Přidat na Seznam.cz  

Na stadionu Hradec maká. Tendr ale začne nejdřív v červnu

Autor ~ LUPI 16. února 2020 | # 690 ZHLÉDNUTÍ

Pohled zevnitř stadionu na hrací plochu / Vizualizace: Neovisual & FCHK

HRADEC KRÁLOVÉ – O hradeckém snu se toho napsalo už dost. A ještě bude chvíli spát. Březnový termín vypsání tendru se nestíhá, nejdříve se výběrové řízení vypíše v červnu. A to jen v případě příznivých podmínek a konstelací. Reálná je tedy i možnost mimořádného zastupitelstva během letních prázdnin. A Pardubice se už dotazují, zda když postoupí do ligy, je možnost hrát na lízátkách.

Na přípravě nového výběrového řízení intenzivně pracuje magistrát od podzimu 2019. Právě během podzimu vedli představitelé města předběžné tržní konzultace s dvanácti firmami, které již v této době projevily o zakázku velký zájem v případě, že by byla vypsána metodou Design and Build, tedy zjednodušeně „Navrhni a postav“.

Po deseti letech nepřeberného množství studií stadionů a diskuzí, to nakonec dopadlo tak, že si finální projekt vyprodukuje sama stavební firma podle své představy a limitu v rozpočtu. Snad bude mít stadion i potřebnou kvalitu, aby to nedopadlo tak, že v Hradci vznikne nějaká oplechovaná bouda, kde se bude hrát fotbal, jak zaznělo na zastupitelstvu. Na projekt má právě dohlédnout supervizor pověřený městem.

„Pravidelně informuji zastupitele na zasedáních o průběhu příprav, a stejně tak každý týden vedu pracovní skupinu, která je tvořena z odborníků, úředníků, zástupců politických stran a zástupci fotbalového klubu. Předpokládáme, že termín vyhlášení nového výběrového řízení na zhotovitele stavby by mohl být v případě příznivých podmínek začátkem června,“ uvedl náměstek pro investice Jiří Bláha.

„Nyní pracujeme na přípravě zadávacích podmínek na správce stavby – supervizora a souběžně s tím jsou připravovány zadávací podmínky na zhotovitele stavby. Ještě na únorové radě města budeme projednávat zadávací podmínky pro výběr správce stavby – supervizora. Pokud nedojde k žádným komplikacím, tak se dá předpokládat schválení výběru správce ještě v dubnu. Správce stavby – supervizor bude provádět mimo jiné průběžnou kontrolu projektové dokumentace, kterou vytvoří zhotovitel stavby v rámci realizace výstavby. Zároveň bude vykonávat činnosti technického dozoru stavebníka a koordinátora bezpečnosti ochrany a zdraví při práci (BOZP),“ dodal Bláha

„Jak je vidět, děláme vše pro to, aby byl fotbalový stadion co nejdříve dokončen, a aby hradecká veřejnost a samozřejmě především fanoušci, získali důstojné prostředí pro provozování jejich oblíbené hry, ale zároveň aby v Hradci vznikl stánek, ve kterém bude provozován nejen fotbal, ale také celá řada dalších kulturních akcí,“ říká primátor města Alexandr Hrabálek.

O současnou napůl zbořeninu se zajímají také Pardubice, které vedou druhou ligu. Zajímalo je, zda by v případě postupu, mohli hrát v Hradci, kam to mají nejblíže. Stadion by po nezbytných úpravách ligovým parametrům kupodivu prý stále vyhovoval. Jestli je jedna věc, co obě města opravdu spojuje, a ve které jsou na tom stejně, pak to jsou potíže s projekty fotbalových stadionů.

Náměstek Bláha ve svém osobním volnu také absolvoval začátkem února cestu do Německa do města Aue (hrajícího druhou Bundesligu), které postavilo nový fotbalový stadion. Udiví ale na naše poměry jeho cena. Za 19,8 mil. Eur (cca. 515 mil. Kč) vznikl velký fotbalový stánek pro 16.485 diváků. To Hradec chce stavět poloviční stadion, za cenu do 605 mil. Kč bez DPH.

Tým kolem náměstka díky cestě sbíral zkušenosti a cenné rady z výstavby a projektu tohoto stadionu, který vznikal přestavbou v letech 2015 až 2018. V mnoha ohledech jsou si oba stadiony podobné, ten předchozí v Aue byl taky s velkým oválem kolem dokola, stejně jako v Hradci.

Jestliže tendr bude vypsán v letních měsících, vypracování projektu zabere společnostem taky nějaký čas, v tom případě by jasno mohlo být třeba na podzim. Hradec tak musí na stadion opět čekat a čekat. A ceny mohou být zase vyšší. Nicméně stadion region potřebuje a včera bylo pozdě.

Snad se tedy nepohybujeme v začarovaném kruhu, aby to jednou nedopadlo tak, že Hradec bude mít stadion, jaký svět neviděl.


  DEJTE HRADCI LIKE NA FACEBOOK, DĚKUJEME :)

  Dopravce v úterý mimořádně na hlavním nádraží v Hradci. „Pokud dojde ke zkapacitnění trati tak, že by pos…
  RT : Takhle ten Hradec zase tak velký nevypadá.
  V součtu včerejšího dne a komplikacím na koridoru, jelo přes Hradec odklonem několik expresních vlaků @ceskedrahy_…
  Záchrana třech trosečníků z ostrůvku na Orlici se v Hradci podařila. Muž se dvěma psy se na ostrov sice dostal, ale…
  RT : Jestli budete někdy teď přes léto v Hradci Králové, doporučuju vyhledat si čokoládovnu Jordis. Já teda čokoládu m…
  Děsivá nehoda se stala v Hradci na nadjezdu v Malšovicích nad Gočárovým okruhem. Opilý šofér prorazil zábradlí a sp…
  RT : Z se dnes stalo frekventované nádraží.

  11.826

  1.498

  1.254


  #PROUD ZPRÁV

  ~WEBKAMERY

  @MENU


  96 %

  96 %

  94 %

  94 %

  92 %

  91 %

  91 %

  88 %

  87 %

  nové

  nové


  Chirurg. komplex FNHK (- 1 %)

  Regionální sídlo ČSOB (~ 0 %)

  Dvoukolejka HK ~ PCE (- 1 %)

  Univerzita Karlova (~ 0 %)

  Obytný blok Koruna (+ 1 %)

  Fotbalová aréna (+ 1 %)

  Jižní spojka (+ 1 %)

  Severní tangenta (+ 2 %)

  Křižovatka Mileta (~ 0 %)

  Nové OC Hvězda

  Jižní propojení

  Všechny projekty a stavby v HK

  Najděte si, co hledáte!  Lze hlasovat pro více odpovědí, do konce zbývá...

  HRADEC KRÁLOVÉ DNES

  NOVINKY NA WEBU

  NEJVĚTŠÍ MĚSTSKÉ ČTVRTI

  PROJEKTY VE VÝSTAVBĚ

  INFO O WEBU