Přidat na Seznam.czV anketě Stavby století má Hradec dva kandidáty

16. srpna 2018 21:20. /Autor ~ REDAKCE / # 2 MIN. / AKTUALITY

HRADEC KRÁLOVÉ – Hned dvě stavby v anketě Stavby století má na seznamu Hradec Králové. Tou první je budova hlavního nádraží, druhou, která ovšem není jednotlivou stavbou, nýbrž celým uskupením staveb je Hradec Králové – Salon republiky a stavby, které jsou s tímto pojmem spjaty – gymnázium, muzeum, vodní elektrárna či Ulrichovo náměstí.

„Jádrem dnešní podoby Hradce jsou stavební aktivity období do 2. světové války. Kulturní ruch té doby přinesl městu přízvisko „salon republiky“ a přivedl osobnosti, které tam zanechaly významnou stopu. Z hlediska architektury to bylo jistě působení Kotěry, Gočára, Rejchla, Lisky, Sandera, ale hlavně zájem tehdejšího starosty Františka Ulricha. Ač v Hradci nebyl domácím, nejhlubší otisk tu nechal bezesporu Josef Gočár. Za 30 let zdejšího působení připravil pro Hradec na 30 projektů a svým regulačním plánem zásadně ovlivnil i budoucí rozvoj města. To se pak na oplátku stalo kronikou osobního vývoje architekta a jeho cesty od secese, přes modernu až ke konstruktivismu,“ uvádí se v průvodním slovu k Salonu republiky, v podobném duchu se o přízeň uchází také Baťův Zlín.

Veřejnost může pro jednotlivé stavby, zařazené do ankety, hlasovat až do 15. září 2018. Každý hlasující má k dispozici max. 10 hlasů, z nichž každá stavba může dostat 1 až 10 hlasů. Výsledky hlasování budou poprvé oznámeny v rámci doprovodného programu Stavebního veletrhu FOR ARCH o pár dnů později.

„Projekt České a slovenské stavby století si klade za cíl propagaci úspěchů českého a slovenského stavitelství v průběhu uplynulých 100 let. Vhodným způsobem tak doplňuje oslavy vzniku samostatné Československé republiky. Do projektu byla zařazena stavební a architektonická díla s ohledem na jejich význam a přínos od roku 1918 do současnosti,“ uvádí se v projektu Stavby století.

Mezi další zařazenou stavbu z Hradce patří budova hlavního nádraží.

„Víceúčelová budova Hlavního nádraží v Hradci byla postavena jako reprezentativní vstupní brána do sídelního města Státních drah. Monumentální stavba, postavená ve stylu klasicizující moderny, byla ve své době nejmodernějším nádražím v republice, které inspirovalo nejednu další výpravní budovu. Zároveň je také pomyslným centrem celého Pražského předměstí. Roku 1927 zadaly ČSD projekt nového nádraží přímo Václavu Reichlovi. Stavba kvůli komplikovanému podloží a ekonomické krizi trvala 6 let, byť bylo nádraží otevřeno již v roce 1935,“ uvádí se k projektu.

Odbornou komisí bylo vybráno celkem 100 českých a slovenských staveb. Za českou stranu bylo nominováno 66 staveb, za slovenskou pak 34. Už jen nominace v anketě mezi stovkou vybraných staveb od roku 1918 je samo o sobě oceněním.


  SLEDUJTE NÁS I NA INSTAGRAMU


  Facebook

  X

  Instagram

  Threads

  16 624

  3 020

  2 612

  334


  #TWEETY

  ~PANORAMA

  @MENÍČKA  Koncept studie Velkého náměstí