Přidat na Seznam.cz  

Noční Velké náměstí po rekonstrukci

HRADEC KRÁLOVÉ – Tři evergreeny, které si tak nějak žijí svým životem a k jejichž dořešení není daleko, ale ani blízko. Fotbalový stadion, lávka přes Labe a Velké náměstí. Věhlas hradeckého magistrátu a jeho neschopnosti cokoliv postavit, již překročil hranice města. Zatímco různých studií na projekty má plné šuplíky, ale aby něco postavil, to ne. A přibude další studie.

Magistrát si nechá vypracovat studii na možnost parkování pod Velkým náměstím, kde by mohlo vzniknout parkoviště pro zhruba 200 vozidel. Studie bude stát jeden milion korun. Zda to je technicky reálné a zda takové velké parkoviště je proveditelné v tomto místě, by se mělo zjistit. Součástí studie bude i řešení, zda se některé části náměstí dají předělat pouze jako oprava bez nutnosti stavebního povolení a také vyřešení proměny podloubí.

Zároveň by chtěla radnice rozšířeným parkováním v podzemí odblokovat stavbu náměstí, kterou zablokovali místní. Vadí jim úbytek parkovacích míst.

Zatímco revitalizace měla stát okolo 180 milionů korun, podle dřívějších odhadů, s možným parkovištěm pod zemí by se cena zvedla nejméně o 200 milionů. Cena by se tak mohla vejít do půl miliardy, i tak to ale bude poměrně finančně náročné.

Vjezd do podzemního parkoviště by měl být z ulice Komenského. Opozice se obává, aby to nebyl vyhozený milion korun, až se zjistí, že třeba pod zemí parkovat nelze a pokud lze, snad na to město bude mít dostatek financí, aby studii zase neodložilo do šuplíku.

„Mně se ten optimismus města líbí, ohromně. My neumíme postavit stadion, pokouší se o to už šestý primátor, my neumíme postavit lávku přes Labe, o to se pokoušíme 15 let, my neumíme kluziště u ZŠ Štefánikova, nikdo se nám do výběrového řízení nepřihlásil, my neumíme Benešovku, protože v tomto volebním období se nezačne, mě fascinuje optimismus, že umíme udělat zrovna podzemní parkoviště pod Velkým náměstím,“ okomentoval s vtipem svým obvyklým způsobem Ladislav Škorpil.

Jako další byla na řadě lávka přes Labe. Město chce zjistit současnou cenovou kalkulaci stavby, původní cena totiž hovořila o ceně okolo 50 milionů korun. První nabídka v tendru přišla na 122 milionů, v dalším pak přes 140 milionů. To jsou částky jako z jiného světa. Pokud by se ukázalo, že se lávka opravdu nedá postavit levněji než podle nabídek, město by přistoupilo k jiné lávce, která vzešla ze soutěže před pěti lety a která nemá tak složitou konstrukci.

A závěrem největší z hradeckých evergreenů, stadion. Je otázkou, jestli toto téma není už případem pro doktora Chocholouška. Tak či tak, zastupitelstvo bude pokračovat v projektu. Výsledek by měl být znám na druhém zastupitelstvu roku 2020, tedy zkraje března.

„Zastupitelstvo města na svém úterním zasedání odhlasovalo pokračování současného projektu stadionu. Náměstek Ing. Jiří Bláha má za úkol najít do února ve spolupráci se stavebními firmami cestu, jak současný projekt realizovat tak, aby se jeho cena vešla do dříve stanovené stropové ceny 605 milionů korun bez DPH,“ uvedl fotbalový klub.

Město chce s firmami v rámci tržních konzultací dle zákona projednat cenu v projektu, možné zlevnění a hledat různé varianty, na kterých by se dalo uspořit do stanovené ceny. Chce vypsat ještě jeden tendr a pokud by ani tento tendr nevyšel, pak by se muselo začít od začátku. A začalo by to zřejmě vypsáním architektonické soutěže.

