Přidat na Seznam.cz  

Výstava Václava Havla, prvního českého prezidenta / Ilustrační foto

HRADEC KRÁLOVÉ – Uplyne 30 let od listopadových událostí roku 1989. Při této příležitosti dojde v Hradci Králové v sobotu 16. listopadu k pojmenování dosud bezejmenné piazzetty kampusu na nové náměstí Václava Havla. Symbolicky tak dojde k propojení prezidenta a studentstva. Lidé budou moct také postavit zeď nebo zapálit svíčku.

Dojde ke slavnostnímu odhalení desky u příležitosti pojmenování piazzetty kampusu na nám. Václava Havla. Iniciátorem byla Univerzita Hradec Králové, pojmenování posvětilo hradecké zastupitelstvo. Odtud se vydá svíčkový průvod na Pivovarské náměstí, kde proběhne slavnostní open-air koncert, na kterém vystoupí operní pěvkyně Dagmar Pecková s Orchestrem Univerzity Hradec Králové, písničkář Jiří Dědeček a Luboš Pospíšil s 5P. Vstupné na celý program je zdarma.

V neděli 17. listopadu proběhne také připomínka výrazného symbolu sametové revoluce na původním místě happeningu s pokusem o „rekonstrukci stavby zdi“. Zeď z papírových krabic se tehdy uskutečnila i na jiných místech republiky. Stavba v Hradci Králové byla tenkrát zahájena 12. prosince 1989 na tehdejším Gottwaldově (dnes Ulrichově) náměstí. Zeď měla symbolicky od sebe oddělit moc komunistickou (sídlo OV KSČ ve Steinského paláci) od sídla okresního národního výboru a bezpečnostních orgánů na protější straně náměstí. Na krabicích se objevily požadavky, výzvy i vtipná hesla nejen studentů. Svůj názor tu mohl svobodně vyjádřit každý zájemce, barvy, štětce a fixy byly k dispozici.

Ve večerních hodinách mohou lidé přijít na Masarykovo náměstí a zapálit svíčku pro Václava Havla, vytvoří tak ze svíček srdce, nebo se podívat na tradiční happening před budovou Klicperova divadla a následně i uvnitř, kterým si připomeneme události 17. listopadu.

Katedrála Svatého Ducha na Velkém náměstí zakončí závěr oslav 17. listopadu slavnostní mší.

PROGRAM 16. LISTOPADU:

16.30 ODHALENÍ DESKY K POJMENOVÁNÍ NÁMĚSTÍ VÁCLAVA HAVLA (KAMPUS UHK)

(úvodní slovo rektora UHK Kamila Kuči; promluva místopředsedy za studentskou komoru AS UHK Matyáše Strnada; odhalení pamětní desky za doprovodu české státní hymny a studentské hymny Gaudeamus igitur v podání Komorního sboru UHK pod vedením Jiřího Skopala ml.; četba děl Václava Havla v podání herce Jana Sklenáře)

17.30 SVÍČKOVÝ PRŮVOD ZA OBĚTI MIN. REŽIMU (OD KAMPUSU NA PIVOVARSKÉ NÁMĚSTÍ)

18.00 OPEN-AIR KONCERT (PECKOVÁ A ORCHESTR UHK, DĚDEČEK, POSPÍŠIL S 5P)

PROGRAM 17. LISTOPADU:

14.00 REKONSTRUKCE STAVBY PAPÍROVÉ ZDI (ULRICHOVO NÁMĚSTÍ)
(stavba probíhá od 11. do 19. 11., hlavní program od 14 do 17 h. v neděli)

17.00 HRADECKÉ SRDCE PRO VÁCLAVA HAVLA (MASARYKOVO NÁMĚSTÍ)
(jako vzpomínku na Václava Havla a jako uctění památky všech bojovníků za svobodu vezměte svíčku a společně ji přijďme zapálit na Masarykovo náměstí)

18.00 R/EVOLUCE + MASTIX (HAPPENING PŘED KLICPEROVÝM DIVADLEM)

18.30 SLAVNOSTNÍ MŠE K 17. LISTOPADU (KATEDRÁLA SV. DUCHA)

K výročí 30 let sametové revoluce nesmíme zapomenout na připomínku lidského řetězu, který spojil tehdy Hradec Králové a Pardubice. Byl to moment, který se jen tak nevidí.

