Přidat na Seznam.cz  

Fakultní nemocnice odmítá spoluvinu na případu Leontýna

Autor ~ LUPI 23. října 2019 | # 1 426 ZHLÉDNUTÍ

Dětská klinika ve FNHK

HRADEC KRÁLOVÉ – Fakultní nemocnice Hradec Králové se vyjádřila k aktuálnímu tématu malé Leontýnky, která se narodila v pardubické nemocnici. Po běžném porodu nastaly komplikace až za několik hodin, když nemocnice včas neprovedla test na streptokokovou infekci, kterou měla rodička. U děvčátka nastala sepse a muselo být převezeno na dětskou JIP ve FNHK. Případ šetří policie.

„Transport pacientky z místa bydliště ve Vamberku do nemocnice v Rychnově nad Kněžnou a z ní přímo do nemocnice v Pardubicích trval dle údajů Zdravotnické záchranné služby celkem 51 minut a byl v délce 54 kilometrů. Pardubická nemocnice disponuje kvalitní porodnicí s perinatologickým centrem a dle dostupné zdravotnické dokumentace byly všechny informace o zdravotním stavu matky dostupné, včetně údaje o přítomnosti kolonizace streptokokem,“ uvedl ředitel FNHK Vladimír Palička.

Pacientka tak vůbec nebyla přivezena do Fakultní nemocnice v Hradci Králové. Tím důvodem byla zcela zaplněná kapacita porodních lůžek i porodních boxů, o čemž nemocnice ZZS informovala. Je běžnou praxí, že v těchto případech jsou rodičky převáženy přímo do pardubické nemocnice. Stejně postupuje pardubická nemocnice v případě obsazení svých kapacit.

„Pacientka po příjezdu do nemocnice v Pardubicích porodila v ranních hodinách holčičku s dobrou poporodní adaptací. Transport pacientky před porodem neměl na další vývoj situace žádný vliv. Sedmnáct hodin po narození dítěte požádali pardubičtí kolegové, zda bychom holčičku, která v tu dobu již byla v kritickém stavu, převzali do naší péče. Okamžitě jsme vyslali náš speciálně vybavený převozový vůz a dítě s plně zajištěnou intenzivní péčí jsme převzali na JIP novorozeneckého oddělení naší FN,“ dodává ředitel Palička.

Fakultní nemocnice do závěru vyšetřování ministerské komise a zveřejnění zjištěných skutečností nepovažuje za účelné a správné další mediální přestřelky, které se k tomuto případu v posledních týdnech objevují.

Pardubická nemocnice v předchozích dnech kvůli tomuto pochybení odvolala ředitelku Štěpánku Fraňkovou.

Malá Leontýna z Vamberka bude mít bohužel trvalé zdravotní následky, nastala u ní streptokoková sepse a multifunkční selhání orgánů s následným zakrvácením mozku. Dítě se podle advokáta rodiny narodilo zdravé, problém nastal až později, kdy nebyl včas udělán krevní obraz. Od ranního porodu uběhla řada hodin, odběr a výsledek obrazu přišel až večer po 14-ti hodinách, což už bylo pozdě. Právník rodiny argumentuje tím, že lékaři nedodrželi doporučené postupy.

V tamní nemocnici to nebyl první takový případ, viz. další kauza Adámek, který do nemocnice přišel jako zdravý chlapec na operaci mandlí a má doživotní následky v podobě vigilního kóma.

Fakultní nemocnice v Hradci dle statistik pozoruje v poslední době kvůli případu Adámek nárůst počtu operací mandlí u dětských pacientů přibližně o 50 procent.

Dnes, ve středu 23. října, probíhá v pardubické i královéhradecké nemocnici kontrola, dorazil náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula. Prověří se jak péče v nemocnici v Pardubicích, tak i průběh převozu rodičky z Vamberka do Pardubic.

Případ vyšetřuje policie pro možné těžké ublížení na zdraví z nedbalosti.


  DEJTE HRADCI LIKE NA FACEBOOK, DĚKUJEME :)

  RT : Hradec Králové. Hotel Černigov (původní záměr byl Regina), jehož demoliční damoklův meč spadne ještě letos(?) a chy…
  Hradecké letiště navštívil letoun Embraer Phenom 300 z kategorie bizjet, který sem zamířil z brněnského letiště. Na…
  RT : Můžemi vysvětlit, co to hezkého vypustili z Veolie do Labe?
  RT : Vzpomínky na budoucnost. "Společně tady můžeme fandit už v roce 2012." Takovou vizi stadiónu slibovala v…
  RT : Hasiči z centrální stanice HK zasahovali včera na Pouchově, kde byla sražena osoba vlakem. Jednotka evakuovala z vl…
  Kometa Neowise předvádí své nebeské představení i nad Hradcem. V jedné linii zároveň je zachycena přímo nad Bílou v…
  RT : Připravte se na zkoušku řidičských nervů při průjezdu . Od 25.7. do 23.8. bude silnici 1/31 v…

  11.850

  1.500

  1.252


  #PROUD ZPRÁV

  ~WEBKAMERY

  @MENU


  96 %

  96 %

  94 %

  94 %

  92 %

  91 %

  91 %

  88 %

  87 %

  nové

  nové


  Chirurg. komplex FNHK (- 1 %)

  Regionální sídlo ČSOB (~ 0 %)

  Dvoukolejka HK ~ PCE (- 1 %)

  Univerzita Karlova (~ 0 %)

  Obytný blok Koruna (+ 1 %)

  Fotbalová aréna (+ 1 %)

  Jižní spojka (+ 1 %)

  Severní tangenta (+ 2 %)

  Křižovatka Mileta (~ 0 %)

  Nové OC Hvězda

  Jižní propojení

  Všechny projekty a stavby v HK

  Najděte si, co hledáte!  Lze hlasovat pro více odpovědí, do konce zbývá...

  HRADEC KRÁLOVÉ DNES

  NOVINKY NA WEBU

  NEJVĚTŠÍ MĚSTSKÉ ČTVRTI

  PROJEKTY VE VÝSTAVBĚ

  INFO O WEBU