Přidat na Seznam.cz  

Hradec vydal informace ke koronaviru. FN je připravena

Autor ~ LUPI 31. ledna 2020 | # 3 043 ZHLÉDNUTÍ

Fakultní nemocnice

HRADEC KRÁLOVÉ – Hradecký magistrát vydal vzhledem k situaci týkající se šíření koronaviru 2019-nCoV, informace o preventivních opatřeních, která jsou doporučena všem občanům. Zároveň uvádí pokyny pro osoby, které přicestovaly z postižených oblastí. Základem je důkladná hygiena rukou s použitím desinfekčních přípravků a vyhýbat se těm, kdo jsou zjevně nemocní, to platí i pro chřipku.

„Dostali jsme instrukce od Krajské hygienické stanice Královéhradeckého kraje, které jsou především preventivního charakteru. Chci zdůraznit, že se v Hradci Králové zatím neobjevilo ani podezření, ani potvrzení nakažení koronavirem,“ říká primátor města Alexandr Hrabálek.

Fakultní nemocnice Hradec Králové je na případnou nákazu osob připravena. Na infekčním oddělení má prozatím vyčleněna dvě lůžka pro osoby s možnou nákazou koronavirem, jejichž počet může podstatně navýšit. V případě, že by se u někoho nákaza prokázala, byl by transportován speciální sanitkou na pražskou Bulovku.

V případě těžkého průběhu by byla zahájena podpůrná léčba, pacient by byl zavodněn, byla by mu snižována teplota a případně i invazivní metody při napadení plic.

Ministr zdravotnictví doplnil, že úmrtnost tohoto wuchanského koronaviru u nakažených jsou podle čínských informací zatím 3 procenta a mimo Čínu zatím na tento virus nikdo nezemřel. To chřipka od začátku roku v Česku usmrtila už 12 lidí a počet nemocných roste. Fakultní nemocnice proto přijala dnes kvůli chřipce omezení u návštěv.

„S ohledem na stoupající počet osob s onemocněním dýchacích cest a chřipkou jsou od 31. 1. 2020 omezeny návštěvy pacientů hospitalizovaných ve Fakultní nemocnici Hradec Králové. Úplný zákaz návštěv bude na celé 4. interní klinice, Plicní klinice a na Klinice infekčních nemocí. Dále na 3. interní klinice – oddělení A, JIP A+ B, Porodnicko gynekologické klinice – na odděleních s hospitalizovanými novorozenci. Na odděleních, kde neplatí tento zákaz, musejí návštěvy k pacientům vstupovat pouze v ústence, kterou si ponechají po celou dobu své návštěvy. Ošetřující lékař může s ohledem na zdravotní stav pacienta dobu návštěvy individuálně zkrátit či nepovolit,“ uvedla L. Hobzová, nemocniční hygienička FNHK.

První regulační opatření ke koronaviru je pro osoby, které jakkoliv přicestují z rizikových oblastí (Čína) a nemají zdravotní obtíže, aby kontaktovaly Krajskou hygienickou stanici na telefonním čísle 495 058 111 nebo e-mail: khshk@khshk.cz. Následně budou spojeny s epidemiologem.

Osoby, které jakkoliv přicestují z rizikových oblastí a mají zdravotní obtíže, musí ihned kontaktovat Kliniku infekčních nemocí Fakultní nemocnice Hradec Králové, v pracovní době od 7:30 – 15:30 na telefonním čísle 601 130 894 a v mimopracovní době 15:30 – 7:30 na čísle 721 417 310.

Virus se přenáší kapénkami a sekrety jak vzduchem, tak kontaktem a následným přenesením na sliznice zejména rukama. Provizorní ochranou je rouška, nicméně viry jsou velikosti desítek až stovek nanometrů, takže skutečně účinnou ochranou je až respirátor s úrovní ochrany FFP3. Zásadní je důkladná hygiena rukou s použitím alespoň alkoholových desinfekčních přípravků, nejlépe přípravků s virucidním účinkem (uvedeno na etiketě). Inkubační doba je 1–14 dnů.

