Přidat na Seznam.cz  

Kolej se už posouvat nebude. Dvoukolejka povede napřímo

Autor ~ LUPI 6. března 2020 | # 3 614 ZHLÉDNUTÍ

Dvoukolejka na Pardubice v Opatovicích / Foto: HKCITY

HRADEC KRÁLOVÉ – Jednání města o zachování kaštanové aleje a možném posunu druhé koleje na Pražském Předměstí je u konce. Podle plánu Správy železnic (SŽ) měla druhé koleji ustoupit jedna řada kaštanové aleje v Opatovické ulici. S tím ale nesouhlasili místní ze spolku Kaštanka. Po jednáních s vlastníky pozemků a i z důvodu výstavby Odlehčovací služby, se kolej už posunout nemůže.

Někteří majitelé, kteří na severozápadní straně železničního koridoru mají své pozemky, odmítli jejich prodej. Ale především na severozápadní straně koridoru je také naplánována stavba Odlehčovací služby Honkova, na kterou již rada města schválila zhotovitele a v příštím týdnu bude výběr projednávat také zastupitelstvo. Výstavbu odlehčovací služby i plánované zavedení druhé koleje podporuje většina zastupitelů města.

„Situace se zdá být poněkud složitá, a to vzhledem k tomu, že město v zájmu zachování aleje začalo vyjednávat se Správou železnic a majiteli pozemků v zahrádkářské osadě již v roce 2016. V jednáních jsme pokračovali, ale po prověření možného nového trasování železnice jsme zjistili, že takto by došlo ke kolizi s dlouhodobým záměrem výstavby Odlehčovací služby Honkova. Zároveň jsme dospěli k závěru, že tato varianta již není možná, protože zařízení s odlehčovací službou v Honkově ulici je pro nás prioritou,“ říká primátor města Alexandr Hrabálek.

„Všechny zúčastněné strany, tedy jak Správa železnic, tak spolek Kaštanka, počítali v dané lokalitě s možností výstavby Odlehčovací služby Honkova. Nyní jsme došli k závěru, že není možné ohrozit prakticky největší investiční akci se záměrem vzniku zázemí pro rozvoj sociálních služeb za posledních třicet let. Posun trati by bez ohledu na tento záměr nebylo jednoduché realizovat, jelikož majitelé pozemků na severozápadní straně železničního koridoru je odmítají prodat. Budova odlehčovací služby je nyní naprojektována tak, že je 30 metrů od osy stávající železnice, což je nejmenší tolerovaná vzdálenost stanovená zákonem, a mezi budovu a trať je možné umístit pouze parkoviště, jak je také zatím v plánu. S celkovým umístěním budovy už není možné nijak manipulovat, jelikož z druhé strany je stavba ohraničena Honkovou ulicí. Jednání se spolkem Kaštanka i nadále pokračují, ale v tuto chvíli jsme již uzavřeli možnost variantního posunu druhé koleje. Jednáme s nimi mimo jiné o možnostech přechodu železnice nebo křížení Kuklenské ulice,“ doplňuje investiční náměstek primátora Jiří Bláha.

Část Kaštanové aleje na Pražském Předměstí by měla v budoucnu nahradit nová zeleň.

„Záleží nám na tom, aby v lokalitě bylo zachováno maximum zeleně. Připravujeme proto projekt výsadby nové aleje, který by zaplatilo město Hradec Králové. Stejně tak Správě železnic doporučíme vhodné náhradní výsadby v lokalitě. Tyto návrhy chci diskutovat s místními obyvateli,“ říká náměstek primátora pro oblast životního prostředí Martin Hanousek.

Stavba dvoukolejky na Opatovice bude rozdělena do dvou etap. V první etapě proběhne přestavba železniční stanice Hradec Králové hl. n. Předmětem stavby je komplexní rekonstrukce stanice, která bude zahrnovat přestavbu vybraných kolejových rozvětvení, přípravu na zdvoukolejnění některých zaústěných tratí a rovněž výstavbu nového ostrovního nástupiště. V celém úseku bude cílem dosažení traťové rychlosti 160 km/h. Kromě zdvoukolejnění je předmětem stavby zejména rekonstrukce stanice Opatovice nad Labem-Pohřebačka, kde budou odstraněna stávající nástupiště. Náhradou za ně dojde k vybudování nové zastávky Březhrad.

Horizont začátku výstavby je v letech 2022 až 2023.


  DEJTE HRADCI LIKE NA FACEBOOK, DĚKUJEME :)

  RT : 🚑 Anatolij Truhlář nasbíral přes 1600 modelů sanitek a většinu z nich můžete vidět na výstavě v Hradci Králové. Let…
  RT : Ulice Severní na Slezském předměstí v . Dodnes trasa trolejbusové linky č. 3. Cenné snímky britského autora…
  RT : Blesk z čistého nebe. Na Magistrát v dorazil dopis ze @SkupinaCEZ.ČEZ Teplárenská chce koup…
  Nefestivalový rok přeje opravě silnice okolo letiště a areálu Festivalparku. Cesta od Správčického rybníka po křižo…
  RT : Milé stromy, napijte se! I letos Technické služby v rozmístí u stromů v zavlažovací vaky. D…
  RT : Karanténa dusí taky Magistrát . V izolaci do 7. 8. je od dnešního odpoledne nám.primátora J. Bláha (@ODScz,…
  RT : Izolace. 16 úředníků KÚ v muselo do karantény kvůli tomu, že přišli do styku s kolegou z odboru d…

  11.884

  1.522

  1.272


  #PROUD ZPRÁV

  ~WEBKAMERY

  @MENU


  96 %

  96 %

  94 %

  94 %

  92 %

  91 %

  91 %

  88 %

  87 %

  nové

  nové


  Chirurg. komplex FNHK (- 1 %)

  Regionální sídlo ČSOB (~ 0 %)

  Dvoukolejka HK ~ PCE (- 1 %)

  Univerzita Karlova (~ 0 %)

  Obytný blok Koruna (+ 1 %)

  Fotbalová aréna (+ 1 %)

  Jižní spojka (+ 1 %)

  Severní tangenta (+ 2 %)

  Křižovatka Mileta (~ 0 %)

  Nové OC Hvězda

  Jižní propojení

  Všechny projekty a stavby v HK

  Najděte si, co hledáte!  Lze hlasovat pro více odpovědí, do konce zbývá...

  HRADEC KRÁLOVÉ DNES

  NOVINKY NA WEBU

  NEJVĚTŠÍ MĚSTSKÉ ČTVRTI

  PROJEKTY VE VÝSTAVBĚ

  INFO O WEBU