Přidat na Seznam.cz  

Skončí CIAF? Kritizovaná přehlídka přišla o podporu radnice

Autor ~ LUPI 9. října 2019 | # 2 914 ZHLÉDNUTÍ

Holidays B737 a JAS-39 Gripen, když ještě na CIAF něco létalo

HRADEC KRÁLOVÉ – Poloprázdné letiště letecké techniky i diváků, za vstup 300 Kč statická ukázka nabízela skoro nulový zážitek. K vidění bylo z velké části jen to, co vyjelo z hradeckých hangárů, a to jsou vrtulové stroje leteckých škol. Kdysi slavná přehlídka největší letecké techniky střední Evropy dnes těží ze svého jména z 90. let a přelomu tisíciletí.

S minulostí už nemá dnes CIAF nic společné, pouze jméno. Radnice mu na ročník 2019 poskytla dotaci 2,57 milionu korun. Dle skromného pohledu na techniku by asi každý fanoušek letectví rád věděl, za jakou techniku se tato částka utratila.

Kritika z řad veřejnosti byla letos natolik silná, že magistrát na příští ročník zatím neudělil finanční podporu této akci. Mezi subjekty na ročník Calendarium Regina 2020 tak zatím CIAF nefiguruje a radnice si zve pořadatele této akce k vysvětlení.

„Přišlo 37 žádostí o zařazení a dotaci. Hodnotící komise všechny posoudila a bodově ohodnotila dle příslušných kritérií, následně byl výsledek předložen radě města, která doporučila zastupitelstvu města poskytnout dotace ve výši téměř sedm milionů korun a zařadit do Reginy 25 z nich. Zastupitelstvo seznam schválilo. O CIAFu, který byl tradičně součástí tohoto cyklu, se bude ještě samostatně jednat,“ vysvětluje náměstkyně primátora pro oblast kultury Monika Štayrová

Bohužel dle diskuzí s účastníky akce je jméno přehlídky mezi leteckou veřejností v dnešní době již natolik špatné, že získat si zpět reputaci bude trvat dlouho. Představená technika v posledních letech budí rozpaky. Fanoušci neskrývají smutek z toho, kam dospěla tato kdysi prestižní akce s obrovským renomé.

Vybrali jsme jen pár kritických komentářů k této akci, bylo jich velké množství.

„Pokud budu na CIAF pohlížet v měřítku „první ligy“ tak jak tomu bylo před lety, tak by bylo hodnocení opravdu žalostné. Jelikož jsem však očekával úroveň „okresního přeboru“, což je samo o sobě již smutné, tak musím konstatovat že to bylo velmi příjemné nedělní odpoledne. Letové ukázky pěkné, žádné fronty, žádné tlačení u plotů a u záchodků, autobusy na letiště poloprázdné…,“ okomentoval uživatel Milan.

„Opravdu smutná podívaná. Když jsem jel, věděl jsem, že to bude spíše komorní akce, ale takový letecký den dovede uspořádat každá pátá dědina, která má ještě zachovalé kolchozní letiště. Nevidím do pozadí této akce, ale aby na CIAFu chyběla technika AČR? Je jedno z jakého důvodu byl jenom přelet Gripenů, nebo neúčast naší 22. ZVrL., jelikož se ukazuje, že je něco někde špatně. Opravdu špatné, špatné a ještě jednou špatné,“ okomentoval uživatel Petr, který pracuje u Armády České republiky a dle zákulisí ani armáda o prezentaci na CIAFu už nestojí.

„Nejlepší je, že píšou, že dorazilo 25 tisíc diváků (smích). Kdyby řekli pořadatelé pravdu, tak by příště nedostali žádné dotace,“ podivoval se nad návštěvností účastník akce Marek.

„Slabý odvar dob minulých. Moc nerozumím tomu, proč město akci této kvality podporuje tak vysokou částkou,“ okomentoval uživatel Filip, přičemž někteří už přemýšleli, zda příště nepřiletí pouze modely letadel nebo horkovzdušné balony.

V Hradci byl o víkendu, v době konání přehlídky klid, vůbec nebylo znát, že by se akce konala. Žádné zácpy, žádné burácení motorů stíhaček, nic. Skladba programu byla kromě skvělé akrobatické skupiny Breitling Jet Team, hradeckého MiGu-15 a tryskového letounu z Itálie doslova katastrofální. Přitom má jít o jednu z nejlepších akcí města zapsaných v kalendáři Regina.

Neobstojí ani argument pořadatelů přehlídky, že byla změněna koncepce od historie až po současnost. To by tam nějaká současná technika musela být zařazena.

