Přidat na Seznam.cz  

Už 70 let s trolejbusy. V roce 1967 je chtěl Hradec zrušit

Autor ~ LUPI 14. května 2019 | # 1 506 ZHLÉDNUTÍ

Trolejbus projíždí kolem magistrátu na Dnu otevřených dveří / Foto: DPMHK

HRADEC KRÁLOVÉ – Letos uplynulo 70 let od zahájení pravidelné trolejbusové dopravy v Hradci Králové, kdy 2. května 1949 vyjely vozy na linku Nádraží – Nový Hradec Králové. Linka č. 2 tak jezdí ve skoro nezměněné podobě již 70 let. Dopravní podnik na sobotu 18. května 2019 v době od 9 do 14 hodin připravuje na Terminálu hromadné dopravy (THD) slavnostní akci.

Akce připomene nejen technický rozvoj za 70 let, ale i generace lidí, kteří se na provozu trolejbusové dopravy v Hradci Králové podíleli. Budoucnost trolejbusů však v některých obdobích nebyla příliš růžová, v roce 1967 chtělo město jejich provoz dle usnesení rady utlumit a následně úplně zrušit, naštěstí k tomu ale nedošlo.

Vstup na akci a jízda v historických vozech MHD je zdarma. Bude vypravena historická trolejbusová linka číslo 70, která bude kopírovat trasu čtyřky po trase Terminál HD – Pod Strání a zpět. Pojede ve zhruba desetiminutových intervalech mezi 9. a 14. hodinou.

„Vyjedou trolejbusy Škoda 8Tr9 – ev. číslo 136 z roku 1960, Škoda 9TrHT26 – ev. číslo 353 z roku 1979, Škoda 14Tr08/6 – ev. číslo 311, původně hradecký vůz – rok výroby 1989/1990, kloubový Škoda 200Tr Sanos 01 – ev. číslo 329 z roku 1987 (v Hradci Králové tento typ trolejbusu nikdy nejezdil!) a autobus ŠKODA 706 RTO MTZ – ev. číslo 28 z roku 1965 (vlečný vůz Jelcz PO 1 E – ev. číslo 5 – bude prezentován pouze formou statické ukázky) – vše zásluhou kolegů z Dopravního podniku města Pardubic a Pardubického spolku historie železniční dopravy. Dále pak vyjedou autobusy Škoda 706 RO (rok výroby 1951) a Škoda 706 RTO, a to buď vyhlídkový (rok výroby 1967) nebo lux (rok výroby 1970) vše podle počasí – majitelem obou vozů je ČSAP, s.r.o. Nymburk – všem organizacím děkujeme za velmi vstřícný přístup k zapůjčení vozů,“ informuje o velké zásobě vozů při slavnostním dnu hradecký dopravní podnik.

Dopravní podnik upozorňuje, že u těchto vyhlídkových jízd může z nenadálých technických či provozních důvodů ještě dojít ke změně trasy, jízdního řádu a typu vozidla.

Uvedené vozy pak doplňuje autobus KAROSA B 732.1654 (rok výroby 1993) – ev. číslo 202 z vlastní kolekce dopravního podniku.

„Formou statické ukázky budou představeny v současnosti provozovaná vozidla MHD včetně nejmodernějších vozů DP – posledních novinek: elektrobusu typu SOR NS 12 – ELECTRIC – výrobce SOR Libchavy spol. s r.o. (vloni nákup 20 vozů), tzv. parciálního trolejbusu značky Škoda 30 Tr – SOR TNB 12 (model s pomocným bateriovým pohonem) – výrobce ŠKODA ELECTRIC a.s. a SOR Libchavy spol. s r.o., které vloni v počtu devíti doplnily naše již typické trolejbusy a moderní sólo autobus značky IVECO Urbanway – výrobce Iveco Czech Republic, a.s. (vloni tři nové vozy). Letos očekáváme dodávku 10 těchto autobusů (5 do konce června a 5 do konce září),“ dodává podnik.

Další elektrobus typu SOR NS 12 – ELECTRIC uvidíte na THD při jeho dobíjení.

