Přidat na Seznam.czHradci v loňském roce ubylo obyvatel. Pardubice ale rostou

25. března 2019 9:56. /Autor ~ REDAKCE / # 2 MIN. / AKTUALITY, POPULACE

Nápis Hradec Králové bude vidět z Nového Hradce na celé město

HK/PARDUBICE – Podle nových údajů z Českého statistického úřadu z 31. prosince 2018 ubylo Hradci za uplynulý rok 175 obyvatel, zatímco ve stejné době Pardubicím přibylo 353 obyvatel. Výsledek je tak zřejmý, křivka mezi oběma městy se stále ztenčuje. V Hradci se nestaví tolik bytů, kolik by bylo pro růst obyvatel potřeba a hradečtí politici pro rozvoj bydlení mnoho nedělají. Spíše nic.

Podle našich propočtů a pokud se tento trend, kdy Hradci obyvatelé klesají a Pardubicím přibývají, dlouhodobě potvrdí, rýsuje se mezi oběma městy jeden jediný scénář a tím bude výměna pozic – Pardubice do roku 2025 předstihnou Hradec v počtu obyvatel a stanou se největším městem východních Čech.

Hradec tak o tento statut zřejmě v brzké době přijde, pokud se něco nestane.

V současnosti má Hradec Králové 92.742 obyvatel, Pardubice 90.688. Pokud porovnáme obě městské aglomerace s obyvatelstvem v obcích zapojených do systému MHD, vedou Pardubice už jasně asi o 10 tisíc obyvatel.

Hradec by tak měl reálně začít jednat o nových plochách pro stavby bytů pro mladé a mladé rodiny s dětmi, které mají největší potíže sehnat adekvátní a dostupné bydlení. To je totiž v Hradci poměrně drahé. Není to ale o tom, že se postaví 20 hezkých bytů, těch bytů musí být alespoň 500, aby to mělo nějaký význam. A dále uvolnit plochy pro výstavbu rodinných domů a bytových komplexů ve městě.

Lidé se často stěhují za prací a v Pardubicích je více pracovních příležitostí než v Hradci. Navíc výstavba nových bytů i rodinných domů je v Pardubicích oproti Hradci znovu vyšší. O něco jsou zde pak byty levnější. Hradec má zase starší strukturu obyvatel.

V kategorii přirozeného přírůstku by se dalo ještě hovořit o určité rovnováze, narození a úmrtí jsou několik let přibližně na podobné hodnotě, dokonce v posledních letech převládalo více narozených dětí nad zemřelými spoluobčany, zde to problém není. Špatné jsou ale ukazatele u stěhování obyvatelstva, z Hradce se každoročně více lidí vystěhuje než přistěhuje. A to je problém. Je to jako kdyby se vylidnila jedna malá vesnice.

Na druhou stranu, výsledky mohou být i trochu zavádějící, v Pardubicích totiž pracují tisíce cizinců a jen v loňském roce tam přišlo na 300 pracovníků z Mongolska. Je otázkou, zda se do těchto čísel ČSÚ počítají, je možné že nikoliv.

Hradec by se ve své politice měl snažit udržet mladé lidi ve městě a podporovat je, jak nové, tak i ty stávající. Čím dál častěji totiž utíkají jinam – do okolí za město, kde je bydlení levnější či do Prahy, kde je více pracovních možností.

V neposlední řadě by se také mělo město snažit přesvědčit lidi, kteří už ve městě bydlí, aby se zde také přihlásili k trvalému pobytu, například zdarma výměnou průkazů, nějakou slevou za odpad či MHD, stovky jich totiž mají hlášenou adresu v jiných městech. Tím pak Hradec přichází o stovky tisíc korun ročně.


  SLEDUJTE NÁS I NA INSTAGRAMU


  Facebook

  X

  Instagram

  Threads

  16 624

  3 020

  2 612

  334


  #TWEETY

  ~PANORAMA

  @MENÍČKA  Koncept studie Velkého náměstí