Když se do Hradce v roce 2009 CIAF vrátil, letecké techniky bylo ještě plné letiště i nebe, sice to nebylo takové, jako v dobách minulých, ale bylo se alespoň na co dívat celý den.

Pro znalé ukázka techniky na letišti v roce 2009.

KC 135 Stratotanker, E3-A Sentry AWACS, Antonov An-26, CASA C-295, 5x TS-11 Iskra akrobatická skupina Bialo-Czerwone Iskry z Polska, 7x L-39 skupina Breitling Jet Team z Francie, dále stíhačky 2x Panavia Tornado, 3x Harrier, 2x JAS-39 Gripen, 2x L-159, 2x F-16, Bae Hawk a Mirage 2000.

Ještě ukázka z roku 2010, od roku 2011 začíná počet účastníků postupně slábnout.

KC 135 Stratotanker, C-130 Hercules, Airbus A319 vládní letky, Boeing 737-400, Antonov An-26, Transall C-160, 7x L-39 skupina Breitling Jet Team z Francie, dále stíhačky 2x MiG-29, 2x JAS-39 Gripen, L-29 Delfín, L-159, L-39, 4x F-16, 3x Panavia Tornado a Eurofighter Typhoon.

Poslední ročníky zachraňovala CIAF letecká technika z Ukrajiny v podobě obřího letounu Iljušin Il-76 a dvou stíhaček Su-27, což jsou impozantní stroje.

Ukázka techniky v roce 2019.

7x L-39 skupina Breitling Jet Team z Francie, MiG-15, SIAI-Marchetti S211

Kompletní provoz techniky najdete na seznamu, který je postupně doplňován: Provoz na hradeckém letišti 1999-2018

V roce 2009 měl přitom CIAF dotaci taktéž 2,5 mil. Kč a techniky bylo nepoměrně více, při posledním ročníku v roce 2002 získala přehlídka celkem 4 miliony korun.

Pokud by se podobný ročník měl opakovat, bylo by rozumnější vynaložené prostředky využít účelněji. Dívat se na prázdné letiště, kam na leteckou přehlídku nic nepřiletí, nemá velkou cenu. Pokud by se ale představila nějaká koncepce a záruky, že akce bude mít zase úroveň, budou na CIAF znovu létat velké transportní stroje, stíhačky i jiná technika, pak má smysl v přehlídce pokračovat. Případně ji konat jednou za dva roky.


  DEJTE HRADCI LIKE NA FACEBOOK, DĚKUJEME :)

  RT : 🚑 Anatolij Truhlář nasbíral přes 1600 modelů sanitek a většinu z nich můžete vidět na výstavě v Hradci Králové. Let…
  RT : Ulice Severní na Slezském předměstí v . Dodnes trasa trolejbusové linky č. 3. Cenné snímky britského autora…
  RT : Blesk z čistého nebe. Na Magistrát v dorazil dopis ze @SkupinaCEZ.ČEZ Teplárenská chce koup…
  Nefestivalový rok přeje opravě silnice okolo letiště a areálu Festivalparku. Cesta od Správčického rybníka po křižo…
  RT : Milé stromy, napijte se! I letos Technické služby v rozmístí u stromů v zavlažovací vaky. D…
  RT : Karanténa dusí taky Magistrát . V izolaci do 7. 8. je od dnešního odpoledne nám.primátora J. Bláha (@ODScz,…
  RT : Izolace. 16 úředníků KÚ v muselo do karantény kvůli tomu, že přišli do styku s kolegou z odboru d…

  11.884

  1.522

  1.272


  #PROUD ZPRÁV

  ~WEBKAMERY

  @MENU


  96 %

  96 %

  94 %

  94 %

  92 %

  91 %

  91 %

  88 %

  87 %

  nové

  nové


  Chirurg. komplex FNHK (- 1 %)

  Regionální sídlo ČSOB (~ 0 %)

  Dvoukolejka HK ~ PCE (- 1 %)

  Univerzita Karlova (~ 0 %)

  Obytný blok Koruna (+ 1 %)

  Fotbalová aréna (+ 1 %)

  Jižní spojka (+ 1 %)

  Severní tangenta (+ 2 %)

  Křižovatka Mileta (~ 0 %)

  Nové OC Hvězda

  Jižní propojení

  Všechny projekty a stavby v HK

  Najděte si, co hledáte!  Lze hlasovat pro více odpovědí, do konce zbývá...

  HRADEC KRÁLOVÉ DNES

  NOVINKY NA WEBU

  NEJVĚTŠÍ MĚSTSKÉ ČTVRTI

  PROJEKTY VE VÝSTAVBĚ

  INFO O WEBU