Přidat na Seznam.czKino Vesmír bude v novém se 2 sály

21. května 2021 12:09. /Autor ~ REDAKCE / # 2 MIN. / AKTUALITY, OKOLO HK

Nová proměna kina Vesmír v Trutnově / Foto: MÚ Trutnov

TRUTNOV – Trutnovská radnice se letos chystá kompletně opravit kino Vesmír na nábřeží Václava Havla. Tou je rekonstrukce budovy kina Vesmír z 20. let 20. století. Oprava za zhruba 96 milionů korun by měla být hotová v polovině roku 2022. Práce by mohly začít na přelomu května a června letošního roku a budou trvat zhruba 12 měsíců.


„Kino Vesmír, dnes již kulturní památka, bylo postavené v roce 1928. V polovině 70. let prošla budova rozsáhlou přestavbou, ovšem dnes je již dožilá a pokud chceme trutnovským divákům nabídnout pohodlí a příjemný zážitek z promítání filmů, musíme do ní investovat. Přeci jen jsme třicetitisícové město, které si zaslouží moderní a funkční kino,“ vysvětluje Ivan Adamec, starosta města Trutnova.


Nejvýraznější změnou oproti současnému stavu bude vznik dvou sálů. Autory architektonického návrhu jsou Ing. arch. Michal Rosa a Ing. arch. Martina Rosová.


„Hmota stavby, základní členění fasády a zejména unikátní skořepinový podhled v sále jsou zachovány z 20. let. Ovšem hlediště sálu není původní a současně nevyhovuje stávajícím potřebám, tudíž bude kompletně sneseno a nahrazeno novým,“ říká Michal Rosa.


Nové hlediště s novými sedačkami bude mít kapacitu 256 diváků, tedy menší než je současná o necelých 400 místech. V prostorách druhého nadzemního podlaží bude umístěn druhý sál s kapacitou 39 diváků. Ten poslouží pro méně kapacitní projekce artových představení a díky ozvučení Atmos také jako prémiové kino.


„Navrhli jsme změnu organizace provozu, vyřešili jsme bezbariérovost, navýšili kapacitu nových toalet a posílili prostor pro občerstvení,“ dodává Michal Rosa.


Kino získá také nový plášť. Na bílou fasádu, která bude doplněna soklem z teraca, bude navráceno původní členění. Hliníková krytina a rámy oken budou šedé. Hrubé odhady nákladů na rekonstrukci kina jsou 96 milionů korun s DPH s tím, že 45 milionů je vyhrazeno v letošním rozpočtu a zbylá část bude naplánována do rozpočtu na příští rok.


  SLEDUJTE NÁS I NA INSTAGRAMU


  Facebook

  X

  Instagram

  Threads

  16 624

  3 020

  2 612

  334


  #TWEETY

  ~PANORAMA

  @MENÍČKA  Koncept studie Velkého náměstí