Přidat na Seznam.cz



  

Co to bylo za rány? Sonický třesk nad Hradcem

Autor ~ LUPI 20. dubna 2020 | # 29 927 ZHLÉDNUTÍ

Stíhačka JAS-39 Gripen

HRADECKO – Obyvatele Hradce i širokého okolí vyděsila v pondělí odpoledne série tří hlasitých ran jako z děla. První přišla těsně před 14:00, další okolo 16:40 a třetí o pár minut později, ale již se slabší intenzitou. Nebylo to zemětřesení, výbuch, ani to, že si dal někdo k obědu fazole, šlo o sonický třesk od stíhačky JAS-39 Gripen, která se pohybovala nad oblastí.

Rány bylo podle diskutujících slyšet nad Hradcem třeba u Hvězdy, ale i u Atria, také ve Výravě, Černilově, v Sadové, Třebechovicích, Týništi, Býšti, Novém Městě nad Metují, Červeném Kostelci a dalších místech kraje. Zkrátka slyšitelnost aerodynamického třesku měla velký regionální dosah.

Stíhačka JAS-39 Gripen se pohybovala ve vysoké výšce nad 11 km nad zemí, v prostoru severně od Hradce Králové. Šlo zřejmě o klasické cvičení, byť tentokrát i s překročením rychlosti zvuku, což není pro letoun žádný problém. A bylo slyšet dobře, že se to podařilo.

Síla mohutné tlakové vlny a třesku je někdy daleko více intenzivnější pokud jsou příhodné atmosférické podmínky, směr a rychlost větru, vlhkost vzduchu aj., což dnes, co do intenzity třesku bylo splněno.

Pro někoho měla rána i jiné a to dost překvapující vysvětlení.

„Ty rány ihned vysvětlím, to jen bourají Pardubice. Takže klídek, nic hrozného se neděje,“ uvedl uživatel Petr ve FB skupině Co to bylo v Hradci za ránu?

Část diskutujících si rány pochvalovala, pro někoho šlo o nepříjemné otřesy, kdy se jim třásl celý barák. Kvůli sérii ran se také zvedla vlna konspiračních teorií o UFO, pádu meteoritů, válce či výbuchu nějaké továrny.

Doplněno: Jelikož byla zaznamenána řada stížností, reagoval i velitel vojenské základny Čáslav Tománek, který potvrdil, že letectvo poslední 2 dny létalo v nadzvukové rychlosti, ale kvůli zvýšenému počtu stížností vzápětí snížilo hlukovou zátěž. Roli při síle třesku hraje vlhkost, teplota, fáze letu, výška, a proto teď výcvik omezují, aby se snížila hluková zátěž a lidi zbytečně v této době nestrašili.

Aerodynamický třesk vnímáme sluchem jako silnou ránu podobající se výstřelu. Třesk vzniká například, když je rychlost zdroje zvuku větší nebo rovna rychlosti zvuku. Hrom je v tomto případě příkladem přírodního aerodynamického třesku vytvářeného rychlým ohřevem a expanzí plynu ve výbojovém kanálu blesku.

Aerodynamický třesk můžeme pozorovat např. u letadel nebo střel, které se pohybují nadzvukovou rychlostí, to je i případ stíhačky JAS-39 Gripen.

Podobné sonické třesky ze stíhaček jsou slyšet několikrát do roka nad územím Česka, obvykle ale nemají takovou intenzitu a počet jako dnes, často je slyšet pouze jedna rána. Piloti tato cvičení někde zkoušet musí a Česká republika nemá moře, aby se to dalo provádět nad vodou a daleko od zástavby. Někdy takto mohou spěchat i k letadlu nad ČR, které se nehlásí řízení provozu.

Podobná rána je slyšet i při rozpadu meteoru na obloze, to ale nebyl tento případ.


  DEJTE HRADCI LIKE NA FACEBOOK, DĚKUJEME :)

  Letecká záchranná služba v Hradci Králové jako třetí v Evropě začala podávat tzv. plnou univerzální krev pacientům…
  RT : Ty protiptačí sítě na nástupištích na nádraží v Hradci nějak úplně nefungují. Člověk se bojí dolů sednout na lavičk…
  RT : Měl to být v obchod století za 300-400 mil.Kč. ale 1324 ha stát.lesů JZ u města Hradci neprodá.Novel…
  RT : 🤘Rock for People letos proběhne ve změněném formátu 👉ROCK FOR PEOPLE HOME Sérii vystoupení v live jukeboxech, se…
  Na jahodové plantáže🍓v Hradci Králové se brzy vrhnou sběrači. Samosběr začne v agrodružstvu v Pileticích v pondělí…
  RT : Špinavý byznys s nebezpečnými odpady nemá v centru co pohledávat. Špatně uložený odpad, riziko kontaminace…
  Dětský den mohou děti v Hradci oslavit například návštěvou parku Na větvi. Dnešní den mají totiž jednorázový vstup…

  11.700

  1.478

  1.256


  #STREAM ZPRÁV

  ~WEBKAMERY

  @MENU


  96 %

  96 %

  94 %

  94 %

  92 %

  91 %

  91 %

  88 %

  87 %

  nové

  nové


  Chirurg. komplex FNHK (- 1 %)

  Regionální sídlo ČSOB (~ 0 %)

  Dvoukolejka HK ~ PCE (- 1 %)

  Univerzita Karlova (~ 0 %)

  Obytný blok Koruna (+ 1 %)

  Fotbalová aréna (+ 1 %)

  Jižní spojka (+ 1 %)

  Severní tangenta (+ 2 %)

  Křižovatka Mileta (~ 0 %)

  Hotel Aldis

  Areál G+V kasáren

  Všechny projekty a stavby v HK

  Najděte si, co hledáte!



  Lze hlasovat pro více odpovědí, do konce zbývá...

  HRADEC KRÁLOVÉ DNES

  NOVINKY NA WEBU

  NEJVĚTŠÍ MĚSTSKÉ ČTVRTI

  PROJEKTY VE VÝSTAVBĚ

  INFO O WEBU