Na THD bude možné nahlédnout do jeho zázemí, kdy si příchozí budou moct prohlédnout i originální dispečerské pracoviště „koule“ a trolejbusovou měnírnu, sloužící pro napájení trolejbusových tratí stejnosměrným proudem a předvedena bude funkce elektrické výhybky (na zemi), která na trolejbusových tratích slouží pro změnu směru jízdy trolejbusu. Uvidíte i speciální montážní vozidla pro údržbu a opravy trolejového vedení.

V prostorách THD – haly MHD si také můžete prohlédnout výstavu fotografií trolejbusové dopravy v Hradci Králové „70 let s trolejbusy“ (ta potrvá od soboty 27. 4. až do neděle 2. 6.), zpracovanou příznivci trolejbusové dopravy spolupracujícími ve volném Sdružení pro elektrickou trakci a získat informace o samotném THD.

Po celou dobu konání akce mohou návštěvníci samozřejmě získat komplexní informace o MHD a jízdních řádech nebo si také zakoupit jízdenky MHD.

Pro dobrou náladu zahraje od 9.30 do 14 hod. folkrocková hudební skupina Pianka Light.

Pro pohodlí návštěvníků bude po celou dobu akce připravena pestrá nabídka nákupu občerstvení, a to přímo na místě v obou halách THD – např. v pizzerii Pizza Express. Těšit se můžete také na trdelníky, langoše, cukrovou vatu, popcorn, zmrzlinu či grilované maso.

Programem provede známý moderátor Jan Kovařík, který uváděl pořady České televize, Českého rozhlasu a TV Prima.

U příležitosti výročí 70 let trolejbusové dopravy vydá DP i tiskový materiál, věnující se historii trolejbusů jak ve světě, tak v České republice, ale především v Hradci Králové – premiéru si odbude až v tento den.

Akce se koná za každého počasí, v sobotu by mělo být polojasno a teplota kolem 20 stupňů Celsia. Všichni jsou na akci srdečně zváni.


  DEJTE HRADCI LIKE NA FACEBOOK, DĚKUJEME :)

  RT : Ubránil Puskáse a Hradec dotáhl k senzačnímu titulu. Na mstivé bafuňáře ale nevyzrál
  Dvoukolejka od Stéblové do Pardubic má zelenou, stavbě již nebrání nic v cestě. Vznikne nová zast. Stéblová obec, t…
  RT : Takto v Hradci Králové vzniká pitná voda z řeky. Jedovaté látky ničí aktivní uhlí
  RT : Bonusy za . Fakultní nemocnice v hlásí, že v mimořádném termínu koncem května vyplatila podle pokyn…
  RT : Umělci z Filharmonie již několik týdnů hrají na různých místech města. Je velice působivé je slyšet…
  RT : 🤝 Dojednáno, potvrzeno! a jsou partnerskými kluby.
  Knihovna města Hradec Králové pořádá výstavu Gočárův Hradec. Od 1. do 29. června ve foyer budovy ve Wonkově ulici s…

  11.726

  1.482

  1.260


  #STREAM ZPRÁV

  ~WEBKAMERY

  @MENU


  96 %

  96 %

  94 %

  94 %

  92 %

  91 %

  91 %

  88 %

  87 %

  nové

  nové


  Chirurg. komplex FNHK (- 1 %)

  Regionální sídlo ČSOB (~ 0 %)

  Dvoukolejka HK ~ PCE (- 1 %)

  Univerzita Karlova (~ 0 %)

  Obytný blok Koruna (+ 1 %)

  Fotbalová aréna (+ 1 %)

  Jižní spojka (+ 1 %)

  Severní tangenta (+ 2 %)

  Křižovatka Mileta (~ 0 %)

  Hotel Aldis

  Areál G+V kasáren

  Všechny projekty a stavby v HK

  Najděte si, co hledáte!  Lze hlasovat pro více odpovědí, do konce zbývá...

  HRADEC KRÁLOVÉ DNES

  NOVINKY NA WEBU

  NEJVĚTŠÍ MĚSTSKÉ ČTVRTI

  PROJEKTY VE VÝSTAVBĚ

  INFO O WEBU