Řetěz lidských rukou spojil 3. prosince 1989 Hradec a Pardubice, iniciátorem bylo Občanské fórum. I díky řidičům ČSAD a dopravního podniku, kteří rozváželi účastníky na jednotlivá místa 16,5 kilometru dlouhého řetězu. V těžkých chvílích se tak obě města dokázala semknout.

Hradec si tak dobu před 30 lety připomene řadou vzpomínkových i slavnostních akcí a chvilek.

Tehdy ještě kompletně rudé město, kde rudá byla vidět na každém kroku, se tak přebarvilo na řadu jiných barev, prim hrála ve volbách postupně Občanská demokratická strana. Ta dokonce v roce 2006 získala v Hradci bezmála 43 % a sama i většinu v zastupitelstvu. Zatímco ČSSD, která byla v každém zastupitelstvu města, se po volbách v roce 2018 poprvé od revoluce do něj neprobojovala.

Od roku 2002 se do popředí dostává i čistě hradecká strana – Hradecký demokratický klub, která za sebou nemá žádnou celostátní strukturu, a která zdatně konkuruje jiným stranám s republikovým působením. V předchozích dvou obdobích navíc s primátorem v čele.

Jestli je něco, co se Hradci kromě řady potíží s projekty a s tím spojené blbé náladě, za 30 let nepodařilo, pak je to udržení obyvatel města ve městě, od roku 1989 do roku 2019 klesl počet obyvatel ze 100.381 na 92.742, to dělá minus 7639. Je to jako kdyby najednou z povrchu zemského zmizel celý Nový Bydžov. O něčem asi tento údaj zřejmě vypovídá, hodilo by se říct – Hradec z tohoto pohledu příliš nevzkvétá.


  DEJTE HRADCI LIKE NA FACEBOOK, DĚKUJEME :)

  RT : Připravujeme zásadní modernizaci tratě Velký Osek – Hradec Králové – Choceň. Její součástí bude i náhrada vybraných…
  Královéhradecký kraj má prvního vyléčeného pacienta na koronavirus, potvrdila Krajská hygienická stanice v Hradci.…
  V Hradci se u letiště mělo před lety postavit Národní centrum pro krizovou připravenost, projekt se nyní mohl ukáza…
  RT : Oprava hlavní vzletové dráhy na letišti v Hradci Králové
  RT : Ing. Daniela Lusková, MPA ředitel Domova U Biřičky v Hradci Králové Viceprezident Asociace poskytovatelů sociální…
  RT : Upozornění pro "štamgasty"😷
  RT : Osmdesátiletý pacient nakažený koronavirem zemřel ve FN v . Měl ovšem vážnou onkologicko-hematologickou diag…

  11.316

  1.400

  1.214

  COVID-19 DATA / 29. 3. 2020

  ČESKO

  KRAJ

  ZDRAVÍ

  ÚMRTÍ

  2.775

  +118

  76

  +14

  11

  0

  16

  +5


  . / STREAM  96 %

  96 %

  94 %

  94 %

  92 %

  91 %

  91 %

  88 %

  87 %

  nové

  nové


  Chirurg. komplex FNHK (- 1 %)

  Regionální sídlo ČSOB (~ 0 %)

  Dvoukolejka HK ~ PCE (- 1 %)

  Univerzita Karlova (~ 0 %)

  Obytný blok Koruna (+ 1 %)

  Fotbalová aréna (+ 1 %)

  Jižní spojka (+ 1 %)

  Severní tangenta (+ 2 %)

  Křižovatka Mileta (~ 0 %)

  Hotel Aldis

  Areál G+V kasáren

  Všechny projekty a stavby v HK

  Najděte si, co hledáte!  Lze hlasovat pro více odpovědí, do konce zbývá...

  HRADEC KRÁLOVÉ DNES

  NOVINKY NA WEBU

  NEJVĚTŠÍ MĚSTSKÉ ČTVRTI

  PROJEKTY VE VÝSTAVBĚ

  INFO O WEBU