Přidat na Seznam.cz  

Voda v HK zdražila o 2 %, odpady o 20 %, teplo minimálně

Autor ~ LUPI 14. ledna 2020 | # 700 ZHLÉDNUTÍ

Marius Pedersen vykládá odpady

HRADEC KRÁLOVÉ – Od začátku roku stojí v Hradci některé služby více než v tom předcházejícím. Cena za dodávku pitné vody a její odkanalizování stoupla o necelá dvě procenta. Domácnosti si připlatí i za teplo, jeho cena stoupla o 1,4 procenta. Vyšší ceny jsou za odpady, jejich cena ze zvýšila po 11 letech. Dospělí si připlatí o stovku více, nově 600 Kč, děti do 14 let a senioři starší 70 let polovinu.

Domácnosti si za teplo z Opatovic v roce 2020 připlatí jen minimálně, cena tepla z EOP bude na nejvyšší úrovni 528 Kč/GJ včetně DPH, což znamená nárůst zhruba o 1,4 % oproti roku 2019.

Nárůst ceny s DPH je méně než předpokládaná meziroční inflace, která je nad 2,5 procenty. Domácnosti si tak za teplo připlatí minimálně a ceny stále patří mezi nejnižší v rámci České republiky.

Poplatky za odpady mají od nového roku v Hradci nové ceny. Po 11 letech došlo ke zdražení o 20 procent, kdy dospělí budou nově platit 600 korun za rok a děti od 6 do 14 let a senioři starší 70 let budou platit polovinu, tedy 300 korun. Dříve to bylo 500 a 250 Kč.

„Náklady na odpadové hospodářství města jsou zhruba 850 korun na obyvatele ročně. Cílem zvýšení sazby není na odpadech vydělat, ale zmírnit dosahovanou ztrátu z této služby,“ řekl primátor města Hrabálek.

Děti do šesti let jsou od poplatků osvobozeny. Stejná částka bude platit také pro poplatníky starší 70 let. Snížená sazba poplatku se bude týkat také lidí, kteří na území města vlastní stavbu k individuální rekreaci a mají v Hradci trvalý pobyt.

Příjmy z navýšení poplatku chce vedení města použít mimo jiné na úpravy kontejnerových stání v různých částech města.

Cena pohyblivé složky vodného a stočného oproti roku 2019 klesla na 93,36 Kč/m3, podíl pevné složky, který se stanovuje na základě velikosti vodoměru na každém odběrném místě, se v roce 2020 zvýší v průměru z 6,18 na 8,14 procenta, což pro odběratele například rodinného domu, který platí za vodné i stočné, znamená navýšení o 298 korun za rok. Navýšení ceny je způsobeno zejména nárůstem mzdových nákladů, nákladů na energie a zavedením nového poplatku za vypouštění odpadních vod.

Od letošního května zároveň dojde u vodného a stočného ke snížení daně z přidané hodnoty na deset procent ze současných patnácti, což se plně projeví v cenách za služby v oblasti dodávek vody.

Došlo také ke změně u dalších místních poplatků v Hradci Králové.

„Základní sazby poplatku ze psů jsme ponechali na původní výši, která je v porovnání s ostatními městy průměrná, tedy na 1200 korun v bytech a v rodinných domech 300 korun za jednoho psa. Za druhého a dalšího psa je to pak 1800 korun, respektive 450 korun ročně v rodinných domech. Za psa, jehož držitelem je osoba starší 65 let, činí sazba poplatku 200 Kč. Oproštění od poplatku je rozšířeno na osoby ZTP, dříve to byli jen ZTP/P,“ přibližuje Štayrová, náměstkyně pro oblast ekonomiky, dotací a kultury.

Původní místní poplatky za lázeňský nebo rekreační pobyt a z ubytovací kapacity jsou nově pod jednou částkou, kterou rekreanti v Hradci zaplatí.

„Jedná se o spoluúčast turistů na nákladech města na veřejnou infrastrukturu, dopravu, odpady a další. V Hradci Králové bude tato částka ve výši 15 korun na den. Poplatky se týkají jen těch rekreantů, kteří v Hradci nepřekročí dobu pobytu 60 dní. Netýká se to tedy například studentů ubytovaných na kolejích nebo lidí, kteří mají ve městě dlouhodobé nájemní smlouvy,“ dodává Štayrová.

Pro určité skupiny obyvatel se zvedla i cena za MHD. Výrazně levnější jízdné mají nově invalidé s postižením 3. stupně, kteří nevlastní kartu ZTP. Naopak se zvýšila cena papírového jízdného zakoupeného u řidiče pro krátké jízdy. Časová jízdenka 45/60 minut je dražší o 5 Kč pro dospělé a pro děti se cena zvýšila o 3 Kč. O 5 korun se zvedla také jízdenka na noční linky, z 25 Kč na 30. Za jízdenku veřejnou dopravou po Hradci nově platí také členové Českého svazu bojovníků za svobodu a členové Československé obce legionářské.


  DEJTE HRADCI LIKE NA FACEBOOK, DĚKUJEME :)

  RT : 🚑 Anatolij Truhlář nasbíral přes 1600 modelů sanitek a většinu z nich můžete vidět na výstavě v Hradci Králové. Let…
  RT : Ulice Severní na Slezském předměstí v . Dodnes trasa trolejbusové linky č. 3. Cenné snímky britského autora…
  RT : Blesk z čistého nebe. Na Magistrát v dorazil dopis ze @SkupinaCEZ.ČEZ Teplárenská chce koup…
  Nefestivalový rok přeje opravě silnice okolo letiště a areálu Festivalparku. Cesta od Správčického rybníka po křižo…
  RT : Milé stromy, napijte se! I letos Technické služby v rozmístí u stromů v zavlažovací vaky. D…
  RT : Karanténa dusí taky Magistrát . V izolaci do 7. 8. je od dnešního odpoledne nám.primátora J. Bláha (@ODScz,…
  RT : Izolace. 16 úředníků KÚ v muselo do karantény kvůli tomu, že přišli do styku s kolegou z odboru d…

  11.876

  1.514

  1.266


  #PROUD ZPRÁV

  ~WEBKAMERY

  @MENU


  96 %

  96 %

  94 %

  94 %

  92 %

  91 %

  91 %

  88 %

  87 %

  nové

  nové


  Chirurg. komplex FNHK (- 1 %)

  Regionální sídlo ČSOB (~ 0 %)

  Dvoukolejka HK ~ PCE (- 1 %)

  Univerzita Karlova (~ 0 %)

  Obytný blok Koruna (+ 1 %)

  Fotbalová aréna (+ 1 %)

  Jižní spojka (+ 1 %)

  Severní tangenta (+ 2 %)

  Křižovatka Mileta (~ 0 %)

  Nové OC Hvězda

  Jižní propojení

  Všechny projekty a stavby v HK

  Najděte si, co hledáte!  Lze hlasovat pro více odpovědí, do konce zbývá...

  HRADEC KRÁLOVÉ DNES

  NOVINKY NA WEBU

  NEJVĚTŠÍ MĚSTSKÉ ČTVRTI

  PROJEKTY VE VÝSTAVBĚ

  INFO O WEBU