Přidat na Seznam.cz



Benešovka bude na opravu čekat roky. Už teď se rozpadá

22. listopadu 2019 15:01. /Autor ~ REDAKCE / # 3 MIN. / AKTUALITY

Schody a rampy už drží jen silou vůle, tady se chodí s lékárničkou

HRADEC KRÁLOVÉ – Jestli něco v Hradci budí dojem velmi zanedbaného místa, pak je to Benešova třída, dříve Marxova. Některá místa se pro bezpečnost už musela zavřít úplně. Vstup zakázán. Složitá legislativa městu přípravy bohužel příliš neulehčuje. Snaha se ovšem cení. Radnice chce podepsat se zdejšími zástupci SVJ z Benešovky smlouvy o spolupráci s městem v rámci zajištění souhlasů.

„Účelem setkání má být podepsání smlouvy o spolupráci mezi městem a zástupci SVJ a předání potřebných podkladů zástupcům sdružení pro zajišťování souhlasů vlastníků bytových jednotek se stavbou na jejich pozemku. Podle současného výkladu legislativy stačí 75 % souhlasů, na jejich zajištění jsou smlouvou stanoveny tři měsíce,“ uvedl hradecký magistrát.

Prostřední část třídy Edvarda Beneše je v pořádku, je nová, prostorná a hotová od roku 2015. Severní a jižní část třídy na rekonstrukci marně čeká již řadu let. A lepší to nebude ani v dalších letech, město chce vypsat výběrové řízení na zhotovitele nejdříve v roce 2023, to je jářku za 3 až 4 roky.

Do té doby už Benešovka spadne sama, jak poznamenávají zdejší obyvatelé vysokých činžáků. Někteří si ještě přisazují, tipují zda se rozpadne dříve třída, stadion nebo Velké náměstí.

Bída veřejných prostranství na Benešově třídě je taková, že je lepší radši zavřít oči a nedívat se kolem sebe. Byť se město snaží alespoň o částečné opravy havarijního stavu některých částí, to že se tato lokalita dlouhá léta neudržovala, už nic nezachrání. Je to předimenzovaný pomník minulosti.

„Ačkoliv nechci předbíhat, vypadá to, že SVJ budou se zněním smlouvy o spolupráci souhlasit a v podepíšeme ji. Pak začne pro SVJ shánění podpisů od jednotlivých vlastníků bytů, kterými vyjádří souhlasné stanovisko se stavebními úpravami na jejich pozemku. Město jich pro žádost o územní rozhodnutí potřebuje 75 %. Jakmile budou podpisy nasbírány, bude zahájeno územní řízení. Dokumentaci k územnímu rozhodnutí už máme připravenou. Proces získání územního rozhodnutí může trvat tři až pět měsíců, to je dáno legislativně, rozhoduje o tom státní správa,“ říká náměstek primátora pro oblast investic Jiří Bláha.

Jakmile město získá územní rozhodnutí, bude si moci nechat vypracovat projektovou dokumentaci ke stavebnímu povolení, na kterou má projektant podle smlouvy o dílo deset měsíců.

„V momentě, kdy budeme mít projektovou dokumentaci, musíme pro stavbu zajistit ještě stavební povolení, ke kterému bude potřeba aktualizovat souhlasy vlastníků. Poté bude na řadě státní správa, která rozhoduje o vydání stavebního povolení. Věříme, že by to mohlo být vyřízeno během tří až pěti měsíců,“ přibližuje další postup Bláha.

Posledním úkonem pro zadání výběrového řízení bude ještě zhotovení prováděcí dokumentace, na jejíž zhotovení je podle smlouvy pět měsíců. Poté bude možné přejít k vypsání výběrového řízení na zhotovitele stavebních prací.

„Veškeré kroky budou muset posvětit vždy orgány města, je to sice běh na dlouho trať, ale pokud budou vlastníci nemovitostí – bytů na Benešově třídě táhnout s městem za jeden provaz, nevidím důvod, proč by to nešlo. Výběrové řízení by v případě příznivých podmínek mohlo být vypsáno v roce 2023. To se může zdát dlouho, převážná většina termínů je dána zákonem, a tudíž je nelze urychlit,“ doplňuje Bláha.

Toto vedení města dle slov náměstka připravit projekt do finální fáze, tedy do výběrového řízení, už nestihne, další volby budou na podzim 2022. Projekt je rozsáhlý a urychlit zkrátka nejde. Další část tak připadne buď na nové, nebo staronové tváře obměněného zastupitelstva.

Je tak jasné, že se Benešova třída stane tahákem i pro další volby, kolikáté už?


  SLEDUJTE NÁS I NA INSTAGRAMU






  Facebook

  X

  Instagram

  Threads

  16 616

  3 020

  2 612

  332


  #TWEETY

  ~PANORAMA

  @MENÍČKA



  Koncept studie Velkého náměstí