Přidat na Seznam.cz  

Přes Hradec pojedou parní vlaky i pantograf. Na Den železnice

Autor ~ LUPI 7. září 2017 | # 3 285 ZHLÉDNUTÍ

HRADEC KRÁLOVÉ, PARDUBICE – Sobota 9. září bude ve východních Čechách ve znamení oslav 160. výročí tratě Pardubice – Jaroměř a Regionálního dne železnice v Pardubicích a Hradci Králové. Součástí programu budou jízdy zvláštních historických vlaků a také exkurze do běžně nepřístupných provozů. V neděli 10. září budou oslavy pokračovat Dnem železnice v Trutnově.

Tam mimo jiné přijede z Hradce Králové i nedávno zrekonstruovaný motorový vůz „Stříbrný šíp“.

Regionální den železnice ve východních Čechách bude ve znamení oslav 160 let tratě z Pardubic přes Hradec Králové do Jaroměře. Cestující se v sobotu 9. září můžou těšit na mimořádné jízdy historických vlaků s parní lokomotivou „Ušatou“ a také elektrickou jednotkou „pantograf“.

Parní vlak pojede mezi hlavními nádražími v obou krajských městech celkem třikrát tam a zpět, jeden pár spojů zajede až do Bílé Třemešné. Z Hradce Králové do Pardubic bude odjíždět v 6:20, 11:15 (jede z Bílé Třemešné) a 15:45, zpět z Pardubic do Hradce Králové pak v 7:20 (jede až do Bílé Třemešné), 13:15 a 17:15. V parním vlaku bude platit zvláštní jízdné podle počtu projetých zón. Jednosměrná jízdenka z Pardubic do Hradce Králové nebo z Hradce Králové do Jaroměře bude stát dospělé cestující 60 Kč (1 zóna). Z Hradce Králové na Kuks, do Dvora Králové nad Labem a Bílé Třemešné bude jízdné za 100 Kč (2 zóny) a cestující, kteří sem pojedou z Pardubic budou potřebovat jízdenku pro 3 zóny za 120 Kč. Děti do 15 let a studenti do 26 let mají 50% slevu.

Pantografová jednotka pojede během dne několikrát mezi Pardubicemi, Hradcem Králové a Jaroměří. Celou trasu mezi Jaroměří a Pardubicemi projedou celkem dva páry spojů – s odjezdy z Jaroměře v 7:02 a 13:02 a z Pardubic v 8:05 a 12:05. Kromě toho jsou plánované také kratší jízdy – ráno v 6:35 z Hradce Králové do Jaroměře, ve 14:34 z Pardubic do Hradce Králové a v 9:42 a 15:53 z Hradce Králové do Pardubic. V těchto vlacích bude platit běžný tarif Českých drah a integrovaných dopravních systémů IREDO a VYDIS.

Atraktivní podívanou budou souběžné jízdy vlaků ve dvoukolejném úseku mezi Opatovicemi nad Labem a Stéblovou. Fanoušci železnice se jich dočkají těsně po desáté hodině dopoledne, kdy souběžně pojede pravidelný vlak Os 6237 (Hradec Králové hl.n. 10:04 – Pardubice hl.n. 10:26, RegioPanter) a mimořádný vlak Os 10307 (Hradec Králové hl.n. 9:42 – Pardubice hl.n. 10:42, pantografová jednotka). Druhá souběžná jízda je plánovaná na cca 16:15, kdy vedle sebe pojede parní vlak a pantografová jednotka. Oba spoje budou začínat v Hradci Králové hl.n., parní vlak dojede do Opatovic v 15:45 po hlavní trati, pantograf pojede v 15:53 s úvratí v Praskačce a přes tzv. Plačickou spojku. Z Opatovic pak bude následovat souběžná jízda obou těchto vlaků.

Vedle mimořádných vlaků je na sobotu připraven bohatý doprovodný program, který bude probíhat nejen na hlavních nádražích v Pardubicích a Hradci Králové, ale i na dalších místech spojených se železnicí.

V Pardubicích si budou návštěvníci moci prohlédnout pracoviště řízení provozu, železniční techniku SŽDC, výstavu modelových kolejišť a dobových fotografií nebo výstavní vozy Českých drah (Vláček Hráček, Kinovůz, a vůz s historickou expozicí). Příjezd parního vlaku na hlavní nádraží (cca od 12 do 13 hod.) zpříjemní doprovodný hudební program a v kině Sirius na nádraží se budou od 9 do 16 hodin promítat filmy s drážní tematikou. Během dne budou také připravené výletní jízdy Pardubického spolku historie železniční dopravy (PSHŽD) motorovým vozem „Hurvínek“ z Pardubic do Slatiňan a zpět s možností návštěvy muzea v Rosicích nad Labem a expozice ve Slatiňanech. V těchto vlacích bude platit tarif PSHŽD.

V Hradci Králové se můžou fanoušci železnice těšit na jízdy motorovou jednotkou řady 814 z nádraží do depa, kde si prohlédnou výstavu vozidel ČD, dále na výstavu modelářů v suterénu hlavního nádraží nebo na bezplatnou prohlídku Muzejní expozice sdělovací a zabezpečovací techniky v areálu Signal Montu. Kdo dojede do Jaroměře, bude si moci prohlédnout zdejší železniční muzeum nebo pokračovat mimořádnými vlaky do Kuksu, kde bude připravené vinobraní.

