Přidat na Seznam.czCo čeká Hradec v roce 2022? A ohlédnutí za rokem 2021

5. ledna 2022 18:58. /Autor ~ REDAKCE / # 3 MIN. / AKTUALITY, POLITIKA

Hradec Králové

HRADEC KRÁLOVÉ – Hradec vstoupil do roku 2022 s rozpočtovým provizoriem, to znamená ohrožení investičních akcí se začátkem v tomto roce. Doufejme, že se rozpočet podaří schválit, co nejdříve. Tento rok bude také volebním, na podzim čekají na Hradec důležité komunální volby, kdy si občané zvolí své zastupitele, ze kterých vzejde primátor města.


V roce 2021 se v Hradci mnohé podařilo, začala například realizace dvou „ležáků či evergreenů“ hradecké politiky, tedy lávky přes Labe a mýty opředeného fotbalového stadionu. Podařilo se také z ulic města odklidit staré autovraky, které se roky odklidit nedařilo, stejně jako cyklovraky. Otevřela se nová budova ČSOB, dokončil se nový kongresový hotel u Aldisu a začal se budovat Integrovaný dopravní systém, který nahrazuje letité a zastaralé semafory.


Došlo k dokončení přestavby Gayerových kasáren, naproti Futuru otevřel nový retail park a dočasné semafory opět svítí u vjezdu do fakultní nemocnice. Proběhla také rekonstrukce vozovky ulice Hlavní na Novém Hradci či poslední etapa rekonstrukce silnice u Malšovy Lhoty. Ve Slatině u mateřské školy přibyly semafory a na kopci nad Slatinou začala realizace dvou projektů rodinných domů s počtem více než 50 parcel dohromady. U Novákových garáží se pak dokončil nový administrativní objekt.


Do města přišla sdílená mobilita dvou koloběžkových společností. Podařilo se vzbudit zájem o Rozárku, ze které se zřejmě stane opět sjezdovka. Modernizací prošel také prostor před zimním stadionem. ŘSD postavilo protihlukovou stěnu u Rašínovy třídy a na závěr k roku 2021, Hradec se dočkal otevření dálnic D11 a D35 okolo města. Již je patrný úbytek zejména kamionové dopravy městem.


Je však stále řada věcí, projektů a přání, které se nepodařilo o moc posunout ani zrealizovat. A že jejich výčet je opravdu velký.


V prvních měsících roku 2022 dojde k otevření nové tělocvičné haly na Pouchově a otevře se také odlehčovací služba v Honkově ulici.


Mezi nové investiční akce se zařadí rekonstrukce uzlu okolo Fortny, která se rozjede se začátkem stavební sezony. Mileta až v roce 2023. A také zřejmě začne stavba nové kanoistické loděnice na břehu Orlice.


Probíhat stále bude také realizace IDS a dalších semaforů na ještě nerealizovaných křižovatkách po Hradci. Některé semafory už fungují v dynamickém režimu, další v základním fixním režimu. Během roku 2022 se má systém dokončit a v roce 2023 plně spustit.


Pokračovat bude stavba lávky přes Labe, která by měla otevřít koncem roku a v první polovině roku by měla odstartovat již plnohodnotná výstavba fotbalového stadionu, který se má dokončit v dubnu 2023.


Na kraji Hradce se dokončí po dlouhých sedmi letech rozestavěné haly CTP, mělo by se tak stát na jaře 2022.


Na rozhraní Gočárovy a Střelecké se buduje projekt Rezidence Gočárova, druhá část hned vedle vily Anička by měla odstartovat v letošním roce.


Možná se rozeběhnou i další projekty soukromé či městské, záleží vždy na připravenosti staveb. Jmenujme například stavbu Rieger Plaza namísto Černigova.


Královéhradecký kraj sice ještě nevydal plán oprav silnic, je však možné, že by již konečně mohla odstartovat letos dlouho očekávaná rekonstrukce Zborovské ulice v Třebši. Úsekem od křižovatky u čerpací stanice MOL až za odbočku na Roudničku. Ani ŘSD ještě nevydalo harmonogram oprav silnic na letošní rok.


Z hlediska různých kulturních akcí a festivalů v roce 2022 bude vždy záležet na aktuální epidemiologické situaci. Organizátoři doufají, že se po letech budou moci uskutečnit třeba Slavnosti královny Elišky či CIAF.


Magazín Hradec Králové City děkuje za přízeň čtenářům a fanouškům v roce 2021. Přejeme všem pohodový a královský rok 2022 a pokud možno ať se některé projekty pohnou zase o kus dále.


  SLEDUJTE NÁS I NA INSTAGRAMU


  Facebook

  X

  Instagram

  Threads

  16 624

  3 020

  2 612

  334


  #TWEETY

  ~PANORAMA

  @MENÍČKA  Koncept studie Velkého náměstí