Přidat na Seznam.cz  

Elektrárny Opatovice / Foto: EP Energy

HRADEC KRÁLOVÉ – V blízkosti Hradce by mohl vyrůst nový odpadový projekt, o kterém se ještě asi povedou diskuze – spalovna komunálního odpadu. Kvůli evropské legislativě, která v blízké době zakáže skládkování, se bude muset vyřešit, co s komunálním odpadem. Nabízí se varianta ho spálit, logickým místem, které se nabízí je areál opatovické elektrárny.

V minulosti už jednou veřejnost spalovnu v těchto místech odmítla, nyní je na stole možnost takového projektu znovu.

„Lokalita EOP je ideální z pohledu umístění, dopravní a energetické infrastruktury i kapacit směsného komunálního odpadu v oblasti Hradubic. Pokud bude odpadová strategie měst Hradce Králové a Pardubic podporovat přeměnu odpadu na energii, budeme se na takovémto projektu rádi podílet,“ uvádějí zprávu na svém twitterovém účtu Elektrárny Opatovice.

Vhodný komunální odpad, který je do spaloven dovážen svozovými organizacemi, občany nebo firmami, je za úplatu pálen a teplo vzniklé při spalování odpadů je využito k výrobě tepelné a elektrické energie – bylo by pro Hradec, Pardubice a Chrudim. Tím by elektrárna mohla méně využívat uhlí, které se sem dováží po železnici.

Podobná spalovna funguje například v Chotíkově u Plzně, kde byl už zástupce Hradce na exkurzi, jak takový provoz vypadá.

„V areálu je odpad skladován v uzavřeném odsávaném bunkru a energeticky využíván na roštovém zařízení. Energie horkých spalin, vzniklá při spalování odpadu, je využita v přiřazeném parním kotli pro výrobu páry, která v kondenzačním turbogenerátoru slouží k výrobě elektrické energie. Část už redukované páry je vyvedena regulovaným odběrem z turbíny a použita v kondenzačních výměnících pro výrobu horké vody. Škvára, vznikající při spalování odpadu, je skladována v samostatném bunkru. Před tím z ní je pro zhodnocení recyklován železný šrot,“ uvádí se k principu fungování spalovny v Chotíkově.

Pokud se Hradec i Pardubice shodnou, spalovna by v Opatovicích mohla zřejmě vyrůst do roku 2024, kdy se v EU přestane moct skládkovat odpad, pokud to ale široká veřejnost neodmítne, ostatně jak už se jednou stalo.

Elektrárna nyní investuje do nových technologií víc než čtvrt miliardy korun, chce ještě více snížit emise síry, dusíku a polétavého prachu. Převažují zde nejčastěji západní větry a ty nesou popílek na území obcí jako Bukovina nad Labem, Vysoká nad Labem a Býšť.


  DEJTE HRADCI LIKE NA FACEBOOK, DĚKUJEME :)

  IKEA otevře v Hradci v roce 2020 své výdejní místo pro objednávky z e-shopu. Zákazníci si tak budou moct zboží snad…
  V Hradci se má ve čtvrtek 23. ledna otevřít parkoviště u fakultní nemocnice pro 205 vozů, z toho 8 míst bude vyhraz…
  Ještě před týdnem probírali důležitá dopravní témata o kraji na ministerstvu dopravy s ministrem Kremlíke…
  Jižně od Hradce by mohla po roce 2028 vzniknout zkratka na Hradubickou autostrádu. Rychleji na dálnice by se tak do…
  RT : 🏆 Je to doma! Parádní úspěch zaznamenali po A-týmu také hradečtí junioři, už dvě kola před koncem má totiž turnaj O…
  RT : Vodní elektrárna Hučák dnes ráno.
  V Hradci vydatněji chumelí, v letošní sezóně poprvé. Kamera z hotelu Černigov od zachytila sněhové vločk…

  10.430

  1.284

  1.174


  . / STREAM  96 %

  96 %

  94 %

  94 %

  92 %

  91 %

  91 %

  88 %

  87 %

  nové

  nové


  Chirurg. komplex FNHK (- 1 %)

  Regionální sídlo ČSOB (~ 0 %)

  Dvoukolejka HK ~ PCE (- 1 %)

  Univerzita Karlova (~ 0 %)

  Obytný blok Koruna (+ 1 %)

  Fotbalová aréna (+ 1 %)

  Jižní spojka (+ 1 %)

  Severní tangenta (+ 2 %)

  Křižovatka Mileta (~ 0 %)

  Proměna Rozárky

  Areál G+V kasáren

  Všechny projekty a stavby v HK

  Najděte si, co hledáte!  Lze hlasovat pro více odpovědí, do konce zbývá...

  HRADEC KRÁLOVÉ DNES

  NOVINKY NA WEBU

  NEJVĚTŠÍ MĚSTSKÉ ČTVRTI

  PROJEKTY VE VÝSTAVBĚ

  INFO O WEBU