Přidat na Seznam.cz  

Volby v Hradci míchají karty. ANO i HDK jednají o koalicích

Autor ~ LUPI 6. října 2018 | # 2 620 ZHLÉDNUTÍ

HRADEC KRÁLOVÉ – Voliči rozhodli. V Hradci se událo menší politické zemětřesení, vyhrálo ANO, ČSSD se propadla na 3 procenta, neuspěl ani náměstek Vedlich, TOP 09 i STAN. Monika uřídí Hradec nejlíp, znělo z plakátů, a tak se i možná stane, město může mít poprvé v čele primátorku. HDK by ale z pozice druhého chtělo také vytvořit koalici a rychle jedná.

Koalice tak bude buď s hnutím ANO nebo s HDK, obě strany se snaží dohodnout si koalici, co nejrychleji. Jejich partnery budou ODS, Piráti, Změna pro Hradec a Koalice pro Hradec. S KSČM zřejmě jednat nebudou.

Monika Štayrová z ANO by se ráda stala primátorkou Hradce. Hledá podporu u ODS, Změny pro Hradec a Koalicí pro Hradec. Celkem 22 hlasů.

Podle informace MF DNES by mohla vzniknout i široká koalice HDK + ODS + Koalice pro Hradec + Piráti + Změna pro Hradec, která by měla dohromady 23 hlasů, respektive 20 hlasů bez Změny.

Změna pro Hradec totiž do koalice s HDK nechce, přijatelnější je pro ni varianta s ANO, i kvůli vztahům s HDK z minulých období, kdy čelili posměškům. Otázkou zůstává i stanovisko Pirátů, nedovedeme si představit, že by takový Aleš Dohnal seděl v koalici s HDK, ale to i s ANO, se kterým Piráti obecně nemají nejlepší vztahy. Podle Pirátů je vyloučena jakákoliv koalice s KSČM a právě i s ANO. Možná půjdou do opozice.

Primátorem může být i někdo třetí, a to z klubu ODS. Pokud by HDK ani ANO netrvalo v případných vyjednáváních na postu primátora, může se jím stát třeba takový Oldřich Vlasák, který město vedl v letech 1998 až 2004. Voliči zřejmě mohli vzpomínat na staré časy, když byl ještě primátor, proto ho na kandidátce ODS vyšvihli ze sedmého na první místo.

VARIANTY MOŽNÝCH KOALIC, K SESTAVENÍ JE POTŘEBA ALESPOŇ 19 HLASŮ:

ANO + ODS + ZPH = 19

ANO + ODS + ZPH + (s podporou Pirátů) = 19 (24)

ANO + ODS + KOAHK = 19

ANO + PIRÁTI + ZPH = 19

ANO + ODS + PIRÁTI = 21

ANO + ODS + ZPH + KOAHK = 22

HDK + ODS + PIRÁTI + KOAHK = 20

HDK + ODS + PIRÁTI + ZPH + KOAHK = 23

Volby také ukazují, že více než polovinu obyvatel města nějaké komunální volby vůbec nezajímají, k urnám přišlo 43,5 % voličů. Je to přibližný standard, v roce 2014 přišlo přes 38 procent, v roce 2010 přes 45 procent.

Pokud volby v Hradci zhodnotíme ve zkratce, hodnocení bude následující: ANO výrazně uspělo, získalo o 10 procent více než minule, HDK jako současné vedení města zase 10 procent ztratilo, což ale očekávalo i kvůli tomu, že ne vše se dařilo. Hradecký demokratický klub ztratil 5 mandátů.

Došlo tak k výměně dvou nejsilnějších stran, když v minulých volbách to dopadlo s HDK na 25 procenty a ANO mělo 14 %.

Vzkříšení proběhlo u opoziční ODS, která si polepšila o 2 mandáty a 4 procenta. Za megaúspěch můžeme označit výsledek Pirátů s 10 procenty a 5 mandáty, dalo se to ale očekávat, jejich obliba je obecně na vzestupu všude.

Polepšila si i Změna pro Hradec a Koalice pro Hradec, obě strany shodně o 1 mandát. Jeden mandát naopak ztratila KSČM, ale za úspěch se dá považovat, že se do zastupitelstva dostala, to ČSSD propadla.

