Přidat na Seznam.cz  

Hradec je v počtu obchodních center na středních příčkách

Autor ~ LUPI 21. listopadu 2017 | # 3 749 ZHLÉDNUTÍ

Takhle mělo vypadat hradecké centrum Arkády / Foto: ECE

HRADEC KRÁLOVÉ – V roce 2016 otevřela v Česku dvě obchodní centra, jedním z nich byl i hradecký Aupark s 21.000 metry čtverečních. Pro srovnání Atrium má zhruba 7.000 m2 a Futurum 35.000 m2, což ho řadí mezi největší v regionu. V dohledné době se kromě výstavby Globusu nic dalšího aktuálně ve městě neplánuje. Před lety se nerealizoval projekt s názvem Arkády Hradec.

„V oblasti výstavby center dominují dva směry. Pokračující trend rozšiřování stávajících, dobře fungujících obchodních center. Druhým trendem je budování multifunkčních center v centrech měst, což je příklad hradeckého Auparku, které posílí jejich historickou úlohu a postavení. Projekty se smíšeným využitím, tzv. multifunkční centra, budou fungovat jako katalyzátor navrácení původní úlohy městských center,“ říká Jan Kotrbáček, mezinárodní partner a vedoucí týmu pronájmu maloobchodních prostor ve střední a východní Evropě.Podle grafu společnosti Cushman & Wakefield patří Hradec s obchodní plochou přímo do středu mezi největšími českými městy. Je aktuálně na osmé pozici, není zde nejvíce obchodů na tisíc obyvatel, ale ani nejméně. Grafu vévodí Teplice, na opačném konci je Ústí nad Labem.

V porovnání s Pardubicemi má Hradec na 1000 obyvatel o zhruba 500 metrů čtverečních obchodních ploch více. V porovnání s Olomoucí má zase Hradec na 1000 obyvatel o 400 metrů čtverečních ploch méně.

„Pronajímatelé reagují na nejnovější trendy rozšiřováním a přestavbou stávajících projektů a tvorbou pestrých nájemních mixů podle potřeb lokálních společenství. Řada projektů přišla s více sociálně orientovanými službami a novými technologiemi, přičemž nájemci neustále zkoušejí nové koncepce a formáty,“ dodal Jan Kotrbáček.

První obchodní centrum se v Hradci postavilo v roce 2000, tehdejší Futurum s hypermarketem Carrefour, rozšířením prošlo v roce 2012. Menší Atrium u OD Tesco otevřelo v roce 2009 a naposledy Aupark v roce 2016.

Zajímavé je, že všechna centra otevřela svoje brány vždy v listopadu v rozmezí několika dnů. Futurum 22. listopadu 2000, Atrium 12. listopadu 2009 a Aupark 11. listopadu 2016. Předvánoční nákupní horečka je jasným pojítkem.

V průběhu času otevřela i další obchodní místa jako například severní zóna u OBI, Orlice Park Shopping (dříve EuroCenter) a obchody na Hradubické.

V Hradci měl stát vedle fotbalového stadionu ještě jeden velký „obchoďák“ s názvem Arkády Hradec Králové s celkovou plochou bezmála 40.000 metrů čtverečních. Měl to být velký projekt, který však kvůli jistým okolnostem nebyl realizován. Jeho investorem byla společnost ECE a chtěla z něj vytvořit centrum zaměřené z větší části hlavně na módu.

Společnost si stále drží ochranné známky tohoto projektu i loga.

NEREALIZOVANÝ PROJEKT: ARKÁDY HRADEC


  DEJTE HRADCI LIKE NA FACEBOOK, DĚKUJEME :)

  RT : 🚑 Anatolij Truhlář nasbíral přes 1600 modelů sanitek a většinu z nich můžete vidět na výstavě v Hradci Králové. Let…
  RT : Ulice Severní na Slezském předměstí v . Dodnes trasa trolejbusové linky č. 3. Cenné snímky britského autora…
  RT : Blesk z čistého nebe. Na Magistrát v dorazil dopis ze @SkupinaCEZ.ČEZ Teplárenská chce koup…
  Nefestivalový rok přeje opravě silnice okolo letiště a areálu Festivalparku. Cesta od Správčického rybníka po křižo…
  RT : Milé stromy, napijte se! I letos Technické služby v rozmístí u stromů v zavlažovací vaky. D…
  RT : Karanténa dusí taky Magistrát . V izolaci do 7. 8. je od dnešního odpoledne nám.primátora J. Bláha (@ODScz,…
  RT : Izolace. 16 úředníků KÚ v muselo do karantény kvůli tomu, že přišli do styku s kolegou z odboru d…

  11.884

  1.522

  1.272


  #PROUD ZPRÁV

  ~WEBKAMERY

  @MENU


  96 %

  96 %

  94 %

  94 %

  92 %

  91 %

  91 %

  88 %

  87 %

  nové

  nové


  Chirurg. komplex FNHK (- 1 %)

  Regionální sídlo ČSOB (~ 0 %)

  Dvoukolejka HK ~ PCE (- 1 %)

  Univerzita Karlova (~ 0 %)

  Obytný blok Koruna (+ 1 %)

  Fotbalová aréna (+ 1 %)

  Jižní spojka (+ 1 %)

  Severní tangenta (+ 2 %)

  Křižovatka Mileta (~ 0 %)

  Nové OC Hvězda

  Jižní propojení

  Všechny projekty a stavby v HK

  Najděte si, co hledáte!  Lze hlasovat pro více odpovědí, do konce zbývá...

  HRADEC KRÁLOVÉ DNES

  NOVINKY NA WEBU

  NEJVĚTŠÍ MĚSTSKÉ ČTVRTI

  PROJEKTY VE VÝSTAVBĚ

  INFO O WEBU