Přidat na Seznam.czHradcem prošla vichřice. Foukalo rychlostí 100 km/h

11. března 2019 13:45. /Autor ~ REDAKCE / # 2 MIN. / AKTUALITY

Hradečtí hasiči zasahují u Bavlny na Pražském Předměstí / Foto: HZSHK

HRADEC KRÁLOVÉ – Pernou noc zažili hasiči, energetici a také lidé v odlehlejších oblastech, pro silný vichr ani mnohdy nemohli vyjít ven. V kraji zůstává bez proudu stále několik tisíc domácností. Hasiči odstraňovali nejčastěji popadané stromy a odnesené střechy. Ve všech okresech kraje vyhlásili energetici kalamitní stav. Vítr dělal problémy i na železnici.

“V souvislosti s tlakovou níží Eberhard byl nejsilnější náraz větru zaznamenán na Sněžce o rychlosti 206 km/h, což je síla orkánu. V nižších polohách byl vichr také dostatečně silný, v Hradci Králové nejsilnější poryv větru dosahoval rychlosti 100 km/h,” uvedl Český hydrometeorologický ústav.

Vítr začal zesilovat v neděli večer, maxima na Hradecku dosáhl mezi 21. hodinou a jednou hodinou po půlnoci. Neoficiální čísla ze Sněžky z meteostanice hovoří až o rychlosti větru 268 kilometrů za hodinu. Nejsilněji foukalo v Královéhradeckém kraji, přičemž stanice v Hradci se zařadila na 27. místo v rychlosti větru.

“Od nedělní 19. hodiny do pondělních 04:30 hod. bylo na operační středisko nahlášeno celkem 200 událostí. Z toho se jednalo v 180 případech o poskytnutí technické pomoci v souvislosti s odstraňováním nebezpečných stavů v důsledku silného větru,” uvedla Martina Götzová, tisková mluvčí hasičů.

“Na větrnou smršť byli připraveni nejen hasiči v terénu, ale také příslušníci na krajském operačním a informačním středisku kraje. Byla posílena noční směna z pěti na sedm pracovníků a vlivem extrémního nárůstu událostí byli povoláni další dva lidé. Noční směnu tak odsloužilo devět lidí. Linka 112 byla po celý večer i noc vytížena. V podvečerních hodinách přijímala i hovory z ostatních krajů, jejichž operační střediska byla vytížena hlášením událostí, a postupně s příchodem silného větru na východ Čech se zahlcovala linka událostmi z území Královéhradeckého kraje,” dodala.

V Hradci Králové proběhlo několik zásahů u popadaných stromů, například v ulici Na Biřičce došlo k dopravní nehodě, kdy dvě osobní auta narazila do spadlého vzrostlého stromu. Kolem poledne ještě hasiči zasahovali v Hradci v Sokolovské ulici, kde se utrhla na střeše část plechu.

Vítr lámal nejen stromy, ale poškozoval také střechy a vše, co nebylo připoutané, na hřbitovech pak ničil nestabilní náhrobní desky. Části uvolněných střech zajišťovaly jednotky v Hradci – na Ulrichově náměstí, Malšovicích a Předměřicích i v Praskačce. Ve Vamberku pak uvolnil vítr plechovou střechu i se solárními panely.

Energetici budou postupně během dne obnovovat v kraji dodávky proudu v dalších lokalitách. Vítr postupně slábne, další nárůst očekávají meteorologové od středy.

Vítr způsobil problémy i na železnici, ráno měla řada vlaků velká zpoždění – ranní rychlík z Liberce přijel do Hradce se zpožděním 110 minut, rychlík 950 Hradečan do Prahy, přijel z Meziměstí později o 150 minut (2,5 hod.) spěšný vlak Stachelberg pak nabral z Trutnova 70 minut. Nejčastěji se zpoždění pohybovala v rozmezí 10 až 45 minut.

I další vlaková spojení v kraji byla na svých trasách výrazně opožděna – v těch největších viz. osobní vlak na svém krátkém úseku z Rokytnice nad Orlicí se 173 minutami, což jsou skoro tři hodiny, či osobní vlak z Teplic nad Metují se 138 minutami.


  SLEDUJTE NÁS I NA INSTAGRAMU


  Facebook

  X

  Instagram

  Threads

  15 316

  2 974

  2 516

  256


  #TWEETY

  ~PANORAMA

  @MENÍČKA  Oficiální hymna FC HRADEC KRÁLOVÉ