Přidat na Seznam.cz  

Hradec bude mít inteligentní řízení dopravy. Za tři roky

Autor ~ LUPI 31. prosince 2019 | # 1 592 ZHLÉDNUTÍ

Vizualizace inteligentního řízení dopravy ve městě / Foto: CROSS Zlín

HRADEC KRÁLOVÉ – Hradec bude mít přeci jen inteligentní řízení dopravy ve městě. Rozhodnutí z ÚOHS kvůli námitce tendru přišlo za minutu 12. Investici za 229 mil. Kč má pokrýt z 90 % dotace. Dojde k výměně zastaralých semaforů, vytvoření preference MHD a IZS, vybudování dispečinku, na semaforech bude detekce jízdy na červenou a někde se bude měřit i rychlost.

„Průběh a výsledek výběru dodavatele na inteligentní dopravní systém v Hradci Králové je v pořádku a město nyní může s vítězem soutěže podepsat smlouvu. Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) zamítl rozklad proti rozhodnutí o zamítnutí námitky proti zadávacím podmínkám v rámci tendru, který město vyhlásilo letos v lednu,“ uvedl příznivou zprávu magistrát.

Vítězem soutěže se stala společnost CROSS Zlín s nabídkou 229,3 milionu korun bez DPH. Radnice bude na tyto investice do plynulosti dopravy usilovat o maximální možné využití dotace z evropských fondů, konkrétně z operačního programu Doprava.

Pokud by totiž ÚOHS nerozhodl do konce roku, hrozilo by, že by Hradec o investici přišel, přičemž skoro 90 % prostředků má jít na tuto akci z dotace.

„Samozřejmě toto rozhodnutí, které potvrdilo správný postup města, vítáme. K samotnému podpisu smlouvy máme již pověření zastupitelů, mělo by tak k němu dojít v prvních dnech příštího roku a poté dodavatel může okamžitě systém projektovat. Pokud by se vše odkládalo o další týdny či měsíce, hrozilo by, že se nestihne termín na podzim 2020 pro podání žádosti o dotaci, o kterou můžeme požádat až ve fázi hotového projektu a vydaných potřebných stavebních povolení,“ říká Monika Štayrová, náměstkyně primátora pro oblast ekonomiky a dotací.

„Vítězná firma celý systém dodá, nainstaluje a následujících šest let jej bude i provozovat. Realizace se pak předpokládá v letech 2020 až 2022, v provozu by měl být systém od roku 2023,“ říká Jiří Bláha, náměstek primátora pro oblast investic a rozvoje města.

Součástí systému budou nové semafory, datové sítě, senzory či moderní technologie pro řízení dopravy v reálném čase. Navíc umožní preferovat linky městské hromadné dopravy nebo bezpečný průjezd složek IZS.

Hlavní částí hradeckého řízení dopravy bude kompletní výměna zastaralé a místy nespolehlivé světelné dopravní signalizace na území města, tedy semaforů. V některých případech se to bude týkat i samotných sloupů, na kterých jsou semafory umístěné a jsou za hranicí své životnosti, přičemž někde dojde i k jejich částečnému posunu v křižovatce podle požadavků dopravního inspektorátu PČR.

Semafory a sledovaná místa budou prostřednictvím vysokokapacitní přenosové sítě propojena s dispečinkem a centrálním prvkem systému, který bude jakýmsi mozkem celého systému, bude zpracovávat veškerá data v reálném čase, která pak budou sloužit pro operativní řešení vzniklých situací.

Dalším modulem je vazba systému na MHD, jejímž úkolem je zajistit co nejplynulejší průjezd vozidel po své trase tak, aby nedocházelo ke zpožďování spojů. Hradecký systém bude zároveň na vybraných místech ve městě připravený na možnost kontroly dodržování rychlosti nebo jízdy na červenou.


  DEJTE HRADCI LIKE NA FACEBOOK, DĚKUJEME :)

  RT : Ubránil Puskáse a Hradec dotáhl k senzačnímu titulu. Na mstivé bafuňáře ale nevyzrál
  Dvoukolejka od Stéblové do Pardubic má zelenou, stavbě již nebrání nic v cestě. Vznikne nová zast. Stéblová obec, t…
  RT : Takto v Hradci Králové vzniká pitná voda z řeky. Jedovaté látky ničí aktivní uhlí
  RT : Bonusy za . Fakultní nemocnice v hlásí, že v mimořádném termínu koncem května vyplatila podle pokyn…
  RT : Umělci z Filharmonie již několik týdnů hrají na různých místech města. Je velice působivé je slyšet…
  RT : 🤝 Dojednáno, potvrzeno! a jsou partnerskými kluby.
  Knihovna města Hradec Králové pořádá výstavu Gočárův Hradec. Od 1. do 29. června ve foyer budovy ve Wonkově ulici s…

  11.726

  1.482

  1.260


  #STREAM ZPRÁV

  ~WEBKAMERY

  @MENU


  96 %

  96 %

  94 %

  94 %

  92 %

  91 %

  91 %

  88 %

  87 %

  nové

  nové


  Chirurg. komplex FNHK (- 1 %)

  Regionální sídlo ČSOB (~ 0 %)

  Dvoukolejka HK ~ PCE (- 1 %)

  Univerzita Karlova (~ 0 %)

  Obytný blok Koruna (+ 1 %)

  Fotbalová aréna (+ 1 %)

  Jižní spojka (+ 1 %)

  Severní tangenta (+ 2 %)

  Křižovatka Mileta (~ 0 %)

  Hotel Aldis

  Areál G+V kasáren

  Všechny projekty a stavby v HK

  Najděte si, co hledáte!  Lze hlasovat pro více odpovědí, do konce zbývá...

  HRADEC KRÁLOVÉ DNES

  NOVINKY NA WEBU

  NEJVĚTŠÍ MĚSTSKÉ ČTVRTI

  PROJEKTY VE VÝSTAVBĚ

  INFO O WEBU