Přidat na Seznam.cz  

Hradec jako premiant voleb. Z krajských měst měl nejvyšší účast

Autor ~ LUPI 29. ledna 2018 | # 2 346 ZHLÉDNUTÍ

HRADEC KRÁLOVÉ – Jedním ze zajímavých údajů letošních voleb, který by neměl zapadnout, je i voličská účast. V ní se stal Hradec z krajských měst včetně hlavního města Prahy premiantem. Měl nejvyšší volební účast, a to 71,33 procenta. Nikdo neměl víc. To dokládá dlouhodobý zájem obyvatel města o veřejné dění, lidé se o vysokou politiku zajímají.

Volební účast je v důležitých volbách v Hradci dlouhodobě nad průměrem republiky. V roce 2013 byla v prvních prezidentských volbách účast v ČR 59,1 %, v Hradci k urnám přišlo 65,3 procenta voličů. V letošním roce byla republiková účast 66,6 %, v Hradci přišlo 71,3 procenta. Jednak je to nejvíce z krajských měst, ale pro srovnání je velmi zajímavý i další údaj, v porovnání s menšími, ale s 50 největšími městy v Česku, měl i tak Hradec pořád největší účast.

Hranice účasti 70 procent překročila s Hradcem už jen Praha. Je to pro obyvatele i určité dobré vysvědčení, že neignorují možnost zvolit si své zástupce a angažují se ve veřejném životě. Jednak se to dá přičíst tomu, že lidé v Hradci jsou zkrátka zvyklí chodit k volbám, jsou v tomto ohledu vzdělaní, dále že se o politiku zajímají, chtějí podpořit, co nejvíce svého kandidáta a je to i dobré znamení, že je město v tomto ohledu občansky vyspělé.

Stejná situace se opakovala i u podzimních voleb do sněmovny, republiková účast byla 60,8 procent, v Hradci znovu k urnám přišlo 67,0 % voličů. Obvykle ve městě chodí volit o 5-8 procent voličů více než ve zbytku republiky.

Srovnání volební účasti a jejího vyššího zapojení ze strany občanů, by si zasloužilo jistě rozsáhlejší socioekonomickou analýzu, proč tomu tak je, oproti třeba jiným městům.

Nejvyšší volební účast byla zaznamenána v okrsku Pod Strání jih, kde dosáhla 83 procent, na Novém Hradci kolem hvězdárny 82 % a v Roudničce také 82 %. Jsou to všechno okrsky v jedné lokalitě. Nejmenší byla naopak v okrsku č. 10 v oblasti ulice Hradební v centru města, kde dosáhla pouhých 34 procent. Do tohoto okrsku patří i budova magistrátu, kde jsou nahlášeni obyvatelé, kteří tu fakticky nežijí, proto je toto číslo tak nízké.

Z hlediska výsledků voleb je zřejmé, že má Hradec o něco blíže k pravici nebo středovým stranám, proto tady většinově uspěli jak Karel Schwarzenberg, tak i Jiří Drahoš. Oba skoro ve stejném poměru. I když i Miloš Zeman si za 5 let získal další příznivce, a bylo jich o tisícovku více než ve volbách v roce 2013.

Naopak příliš Hradečany, a nejen je (i zbytek republiky), nezajímají volby do Senátu, Evropského parlamentu, krajské volby a o poznání méně také místní komunální volby. V roce 2014 přišlo volit zastoupení představitelů Hradce jen 38,9 procent voličů. Na podzim 2018 proběhnou tyto volby znovu a ukáže se, jestli se tento údaj vylepší, nebo nikoliv.

Chce to nějaká vyhlášená témata, která budou hýbat následujícími roky a náš portál i obyvatele města zajímají. Jako třeba podpora dvoukolejky, rozvoj letiště a stavba terminálu, zrychlení a zefektivnění MHD, inteligentní dopravní systém, tvorba architektonicky zajímavých projektů, výstavbu (družstevních) bytů města pro mladé, rodiny, důchodce, lidi s handicapem a obecně větší výstavbu bytů, která je dost nízká a ceny vysoké, hledání nových investorů ve službách, obchodu a high-tech průmyslu, proměny neudržovaných částí města, psí park, revitalizace parků, podpora společenského života, úprava veřejných prostranství, silnic, chodníků a budov apod. Témat je celá řada.


  DEJTE HRADCI LIKE NA FACEBOOK, DĚKUJEME :)

  Obchodní centrum Orlice Park na Slezském Předměstí během jarních týdnů karantény bez možnosti otevření, modernizova…
  V červenci v Hradci proběhne exkluzivně nový festival Hradecký Letokruh. Ten se bude konat od 22. do 25. července u…
  Přistání letounu Gulfstream G200 na letišti v Hradci Králové pohledem kamery , jde o častého návštěv…
  Klinika infekčních nemocí ve zkratce KIN by měla do roku 2025 vyrůst v areálu fakultní nemocnice. Původně na tomto…
  Severní terasy a Žižkovy sady mají územní rozhodnutí. Město na něm pracovalo od roku 2017. V rámci revitalizace ter…
  Dopravce v úterý mimořádně na hlavním nádraží v Hradci. „Pokud dojde ke zkapacitnění trati tak, že by pos…
  RT : Takhle ten Hradec zase tak velký nevypadá.

  11.838

  1.498

  1.256


  #PROUD ZPRÁV

  ~WEBKAMERY

  @MENU


  96 %

  96 %

  94 %

  94 %

  92 %

  91 %

  91 %

  88 %

  87 %

  nové

  nové


  Chirurg. komplex FNHK (- 1 %)

  Regionální sídlo ČSOB (~ 0 %)

  Dvoukolejka HK ~ PCE (- 1 %)

  Univerzita Karlova (~ 0 %)

  Obytný blok Koruna (+ 1 %)

  Fotbalová aréna (+ 1 %)

  Jižní spojka (+ 1 %)

  Severní tangenta (+ 2 %)

  Křižovatka Mileta (~ 0 %)

  Nové OC Hvězda

  Jižní propojení

  Všechny projekty a stavby v HK

  Najděte si, co hledáte!  Lze hlasovat pro více odpovědí, do konce zbývá...

  HRADEC KRÁLOVÉ DNES

  NOVINKY NA WEBU

  NEJVĚTŠÍ MĚSTSKÉ ČTVRTI

  PROJEKTY VE VÝSTAVBĚ

  INFO O WEBU