Přidat na Seznam.cz  

Od nového roku začala platit v MHD změna jízdného

Autor ~ LUPI 1. ledna 2020 | # 1 774 ZHLÉDNUTÍ

Interiér SOR NS 18 v Hradci

HRADEC KRÁLOVÉ – Změny v cenové výši jízdného platí od nového roku 2020 pro vybrané skupiny cestujících MHD v Hradci. Výrazně levnější jízdné budou nově mít invalidé s postižením 3. stupně, kteří nevlastní kartu ZTP. Naopak se zvýší cena papírového jízdného zakoupeného u řidiče pro krátké jízdy. Časová jízdenka 45/60 minut bude o 5 Kč dražší pro dospělé a pro děti se cena zvýší o 3 Kč.

Cílem tohoto navýšení je zlepšit plynulost dopravy. Změny nastanou i u tarifu bezplatného jízdného. Měnit se bude také cena za městskou dopravu do okolních šesti obcí ze stávajících dvaceti na třicet korun za kilometr. Město tím reaguje na zvyšující se náklady pro Dopravní podnik města Hradce Králové a služby s tím spojené.

„Nově jsme se rozhodli zlevnit roční jízdné pro cestující s invaliditou 3. stupně. Městská veřejná doprava je často jediným prostředkem, jak se mohou dopravit na potřebná místa, tudíž bylo zcela na místě snížit pro ně jízdné o 1 900 korun na částku 1 800 korun za rok,“ říká Věra Pourová, náměstkyně pro oblast majetku města.

Potvrzení o invaliditě vydané okresní správou sociálního zabezpečení budou občané předkládat na Dopravním podniku města Hradce Králové. Invalidé s kartou ZTP nebo ZTP/P jezdí v MHD nadále zdarma.

„Tyto slevy chceme částečně kompenzovat zvýšením ceny papírového jízdného na 45 nebo 60 minut v případě koupě u řidiče. Pokud někdo nakupuje jízdné dopředu, nic se pro něj nemění. Tato změna, zvýšení o pět korun z 25 na 30 u dospělého a o tři koruny z 12 na 15 korun pro dítě, má také smysl z pohledu zlepšení plynulosti dopravy. Je zcela běžnou praxí, že řidiči prodávali na některých zastávkách při vyšším počtu nastupujících cestujících lístky klidně i několik minut, což mohlo v průběhu cesty způsobit výrazné zpoždění,“ vysvětluje náměstkyně Pourová.

O 5 korun se zvedla také jízdenka na noční linky, z 25 Kč na 30.

Za jízdenku veřejnou dopravou po Hradci budou platit také členové Českého svazu bojovníků za svobodu a členové Československé obce legionářské.

„Sleva je dnes již často zneužívána těmi, kterým nebyla vůbec určena. Členem těchto korporací se může stát také pouhý příznivec, což není někdo, kdo by měl za sebou nějaký tragický osud. U členů, kteří si slevu zaslouží z důvodu jejich občanského postoje v těžkých dobách totality nebo války, se předpokládá, že budou spadat do jiné kategorie slev, nejčastěji té věkové. Ostatní ceny jízdného a další výhody a slevy zůstávají neměnné,“ upřesňuje náměstkyně Pourová.

Od nového roku se chystá změna také pro okolní obce, které využívají k přepravě svých občanů hradeckou městskou hromadnou dopravu. Týká se to vesnic Běleč nad Orlicí, Divec, Lochenice, Předměřice nad Labem, Stěžery a Vysoká nad Labem. Cena za jeden kilometr se jim zvýší z 20 korun na 30. Obce však tento krok nemile zaskočil, musejí najít buď peníze navíc v rozpočtu nebo některé spoje MHD omezit. S příspěvkem chce přijít i Královéhradecký kraj.

„Zajištění dopravní obsluhy mezi obcemi spadá do mimo jiné kompetencí kraje, v těchto šesti obcích to ale zajišťuje Dopravní podnik Hradce Králové. Naposledy se tyto ceny měnily asi před pěti lety, od té doby došlo k výraznému navýšení nákladů pro dopravní podnik, jako například náklady mzdové. Je tedy třeba udělat tarif úměrný službám, které jsou cestujícím poskytovány. Zvýšení o deset korun na kilometr není vzhledem k nabídce na trhu ničím neobvyklým. Samotná cena jízdného pro cestující zůstává neměnná,“ dodává náměstkyně Pourová.


  DEJTE HRADCI LIKE NA FACEBOOK, DĚKUJEME :)

  RT : 🚑 Anatolij Truhlář nasbíral přes 1600 modelů sanitek a většinu z nich můžete vidět na výstavě v Hradci Králové. Let…
  RT : Ulice Severní na Slezském předměstí v . Dodnes trasa trolejbusové linky č. 3. Cenné snímky britského autora…
  RT : Blesk z čistého nebe. Na Magistrát v dorazil dopis ze @SkupinaCEZ.ČEZ Teplárenská chce koup…
  Nefestivalový rok přeje opravě silnice okolo letiště a areálu Festivalparku. Cesta od Správčického rybníka po křižo…
  RT : Milé stromy, napijte se! I letos Technické služby v rozmístí u stromů v zavlažovací vaky. D…
  RT : Karanténa dusí taky Magistrát . V izolaci do 7. 8. je od dnešního odpoledne nám.primátora J. Bláha (@ODScz,…
  RT : Izolace. 16 úředníků KÚ v muselo do karantény kvůli tomu, že přišli do styku s kolegou z odboru d…

  11.876

  1.514

  1.266


  #PROUD ZPRÁV

  ~WEBKAMERY

  @MENU


  96 %

  96 %

  94 %

  94 %

  92 %

  91 %

  91 %

  88 %

  87 %

  nové

  nové


  Chirurg. komplex FNHK (- 1 %)

  Regionální sídlo ČSOB (~ 0 %)

  Dvoukolejka HK ~ PCE (- 1 %)

  Univerzita Karlova (~ 0 %)

  Obytný blok Koruna (+ 1 %)

  Fotbalová aréna (+ 1 %)

  Jižní spojka (+ 1 %)

  Severní tangenta (+ 2 %)

  Křižovatka Mileta (~ 0 %)

  Nové OC Hvězda

  Jižní propojení

  Všechny projekty a stavby v HK

  Najděte si, co hledáte!  Lze hlasovat pro více odpovědí, do konce zbývá...

  HRADEC KRÁLOVÉ DNES

  NOVINKY NA WEBU

  NEJVĚTŠÍ MĚSTSKÉ ČTVRTI

  PROJEKTY VE VÝSTAVBĚ

  INFO O WEBU