Ve štábu sociální demokracie panuje smutek. Ze skoro 12 procent v minulých volbách klesla na pouhých 3,3 procenta, což se dá označit za volební debakl. ČSSD se do zastupitelstva nepodívá poprvé od roku 1990.

Neuspěl ani současný náměstek pro investice Jindřich Vedlich s Patrioty, když získal 4,8 procenta a o 70 hlasů jim unikl postup do zastupitelstva, zde se ukazuje, že každý hlas může rozhodnout. I když tato strana dostala o 3 procenta více než v roce 2014, velice těsně to nestačilo.

Za velký neúspěch se dá hodnotit i výsledek TOP 09 a také STAN se Svobodnými s podporou Východočechů, obě strany pod 5 procenty.

SPD získala 4,2 procenta. Tato strana přišla do štábu ANO, akorát její podporu by se pro tuto koalici vyjednat nepodařilo, protože se do zastupitelstva nedostala.

Z výsledků je také zajímavé, že všechny současné koaliční strany ve volbách ztratily až na jednu – tou je Koalice pro Hradec s KDU-ČSL. Nejvíce o 10 procent kleslo HDK, pro něj to je obří ztráta, o 8,5 % ČSSD a o 3 procenta TOP 09. Opozice si pak ve všech případech kromě KSČM polepšila.

Za špatný výsledek mohou pravděpodobně hlavně nezdařené investice v tomto volebním období, z velké čtyřky se stavebně nepodařilo zahájit žádný. Voliči se tak přiklonili k jiným stranám – jednak ANO vyhrálo skoro ve všech krajských městech a Piráti uspěli taky skoro všude. Výsledky tak trochu kopírují i republikové tendence, když první skončilo ANO a druhé místní hnutí. Mnoho hlasů také propadlo když tři strany získaly mezi 4-5 procenty.

Zajímavý je i způsob zvolení kandidátů, zatímco v ostatních stranách se přeskakovalo alespoň jednou, kandidátka ANO šla podle čísel, voliči tak zaškrtávali celou stranu rovnou. U jiných pravděpodobně své kandidáty zaškrtávali.

Nejvíce hlasů získala Monika Štayrová (ANO) 7754 a Zdeněk Fink (HDK) 7353.


  DEJTE HRADCI LIKE NA FACEBOOK, DĚKUJEME :)

  RT : Ubránil Puskáse a Hradec dotáhl k senzačnímu titulu. Na mstivé bafuňáře ale nevyzrál
  Dvoukolejka od Stéblové do Pardubic má zelenou, stavbě již nebrání nic v cestě. Vznikne nová zast. Stéblová obec, t…
  RT : Takto v Hradci Králové vzniká pitná voda z řeky. Jedovaté látky ničí aktivní uhlí
  RT : Bonusy za . Fakultní nemocnice v hlásí, že v mimořádném termínu koncem května vyplatila podle pokyn…
  RT : Umělci z Filharmonie již několik týdnů hrají na různých místech města. Je velice působivé je slyšet…
  RT : 🤝 Dojednáno, potvrzeno! a jsou partnerskými kluby.
  Knihovna města Hradec Králové pořádá výstavu Gočárův Hradec. Od 1. do 29. června ve foyer budovy ve Wonkově ulici s…

  11.726

  1.482

  1.260


  #STREAM ZPRÁV

  ~WEBKAMERY

  @MENU


  96 %

  96 %

  94 %

  94 %

  92 %

  91 %

  91 %

  88 %

  87 %

  nové

  nové


  Chirurg. komplex FNHK (- 1 %)

  Regionální sídlo ČSOB (~ 0 %)

  Dvoukolejka HK ~ PCE (- 1 %)

  Univerzita Karlova (~ 0 %)

  Obytný blok Koruna (+ 1 %)

  Fotbalová aréna (+ 1 %)

  Jižní spojka (+ 1 %)

  Severní tangenta (+ 2 %)

  Křižovatka Mileta (~ 0 %)

  Hotel Aldis

  Areál G+V kasáren

  Všechny projekty a stavby v HK

  Najděte si, co hledáte!  Lze hlasovat pro více odpovědí, do konce zbývá...

  HRADEC KRÁLOVÉ DNES

  NOVINKY NA WEBU

  NEJVĚTŠÍ MĚSTSKÉ ČTVRTI

  PROJEKTY VE VÝSTAVBĚ

  INFO O WEBU