zastávky MHD a třeba tento impuls přitáhne do lokality, nebo celkově do Hradce další podobné a hodnotné projekty.

FAKTA O BUDOVĚ BANKY ČSOB (HHQ)

Nová budova regionální centrály ČSOB v Hradci Králové (označovaná HHQ) bude pracovištěm pro 1000 zaměstnanců banky. Její součástí bude regionální bankovní pobočka, kavárna sloužící nejen pracovníkům banky, ale také veřejnosti, a další pronajímatelné prostory pro drobné obchody a služby v přízemí, obrácené do veřejného parteru, jež napomohou oživení lokality.

Zaměstnancům bude sloužit vlastní kuchyně s jídelnou a podzemní parkoviště automobilů a bicyklů, včetně šaten pro cyklisty. Navržená budova má čtyři nadzemní podlaží a páté, ustupující patro, funkčně integrované s pobytovou střešní zahradou. Ve dvou podzemních podlažích jsou umístěny vedle parkingu také technické prostory, sklady a hospodářský dvůr pro zásobování. Architektonický návrh reviduje a zároveň potvrzuje analýzu vztahů parcely vůči městské zástavbě na nábřeží Labe. Objekt svou formou uzavírá od města plynoucí proměnlivý prostor Eliščina nábřeží. „Vykukuje“ jako poslední z řady významných budov a hledí zpět na město. Vystoupením své hmoty vytváří nástupní prostor, „náruč“ směrem k nábřeží a k nové pěší lávce přes Labe.

Mezi budovou a řekou je pak parter navržen jako kombinace udržovaných pobytových trávníků a extenzivních kvetoucích luk ukončených dominantní a pro charakter místa velmi důležitou alejí podél řeky. Výrazem fasády objekt reaguje na regionální architekturu pro Hradec Králové progresivního a slavného období dvacátých let dvacátého století. Pozoruje detaily a struktury povrchu u budovy Muzea východních Čech od architekta Jana Kotěry, budovy státní odborné školy koželužské a Anglobanky s úpravou sousedních nájemních domů na Masarykově náměstí od architekta Josefa Gočára a snaží se transformovat expresivní a jemnou plasticitu těchto mistrů do výrazu navrhovaného objektu ČSOB.

Nápadný a pevný horizontální prvek říms dělí jednotlivá patra a obtéká celý objekt. Budova má jednoduchý půdorysný tvar se třemi vnitřními atrii. Vybrání objemu v rozích napomáhá k tomu, že se vstupy dostávají až do samého centra stavby. Svým tvarem reaguje na širší kontext. Zvýrazněnými horizontálními pruhy jednotlivých pater se budova opticky tlačí k zemi a příznivými proporcemi zintenzivňuje vizuální komunikaci s okolím. Velká okna bez parapetů zaručují bezprostřední kontakt vnitřního prostředí a jeho uživatele s vnějším veřejným prostorem. K prolnutí vnějšího a vnitřního přispívá kavárna na jihozápadní straně budovy, která expanduje na vstupní piazzettu. Prostor jídelny vizuálně komunikuje s plochou louky na západním předpolí mezi budovou a nábřežím.

Vstup do pobočky, navazující a propojené s kavárnou, je orientován do „pěšího bulváru“ Collinovy ulice. Na severovýchodní piazzettu, orientovanou ke Gočárovu okruhu, přijíždí cyklisté a přicházejí návštěvníci či zaměstnanci, kteří použili autobus nebo jinou dopravu. Dům svými funkcemi v parteru a integrací do lokality vytváří nové, živé městské prostředí a sám se stává přirozenou součástí místa.


  DEJTE HRADCI LIKE NA FACEBOOK, DĚKUJEME :)

  RT : 🗻 V zimní přípravě už jsme nejvyšší vrchol zdolali. 😉 Votroci so dnes pořádně hrábli, vystoupali na Sněžku. O 23 km…
  RT : 🏆🇨🇿 Informace ke vstupenkám na finále :
  RT : V Hradci Králové má podle Národního investičního plánu vzniknout plavecký bazén za půl miliardy, sportovní hala za…
  V historickém centru města se na Bílé věži uskutečnil výcvik profesionálních hasičů z Hradce, kteří zde zkoušeli zá…
  IKEA otevře v Hradci v roce 2020 své výdejní místo pro objednávky z e-shopu. Zákazníci si tak budou moct zboží snad…
  V Hradci se má ve čtvrtek 23. ledna otevřít parkoviště u fakultní nemocnice pro 205 vozů, z toho 8 míst bude vyhraz…
  Ještě před týdnem probírali důležitá dopravní témata o kraji na ministerstvu dopravy s ministrem Kremlíke…

  10.604

  1.288

  1.174


  . / STREAM  96 %

  96 %

  94 %

  94 %

  92 %

  91 %

  91 %

  88 %

  87 %

  nové

  nové


  Chirurg. komplex FNHK (- 1 %)

  Regionální sídlo ČSOB (~ 0 %)

  Dvoukolejka HK ~ PCE (- 1 %)

  Univerzita Karlova (~ 0 %)

  Obytný blok Koruna (+ 1 %)

  Fotbalová aréna (+ 1 %)

  Jižní spojka (+ 1 %)

  Severní tangenta (+ 2 %)

  Křižovatka Mileta (~ 0 %)

  Proměna Rozárky

  Areál G+V kasáren

  Všechny projekty a stavby v HK

  Najděte si, co hledáte!  Lze hlasovat pro více odpovědí, do konce zbývá...

  HRADEC KRÁLOVÉ DNES

  NOVINKY NA WEBU

  NEJVĚTŠÍ MĚSTSKÉ ČTVRTI

  PROJEKTY VE VÝSTAVBĚ

  INFO O WEBU