Přidat na Seznam.cz  

ON-LINE: Bouře Sabine se prohnala Hradcem. Stovky zásahů

Autor ~ LUPI 10. února 2020 | # 5 067 ZHLÉDNUTÍ

Zajištění uvolněných plechů v ulici Horova / Foto: Twitter @oldrich_urban

HRADEC KRÁLOVÉ – Bouře Sabine dorazila do Hradce ve dvou vlnách. První přišla o půl osmé ráno na studené frontě, když dorazil nárazový vítr a přívalový liják. Dopoledne bylo větrno, ale navzdory předpovědím ne tak intenzivně. Vítr opět začal sílit okolo jedné hodiny odpoledne s přechodem několika bouřek, na některých místech s blesky a kroupy.

Nejsilnější náraz větru byl v Hradci zaznamenán o půl druhé na stanici ve Svobodných Dvorech o síle necelých 25 m/s, což je 90 km/h. Na Sněžce foukalo podstatně silněji, o půlnoci tam byla rychlost větru až 180 km/h.

Nejvíce bouřilo odpoledne na Trutnovsku, Náchodsku a také na Rychnovsku, kde se prohnalo několik bouřek s blesky. Řada míst byla bílých pod nánosem krup do jednoho centimetru. Také přes Hradec přecházela odpoledne jedna sprcha za druhou.

Mapa zpoždění vlaků, většina má červenou barvu

Problémy bouře způsobila hlavně v dopravě a energetice. Společnost ČEZ vyhlásila od 13 hod. kalamitní stav ve všech okresech Královéhradeckého kraje. Vlaky v kraji nabírají velká zpoždění, nejsou výjimkou i zdržení 200 minut. Některé tratě jsou z důvodu nepříznivých povětrnostních vlivů dočasně zastaveny – např. z Předměřic do Smiřic, z Jaroměře do Dvora Králové i na Trutnovsku.

„Kraj zasáhla bouře Sabine naplno v pondělí mezi 12. a 13. hodinou. Za krátký časový úsek přijali operátoři krajského operačního a informačního střediska na lince 112 stovky hovorů, pomáhali řešit při vytížení operačních středisek i hovory z ostatních krajů. Od pondělní půlnoci do 16:30 hodin bylo v kraji zaevidováno 270 událostí. Nejvíce z nich bylo situováno na Náchodsku (101 událostí) a Trutnovsku (61 událostí), dále pak na Jičínsku (54 událostí), Hradecku (31 událostí) a Rychnovsku (23 událostí),“ uvedla Martina Götzová, tisková mluvčí HZS Královéhradeckého kraje.

ON-LINE

21:30

Pohledem na nejvyšší českou horu Sněžku se rozloučíme s on-line zpravodajstvím k orkánu Sabine.

20:44

Také středa má být větrná, ale ne tolik jako pondělí a úterý, avšak výstraha meteorologů s nízkým stupněm nebezpečí platí až do středeční 18. hodiny.

20:10

I v průběhu úterý odstraňovali hasiči v kraji následky silného větru. Do 19. hodiny zasahovaly jednotky na území celého kraje u 97 událostí, z toho se jednalo téměř v 80 případech o technickou pomoc při odstraňování popadaných stromů. Hasiči dále pomáhali se zajištěním uvolněných střech, případně s likvidací stromů opřených o dráty elektrického napětí.

12:50

Nejvíce škod napáchala zatím bouře Sabine na Náchodsku. U Rozkoše například dosáhla vichřice rychlosti okolo 118 km/h. Přes 100 km/h dosáhl vichr i ve Vrchlabí, v Holovousech na Jičínsku to bylo skoro 105 km/h.

12:40

V Královéhradeckém kraji stále silně fouká, někde intenzivněji než v pondělí. Na Sněžce znovu vichřice dosáhla síly orkánu. Dnes nad ránem totiž dorazila třetí vlna bouře Sabine. Společnost ČEZ hlásí v kraji přes 5 tisíc odběratelů bez proudu, vlivem povětrnostních podmínek se mohou na některých místech vyskytnout nové poruchy.

10:03

Až do odvolání jsou stále uzavřeny hradecké hřbitovy. Naplánované obřady probíhají beze změny.

09:42

I dnes zastavil silný vítr lanovku na Sněžku i na Růžovou horu. Na horách v noci připadlo až 20 cm sněhu.

08:35

Mnoho domácností v kraji je stále bez proudu. Společnost ČEZ chce většinu z nich dnes připojit do sítě, není vyloučeno, že řada míst zůstane bez proudu i do středy.

06:40

Na silnici spojující Býšť a Třebechovice spadl strom, na místě zasahují hasiči. Na celé délce dálnice D11 svítí na tabulích informace o nárazovém větru a přizpůsobení rychlosti.

06:30 ÚTERÝ

Časně ranní přechod jedné z bouří nad Hradcem o půl šesté znovu rozfoukal vítr. Na stanici na Novém Hradci byl silný náraz větru okolo 26 m/s, zhruba 94 km/h. To je více než v pondělí. Vlaky jsou ráno zpožděné od několika minut po půl hodiny.

20:48

Večer fungují již všechny tratě v Královéhradeckém kraji. Vlaky nabírají vlivem povětrnostních podmínek zpoždění – R 949 Hradečan byl na svém příjezdu do HK opožděn o 108 minut, R 931 Krakonoš, který směřuje do Trutnova má aktuálně 151 minut. R 1373 Ještěd, který jede z Liberce do Pardubic přijel ve 20:45 do Hradce opožděn o 127 minut. I v úterý mohou být na některých tratích vlivem ještě silného větru potíže.