Město chce také hledat úspory v dispozicích projektu, tak aby to bylo ještě realizovatelné v rámci stavebního povolení, některé dražší interiérové věci se mohou nahradit levnějšími. Stejně tak jako hledat protislužbu u stavebních firem, jejichž jméno by mohlo nést název fotbalové arény. Tím by se projekt mohl výrazně zlevnit na požadovanou částku.

Pokud by ale další tendr nevyšel, možná by byla u tohoto projektu zajímavá také metoda Design & Build, která ale v Česku není tak rozšířená. Město by si u zhotovitele řeklo podmínky, účel stavby, cenový rozsah, kvalitu a kritéria, zhotovitel by pak podle tohoto klíče, vytvořil celý projekt od A až po Z včetně jeho postavení.

Fotbalový klub chce pomoci s financováním a pro všechny příznivce nové fotbalové arény vyhlásil sbírku, každý fanoušek či firma si může za určitý obnos koupit část hřiště, jméno pak bude na tabuli před vstupem do budoucí arény.

„My ve vedení FC Hradec Králové budeme za stadion bojovat do posledního dechu. I proto jsme vyhlásili akci Votroci sobě, tj. sbírku na stadion. Jako představenstvo a generální manažer jsme se rozhodli, že půjdeme příkladem a vložíme do sbírky na vybudování stadionu v součtu našich osobních vkladů 100 000 Kč. Víme, že na celý stadion peníze nikdy nevybereme. Chceme ale ukázat, že nás, kteří bychom stadion chtěli a jsme pro to i něco ochotni udělat, není v Hradci a regionu zrovna málo,“ uvedl Pavel Křížek z představenstva FCHK.

Všem, kdo by se chtěli podílet a přispět na stavbu (zájemci se zatím předběžně rezervují a přislíbená částka bude poslána až tehdy, pokud se opravdu začne stavět), kompletní informace jsou v přiloženém materiálu v PDF souboru zde: ZPRÁVA O STADIONU


  DEJTE HRADCI LIKE NA FACEBOOK, DĚKUJEME :)

  Zanedbané území okolo terminálu a Hořické ulice by se mohlo proměnit do nové podoby, píše L…
  RT : 💬 Za současných okolností musel přistoupit k sérii úsporných opatření, která představuje prezident kl…
  Řidiči si v posledních dnech pletou Hradec se závodní dráhou. Dopravní policisté naměřili na 50 km rychlosti ve měs…
  První kolo nového ročníku extraligy, které by mělo začít v pátek 18. září 2020 bude velmi pikantní. Hradecký…
  V Hradci vznikne v roce 2022 nové turistické lákadlo. Bude to nová kabinková lanovka o délce 600 metrů, která poved…
  RT : Ve Fakultní nemocnici v už pomáhá 90 studentů lékař. fakult . Na několika klinikách, na plicní t…
  RT : Připravujeme zásadní modernizaci tratě Velký Osek – Hradec Králové – Choceň. Její součástí bude i náhrada vybraných…

  11.336

  1.412

  1.212

  COVID-19 DATA / 6. 4. 2020

  ČESKO

  KRAJ

  ZDRAVÍ

  ÚMRTÍ

  4.591

  +115

  136

  +6

  96

  +22

  72

  +16


  . / STREAM  96 %

  96 %

  94 %

  94 %

  92 %

  91 %

  91 %

  88 %

  87 %

  nové

  nové


  Chirurg. komplex FNHK (- 1 %)

  Regionální sídlo ČSOB (~ 0 %)

  Dvoukolejka HK ~ PCE (- 1 %)

  Univerzita Karlova (~ 0 %)

  Obytný blok Koruna (+ 1 %)

  Fotbalová aréna (+ 1 %)

  Jižní spojka (+ 1 %)

  Severní tangenta (+ 2 %)

  Křižovatka Mileta (~ 0 %)

  Hotel Aldis

  Areál G+V kasáren

  Všechny projekty a stavby v HK

  Najděte si, co hledáte!  Lze hlasovat pro více odpovědí, do konce zbývá...

  HRADEC KRÁLOVÉ DNES

  NOVINKY NA WEBU

  NEJVĚTŠÍ MĚSTSKÉ ČTVRTI

  PROJEKTY VE VÝSTAVBĚ

  INFO O WEBU