Přidat na Seznam.cz  

Z šedé myšky na prosperující podnik. Nová Pilnáčkova továrna

Autor ~ LUPI 16. května 2018 | # 3 585 ZHLÉDNUTÍ

HRADEC KRÁLOVÉ – Dříve aby se tu bál člověk projít, místo poblíž rušného nadjezdu nebylo příliš vyhledávané, dnes je krásným příkladem toho, jak využít starý prostor a přeměnit ho do moderní podoby. Jako jediný hradecký brownfield. Před válkou to v těchto místech žilo, továrna produkovala nejrůznější mýdla, svíčky, voňavky, sodu apod.

Po zhruba půl století, kdy byl rodině majetek zabaven, se rodinám roku 1992 opět navrátil. Rozvětvená rodina se zpočátku společně starala o celý vrácený majetek, po 17 letech došlo k dohodě a majetek byl rozdělen mezi jednotlivé rody. Od roku 2009 se postupnými krůčky celý areál proměňuje.

„Pro budovy hledáme novou tvář a náplň, postupně je opravujeme, naším cílem je areál proměnit v multifunkční objekt s nezaměnitelným kouzlem místa.“

Postupně se opravila rozpraskaná fasáda budovy, která dostala i nový nátěr, rekonstrukcí prošel také vnitřek některých budov. Areál je ve tvaru L a z jedné strany přiléhá k Pospíšilově třídě, z druhé k rušnému Gočárovu okruhu.

Uvažuje se, že časem, až když se dokončí Severní tangenta i ostatní spojnice kolem města, by se mohl nadjezd zbourat a umožnit tak jiný průjezd tímto prostorem a zlepšit by se mohla i situace lidí bydlících v okolí nadjezdu.

Celá Pilnáčkova továrna má celkem sedm objektů. V budovách se nachází například sportovní potřeby, restaurace, prodejna sportovních pohárů, kavárna, fitcentrum, laser game a úniková hra, noční hudební klub, studio yogy, taneční studio, fotoateliéry a řada dalších různorodých služeb.

Nejnovějším přírůstkem v areálu je prodejna marketu s administrativní částí v prvním patře a také nové saunové studio na střeše továrny, ze kterého se skýtá krásný výhled na město.

Celý prostor se tak podařilo dokonale oživit po celý den a vtisknout mu nový účel a podobu. Proměnu si kolemjdoucí pochvalují.

V Hradci najdeme ještě řadu takových brownfieldů, což jsou nemovitosti, které jsou nedostatečně využívané a zanedbané. Vznikají jako pozůstatek průmyslové, zemědělské, vojenské i další činnosti.

Nacházejí se třeba v Kuklenách, na místě bývalé koželužny, ze které mají vzniknout Nové Kukleny, okolí Říční ulice u břehu Labe, bývalý areál Himpex v Březhradu, velmi ikonická stavba sýpky obilí u nádraží, některé části Skladištní oblasti a mezi největší brownfield patří areál hradeckého letiště a jeho nevyužívané budovy a části, které před mnoha lety opustila armáda.

Za brownfield by se dala označit i Pěchotní kasárna v centru města (Komenského ulici), která je ještě využívaná armádou, ideální by v budoucnu byla její proměna na bydlení (pokud by armáda o tento areál už neměla zájem), aby se centrum města trochu rozrostlo, jelikož zde mnoho lidí nebydlí. Tak jako se to povedlo v případě sousedního Tereziánského dvora.


  DEJTE HRADCI LIKE NA FACEBOOK, DĚKUJEME :)

  Dvoukolejka od Stéblové do Pardubic má zelenou, stavbě již nebrání nic v cestě. Vznikne nová zast. Stéblová obec, t…
  RT : Takto v Hradci Králové vzniká pitná voda z řeky. Jedovaté látky ničí aktivní uhlí
  RT : Bonusy za . Fakultní nemocnice v hlásí, že v mimořádném termínu koncem května vyplatila podle pokyn…
  RT : Umělci z Filharmonie již několik týdnů hrají na různých místech města. Je velice působivé je slyšet…
  RT : 🤝 Dojednáno, potvrzeno! a jsou partnerskými kluby.
  Knihovna města Hradec Králové pořádá výstavu Gočárův Hradec. Od 1. do 29. června ve foyer budovy ve Wonkově ulici s…
  6. června 2020 uplyne 60 let od mistrovského titulu. Výhra 4:0 nad Slovanem Bratislava znamenala, že se Votroci cob…

  11.725

  1.482

  1.260


  #STREAM ZPRÁV

  ~WEBKAMERY

  @MENU


  96 %

  96 %

  94 %

  94 %

  92 %

  91 %

  91 %

  88 %

  87 %

  nové

  nové


  Chirurg. komplex FNHK (- 1 %)

  Regionální sídlo ČSOB (~ 0 %)

  Dvoukolejka HK ~ PCE (- 1 %)

  Univerzita Karlova (~ 0 %)

  Obytný blok Koruna (+ 1 %)

  Fotbalová aréna (+ 1 %)

  Jižní spojka (+ 1 %)

  Severní tangenta (+ 2 %)

  Křižovatka Mileta (~ 0 %)

  Hotel Aldis

  Areál G+V kasáren

  Všechny projekty a stavby v HK

  Najděte si, co hledáte!  Lze hlasovat pro více odpovědí, do konce zbývá...

  HRADEC KRÁLOVÉ DNES

  NOVINKY NA WEBU

  NEJVĚTŠÍ MĚSTSKÉ ČTVRTI

  PROJEKTY VE VÝSTAVBĚ

  INFO O WEBU