Přidat na Seznam.czRána až se třásla okna. Gripen u Hradce spustil třesk

7. dubna 2021 11:27. /Autor ~ REDAKCE / # 2 MIN. / AKTUALITY, VOLNÝ ČAS

Letoun JAS-39 Gripen

HRADEC KRÁLOVÉ – V 9 hodin a 54 minut se ozvala nad Hradcem velmi silná rána, někdo ji popisoval slovy jako šlupka, bum či výbuch. Díky směru větru a rychlosti byla dnes dle pocitů o dost intenzivnější než předchozí rány v loňském roce. Šlo opět o tzv. sonický třesk, který způsobil ve vysoké rychlosti prolétající letoun JAS-39 Gripen z čáslavské základny.


Gripen se pohyboval po dlouhé přímce ve směru od Českého ráje. Proletěl nad městy Hořice, Smiřice a nad Opočnem udělal otočku směrem na Krkonoše. Letoun letěl v nadmořské výšce 11 kilometrů. Po krátkém, ale svižném letu od Turnova se jeho rychlost pohybovala i nad 1300 km/h.


Za Smiřicemi před zatáčkou u Opočna tak zřejmě došlo k sonickému třesku s následnou rázovou vlnou, která zní jako výstřel z děla. Slyšet byla ve Smiřicích, Všestarech, skoro po celém Hradci i v okolí. Lidé popisovali na FB skupině Co to bylo v Hradci Králové za ránu, že se jim silně třásla okna. S některými to venku i zatřáslo.


„Rusek – asi letoun, hned po ráně jsme museli kvůli psu jít prohledat zdroj rámusu a venku jsme slyšeli dozvuky letounu,“ uvedla Katka S.


„Habrmanova ulice – rána byla výrazně slyšet a dům se otřásal tak moc, že mi spadli věci z poličky,“ oznámila Zdenka M.


„Jsem v Malšovicích a nic jsem neslyšela,“ dodala Sarah T.


„Labská, rána až to zacloumalo mým majestátem,“ doplnil Petr M.


Příspěvků byla celá řada. Opět se na toto téma objevila i směs zajímavých komentářů jako „Pardon, ráno jsem si dal čočku“, „Blatný dostal k odchodu výstřel z děla“, „Dneska mají padat ministři“, „Asi už začala revitalizace břehu Labe u nemocnice“, „Zakopl jsem, omlouvám se všem za vylekání“ apod.


Aerodynamický třesk vnímáme sluchem jako silnou ránu podobající se výstřelu. Mohou se při ní třást i okna či jiné věci. Třesk vzniká například, když je rychlost zdroje zvuku větší nebo rovna rychlosti zvuku. Hrom je v tomto případě příkladem přírodního aerodynamického třesku vytvářeného rychlým ohřevem a expanzí plynu ve výbojovém kanálu blesku.


Aerodynamický třesk můžeme pozorovat např. u letadel nebo střel, které se pohybují nadzvukovou rychlostí, to je i případ stíhačky JAS-39 Gripen.


Podobné sonické třesky ze stíhaček jsou slyšet několikrát do roka nad územím Česka, obvykle ale nemají takovou intenzitu, většinou je slyšet pouze jedna rána, občas i více po sobě. Piloti tato cvičení někde zkoušet musí a severovýchodní oblast Čech je lokalitou, kde piloti své dovednosti prakticky denně trénují. Ne vždy však dojde k sonickému třesku.


  SLEDUJTE NÁS I NA INSTAGRAMU


  Facebook

  X

  Instagram

  Threads

  16 616

  3 020

  2 612

  332


  #TWEETY

  ~PANORAMA

  @MENÍČKA  Koncept studie Velkého náměstí