Podrobnosti o Regionálním dnu železnice v Pardubicích a Hradci Králové včetně jízdních řádů a cen jízdného jsou k dispozici na webu www.denzeleznice.cz.

ŽELEZNIČNÍ DEN V TRUTNOVĚ

Železniční víkend bude pokračovat v neděli 10. září v Trutnově. Pestrý program bude připravený od 8:30 do 17:30 během dne otevřených dveří v trutnovském depu. Do Trutnova pojedou nejen pravidelné spoje, ale také zvláštní vlaky Českých drah.

V 7:40 pojede z Náchoda přes Adršpach do Trutnova parní vlak v čele s lokomotivou „Ušatou“. Ten bude pokračovat až do Vrchlabí a zpět a večer se přes Náchod vrátí do Hradce Králové. Pro cestu do Trutnova bude možné využít také zvláštní vlak RegioShark, který pojede v 7:40 z Hradce Králové hl.n. a na trutnovské hlavní nádraží přijede v 8:37. Tato moderní souprava Českých drah bude z Trutnova dál pokračovat do Jilemnice a zpět a večer se přes Jaroměř vrátí do Hradce Králové. Atraktivní bude také jízda motorového vozu „Stříbrný šíp“, který pojede v 7:04 z Hradce Králové do Trutnova (příj. v 8:17) a po trase zastaví v České Skalici, Starkoči, Červeném Kostelci a Malých Svatoňovicích. Zpět z Trutnova do Hradce Králové pak odjede v 16:22 po stejné trase jako ráno při cestě do Trutnova. Příjezd do Hradce Králové je naplánován na 17:36.

V mimořádných vlacích budou platit jen jízdenky za zvláštní jízdné, které je možné zakoupit v předprodeji u všech pokladen ČD nebo u průvodčího ve vlaku. V prodeji budou jak jízdenky za globální jízdné na konkrétní vlak za 40 Kč (děti za 20 Kč), tak celodenní jízdenka pro jednotlivce za 150 Kč nebo pro rodiny (max. 2 dospělí a 2 děti do 15 let) za 350 Kč. Jízdenky do „Stříbrného šípu“ bude možné zakoupit pouze u vlakového personálu tohoto vlaku. Dospělí zaplatí 100 Kč, děti do 15 let 50 Kč, cestující s průkazem ZTP a ZTP/P 25 Kč. V tomto vlaku nebudou platit Celodenní jízdenky. Děti do 6 let se přepravují zdarma bez nároku na místo k sezení.

V trutnovském depu se můžou návštěvníci těšit na výstavu vlaků ČD a speciálních drážních vozidel SŽDC, jízdy na stanovišti malé lokomotivy v obvodu depa, dětskou zahradní železnici, výstavu modelů a stavebnic Merkur, výstavu vojenské techniky klubu vojenské historie, exponáty železničního muzea Meziměstí a promítání filmů se železniční tematikou. Chybět nebude ani dětský koutek se speciálním vozem „Vláčkem Hráčkem“, občerstvení a stánky s upomínkovými předměty se železniční tematikou.


  DEJTE HRADCI LIKE NA FACEBOOK, DĚKUJEME :)

  Dvoukolejka od Stéblové do Pardubic má zelenou, stavbě již nebrání nic v cestě. Vznikne nová zast. Stéblová obec, t…
  RT : Takto v Hradci Králové vzniká pitná voda z řeky. Jedovaté látky ničí aktivní uhlí
  RT : Bonusy za . Fakultní nemocnice v hlásí, že v mimořádném termínu koncem května vyplatila podle pokyn…
  RT : Umělci z Filharmonie již několik týdnů hrají na různých místech města. Je velice působivé je slyšet…
  RT : 🤝 Dojednáno, potvrzeno! a jsou partnerskými kluby.
  Knihovna města Hradec Králové pořádá výstavu Gočárův Hradec. Od 1. do 29. června ve foyer budovy ve Wonkově ulici s…
  6. června 2020 uplyne 60 let od mistrovského titulu. Výhra 4:0 nad Slovanem Bratislava znamenala, že se Votroci cob…

  11.725

  1.482

  1.260


  #STREAM ZPRÁV

  ~WEBKAMERY

  @MENU


  96 %

  96 %

  94 %

  94 %

  92 %

  91 %

  91 %

  88 %

  87 %

  nové

  nové


  Chirurg. komplex FNHK (- 1 %)

  Regionální sídlo ČSOB (~ 0 %)

  Dvoukolejka HK ~ PCE (- 1 %)

  Univerzita Karlova (~ 0 %)

  Obytný blok Koruna (+ 1 %)

  Fotbalová aréna (+ 1 %)

  Jižní spojka (+ 1 %)

  Severní tangenta (+ 2 %)

  Křižovatka Mileta (~ 0 %)

  Hotel Aldis

  Areál G+V kasáren

  Všechny projekty a stavby v HK

  Najděte si, co hledáte!  Lze hlasovat pro více odpovědí, do konce zbývá...

  HRADEC KRÁLOVÉ DNES

  NOVINKY NA WEBU

  NEJVĚTŠÍ MĚSTSKÉ ČTVRTI

  PROJEKTY VE VÝSTAVBĚ

  INFO O WEBU