Ministerstvo zdravotnictví dodává, že rozhodně neplatí, že každý, kdo má teplotu a nějaké respirační potíže, trpí infekcí koronaviru. Navíc v současné době probíhá na celé severní polokouli chřipková epidemie, resp. nárůst akutních respiračních onemocnění.

Jak se chránit? Důležité je postupovat tak, jak při klasickém respiračním onemocnění, jako v aktuálním chřipkovém období:

– vyhýbat se těm, kdo jsou zjevně nemocní
– dodržovat základní hygienická pravidla
– používat například i dezinfekci, pokud jsme v kontaktu s lidmi, kteří akutními respiračními potížemi trpí
– nezdržovat se v místech s vyšším počtem lidí
– použití roušek je vhodné pro ty, kdo již nějakými obtížemi trpí
– účinnou ochranou nenakažených je respirátor s úrovní ochrany FFP3
– viry se mohou do těla dostat i přes oční sliznici, vhodné je použití oční ochrany
– jedinci, kteří trpí respiračním onemocněním by měli dodržovat pravidla respirační hygieny – tj. při kýchání a kašlání řádně užívat, nejlépe jednorázové, kapesníky, při kašlání a kýchání si zakrývat ústa paží/rukávem, nikoliv rukou! (kapénky se pak mohou přenést dál)
– samozřejmě i zdravotníci sami by se měli chránit, jelikož jsou to právě oni, kteří přicházejí s pacienty nejvíce do styku


  DEJTE HRADCI LIKE NA FACEBOOK, DĚKUJEME :)

  RT : 🚑 Anatolij Truhlář nasbíral přes 1600 modelů sanitek a většinu z nich můžete vidět na výstavě v Hradci Králové. Let…
  RT : Ulice Severní na Slezském předměstí v . Dodnes trasa trolejbusové linky č. 3. Cenné snímky britského autora…
  RT : Blesk z čistého nebe. Na Magistrát v dorazil dopis ze @SkupinaCEZ.ČEZ Teplárenská chce koup…
  Nefestivalový rok přeje opravě silnice okolo letiště a areálu Festivalparku. Cesta od Správčického rybníka po křižo…
  RT : Milé stromy, napijte se! I letos Technické služby v rozmístí u stromů v zavlažovací vaky. D…
  RT : Karanténa dusí taky Magistrát . V izolaci do 7. 8. je od dnešního odpoledne nám.primátora J. Bláha (@ODScz,…
  RT : Izolace. 16 úředníků KÚ v muselo do karantény kvůli tomu, že přišli do styku s kolegou z odboru d…

  11.884

  1.522

  1.272


  #PROUD ZPRÁV

  ~WEBKAMERY

  @MENU


  96 %

  96 %

  94 %

  94 %

  92 %

  91 %

  91 %

  88 %

  87 %

  nové

  nové


  Chirurg. komplex FNHK (- 1 %)

  Regionální sídlo ČSOB (~ 0 %)

  Dvoukolejka HK ~ PCE (- 1 %)

  Univerzita Karlova (~ 0 %)

  Obytný blok Koruna (+ 1 %)

  Fotbalová aréna (+ 1 %)

  Jižní spojka (+ 1 %)

  Severní tangenta (+ 2 %)

  Křižovatka Mileta (~ 0 %)

  Nové OC Hvězda

  Jižní propojení

  Všechny projekty a stavby v HK

  Najděte si, co hledáte!  Lze hlasovat pro více odpovědí, do konce zbývá...

  HRADEC KRÁLOVÉ DNES

  NOVINKY NA WEBU

  NEJVĚTŠÍ MĚSTSKÉ ČTVRTI

  PROJEKTY VE VÝSTAVBĚ

  INFO O WEBU