20:25

Ve večerních hodinách ustal nárůst počtu nových událostí, během pondělí jich HZS Královéhradeckého kraje eviduje cca. 300. Profesionální i dobrovolné jednotky pracovaly v průběhu dne na odstranění všech nahlášených nebezpečných stavů. V Královéhradeckém kraji platí nadále kalamitní stav vyhlášený energetiky, nicméně počet míst bez proudu se snižuje. Některá místa mohou být bez elektrické energie až do úterý.

18:37

18:10

S ohledem výstrahu ČHMÚ na extrémní nebezpečí způsobené orkánem Sabine budou královéhradecké hřbitovy pro veřejnost až do odvolání uzavřeny. Předem naplánované obřady proběhnou beze změn. Při konání těchto obřadů nabádáme návštěvníky ke zvýšené opatrnosti, informují TSHK. K opětovnému otevření hradeckých hřbitovů dojde, jakmile pomine riziko škod na zdraví, které mohou představovat padající větve, stromy a další předměty.

Nejvíce se jednalo o technickou pomoc při odstraňování nebezpečných stavů po silném větru. V drtivé většině se jednalo o popadané stromy na komunikace, dále také hasiči pomáhali se zajištěním uvolněných částí střech. Naštěstí se tyto události obešly bez zranění osob.

„Hasiči v terénu zasahují u spadlých stromů na části budov a spadané větví v kolejišti. Vítr také poškozoval střechy objektů, například střechu základní školy v Bartoňově ulici v Náchodě, oplechování střechy na kostele v Jaroměři-Josefově nebo střechu rodinného domu v Martínkovicích,“ dodala mluvčí.

Už ráno museli hasiči řešit řadu událostí, na Hradecku zasahovali u spadaných stromů v obcích Lišice, Písek, hradecké části Slatina, na Smetanově nábřeží v Hradci Králové spadla silnější větev na zaparkovaná vozidla. V Okružní ulici hasiči odstranili uvolněný satelit, který zůstal viset na domě pouze na kabelech.

U Lužce nad Cidlinou pak boural ráno osobní automobil, který narazil do spadlého stromu, nehoda se obešla bez zranění. Na Rychnovsku odstranily jednotky spadlé stromy v katastru Lupenice, Olešnice v Orlických horách, obce Synkov – Slemeno i mezi Týništěm nad Orlicí a Křivicemi. Na Trutnovsku byl spadlý strom v katastru Hajnice, na Jičínsku pak u Kopidlna.

Několik popadaných stromů bylo i v okolí Police nad Metují, Hořenic, Kramolny, Nového Města nad Metují, Heřmánkovic i Rasošek.

Největší zpoždění bylo u rychlíkových vlaků Ještěd, Krakonoš a Hradečan, některé z nich jsou ještě na trase. R 1368 Ještěd jedoucí do Liberce má 201 minut, R 927 Krakonoš do Trutnova 148 minut, R 929 Krakonoš do Hradce 133 minut, Sp 1812 z Trutnova do Kolína 170 minut, zpoždění byla rozsáhlá i u dalších spojů vlivem špatného počasí. Některé kratší trasy naopak se podařilo dojet bez zpoždění, obvykle však se zpoždění pohybovala do jedné hodiny či hodiny a půl.

Přechod fronty v 7:30 přes Hradec / Foto: Radar bouřky

Spadlý strom na Hradecku

Popadané větve za Slatinou na cestě do Librantic

Na Smetanově nábřeží velká větev poničila několik vozů


  DEJTE HRADCI LIKE NA FACEBOOK, DĚKUJEME :)

  RT : 🚑 Anatolij Truhlář nasbíral přes 1600 modelů sanitek a většinu z nich můžete vidět na výstavě v Hradci Králové. Let…
  RT : Ulice Severní na Slezském předměstí v . Dodnes trasa trolejbusové linky č. 3. Cenné snímky britského autora…
  RT : Blesk z čistého nebe. Na Magistrát v dorazil dopis ze @SkupinaCEZ.ČEZ Teplárenská chce koup…
  Nefestivalový rok přeje opravě silnice okolo letiště a areálu Festivalparku. Cesta od Správčického rybníka po křižo…
  RT : Milé stromy, napijte se! I letos Technické služby v rozmístí u stromů v zavlažovací vaky. D…
  RT : Karanténa dusí taky Magistrát . V izolaci do 7. 8. je od dnešního odpoledne nám.primátora J. Bláha (@ODScz,…
  RT : Izolace. 16 úředníků KÚ v muselo do karantény kvůli tomu, že přišli do styku s kolegou z odboru d…

  11.884

  1.522

  1.272


  #PROUD ZPRÁV

  ~WEBKAMERY

  @MENU


  96 %

  96 %

  94 %

  94 %

  92 %

  91 %

  91 %

  88 %

  87 %

  nové

  nové


  Chirurg. komplex FNHK (- 1 %)

  Regionální sídlo ČSOB (~ 0 %)

  Dvoukolejka HK ~ PCE (- 1 %)

  Univerzita Karlova (~ 0 %)

  Obytný blok Koruna (+ 1 %)

  Fotbalová aréna (+ 1 %)

  Jižní spojka (+ 1 %)

  Severní tangenta (+ 2 %)

  Křižovatka Mileta (~ 0 %)

  Nové OC Hvězda

  Jižní propojení

  Všechny projekty a stavby v HK

  Najděte si, co hledáte!  Lze hlasovat pro více odpovědí, do konce zbývá...

  HRADEC KRÁLOVÉ DNES

  NOVINKY NA WEBU

  NEJVĚTŠÍ MĚSTSKÉ ČTVRTI

  PROJEKTY VE VÝSTAVBĚ

  INFO O WEBU