Přidat na Seznam.cz  

Hradcem prošla vichřice. Foukalo rychlostí 100 km/h

Autor ~ LUPI 11. března 2019 | # 1 738 ZHLÉDNUTÍ

Hradečtí hasiči zasahují u Bavlny na Pražském Předměstí / Foto: HZSHK

HRADEC KRÁLOVÉ – Pernou noc zažili hasiči, energetici a také lidé v odlehlejších oblastech, pro silný vichr ani mnohdy nemohli vyjít ven. V kraji zůstává bez proudu stále několik tisíc domácností. Hasiči odstraňovali nejčastěji popadané stromy a odnesené střechy. Ve všech okresech kraje vyhlásili energetici kalamitní stav. Vítr dělal problémy i na železnici.

“V souvislosti s tlakovou níží Eberhard byl nejsilnější náraz větru zaznamenán na Sněžce o rychlosti 206 km/h, což je síla orkánu. V nižších polohách byl vichr také dostatečně silný, v Hradci Králové nejsilnější poryv větru dosahoval rychlosti 100 km/h,” uvedl Český hydrometeorologický ústav.

Vítr začal zesilovat v neděli večer, maxima na Hradecku dosáhl mezi 21. hodinou a jednou hodinou po půlnoci. Neoficiální čísla ze Sněžky z meteostanice hovoří až o rychlosti větru 268 kilometrů za hodinu. Nejsilněji foukalo v Královéhradeckém kraji, přičemž stanice v Hradci se zařadila na 27. místo v rychlosti větru.

“Od nedělní 19. hodiny do pondělních 04:30 hod. bylo na operační středisko nahlášeno celkem 200 událostí. Z toho se jednalo v 180 případech o poskytnutí technické pomoci v souvislosti s odstraňováním nebezpečných stavů v důsledku silného větru,” uvedla Martina Götzová, tisková mluvčí hasičů.

“Na větrnou smršť byli připraveni nejen hasiči v terénu, ale také příslušníci na krajském operačním a informačním středisku kraje. Byla posílena noční směna z pěti na sedm pracovníků a vlivem extrémního nárůstu událostí byli povoláni další dva lidé. Noční směnu tak odsloužilo devět lidí. Linka 112 byla po celý večer i noc vytížena. V podvečerních hodinách přijímala i hovory z ostatních krajů, jejichž operační střediska byla vytížena hlášením událostí, a postupně s příchodem silného větru na východ Čech se zahlcovala linka událostmi z území Královéhradeckého kraje,” dodala.

V Hradci Králové proběhlo několik zásahů u popadaných stromů, například v ulici Na Biřičce došlo k dopravní nehodě, kdy dvě osobní auta narazila do spadlého vzrostlého stromu. Kolem poledne ještě hasiči zasahovali v Hradci v Sokolovské ulici, kde se utrhla na střeše část plechu.

Vítr lámal nejen stromy, ale poškozoval také střechy a vše, co nebylo připoutané, na hřbitovech pak ničil nestabilní náhrobní desky. Části uvolněných střech zajišťovaly jednotky v Hradci – na Ulrichově náměstí, Malšovicích a Předměřicích i v Praskačce. Ve Vamberku pak uvolnil vítr plechovou střechu i se solárními panely.

Energetici budou postupně během dne obnovovat v kraji dodávky proudu v dalších lokalitách. Vítr postupně slábne, další nárůst očekávají meteorologové od středy.

Vítr způsobil problémy i na železnici, ráno měla řada vlaků velká zpoždění – ranní rychlík z Liberce přijel do Hradce se zpožděním 110 minut, rychlík 950 Hradečan do Prahy, přijel z Meziměstí později o 150 minut (2,5 hod.) spěšný vlak Stachelberg pak nabral z Trutnova 70 minut. Nejčastěji se zpoždění pohybovala v rozmezí 10 až 45 minut.

I další vlaková spojení v kraji byla na svých trasách výrazně opožděna – v těch největších viz. osobní vlak na svém krátkém úseku z Rokytnice nad Orlicí se 173 minutami, což jsou skoro tři hodiny, či osobní vlak z Teplic nad Metují se 138 minutami.


  DEJTE HRADCI LIKE NA FACEBOOK, DĚKUJEME :)

  RT : 🚑 Anatolij Truhlář nasbíral přes 1600 modelů sanitek a většinu z nich můžete vidět na výstavě v Hradci Králové. Let…
  RT : Ulice Severní na Slezském předměstí v . Dodnes trasa trolejbusové linky č. 3. Cenné snímky britského autora…
  RT : Blesk z čistého nebe. Na Magistrát v dorazil dopis ze @SkupinaCEZ.ČEZ Teplárenská chce koup…
  Nefestivalový rok přeje opravě silnice okolo letiště a areálu Festivalparku. Cesta od Správčického rybníka po křižo…
  RT : Milé stromy, napijte se! I letos Technické služby v rozmístí u stromů v zavlažovací vaky. D…
  RT : Karanténa dusí taky Magistrát . V izolaci do 7. 8. je od dnešního odpoledne nám.primátora J. Bláha (@ODScz,…
  RT : Izolace. 16 úředníků KÚ v muselo do karantény kvůli tomu, že přišli do styku s kolegou z odboru d…

  11.884

  1.522

  1.272


  #PROUD ZPRÁV

  ~WEBKAMERY

  @MENU


  96 %

  96 %

  94 %

  94 %

  92 %

  91 %

  91 %

  88 %

  87 %

  nové

  nové


  Chirurg. komplex FNHK (- 1 %)

  Regionální sídlo ČSOB (~ 0 %)

  Dvoukolejka HK ~ PCE (- 1 %)

  Univerzita Karlova (~ 0 %)

  Obytný blok Koruna (+ 1 %)

  Fotbalová aréna (+ 1 %)

  Jižní spojka (+ 1 %)

  Severní tangenta (+ 2 %)

  Křižovatka Mileta (~ 0 %)

  Nové OC Hvězda

  Jižní propojení

  Všechny projekty a stavby v HK

  Najděte si, co hledáte!  Lze hlasovat pro více odpovědí, do konce zbývá...

  HRADEC KRÁLOVÉ DNES

  NOVINKY NA WEBU

  NEJVĚTŠÍ MĚSTSKÉ ČTVRTI

  PROJEKTY VE VÝSTAVBĚ

  INFO O WEBU