Přidat na Seznam.czMuzejní kampus v centru Hradce jako nová kulturní čtvrť

5. dubna 2022 14:30. /Autor ~ REDAKCE / # 2 MIN. / AKTUALITY, PROJEKTY

Muzejní kampus v centru Hradce / Foto: Královéhradecký kraj

HRADEC KRÁLOVÉ – V centru Hradce by v budoucnu mohl vzniknout moderní muzejní kampus. Kromě nově zrekonstruovaných Gayerových kasáren Královéhradecký kraj plánuje opravit i ty sousední Vrbenského, které leží v západní části areálu a jsou zralé také na generální rekonstrukci. Už jejich samotná venkovní fasáda ukazuje zchátralost objektu.


V areálu je i nově postavený parkovací dům Jana Gayera. Jeho celková kapacita je 284 míst.


O financování a přípravách projektu jednal hejtman Martin Červíček a náměstkyně pro kulturu Martina Berdychová na pracovním setkání spolu s ředitelem Muzea východních Čech v Hradci Králové Petrem Grulichem a zástupcem ITI Hradecko-pardubické aglomerace.


„V návaznosti na dlouhodobé cíle v oblasti kultury chceme posunout Muzeum východních Čech v Hradci Králové na další úroveň, kterou představuje právě vytvoření moderního muzejního kampusu. Jeho nezbytnou součástí je budova Vrbenského kasáren, která musí projít kompletní rekonstrukcí na kreativní muzejní pracoviště. Těmito kroky a úpravou okolní zeleně ve spolupráci s městem tak vznikne úplně nová kulturní čtvrť v centru krajské metropole,“ řekl k projektu hejtman Martin Červíček.


Kompletní rekonstrukce Vrbenského kasáren a vybavení jsou odhadnuty v řádu stovek milionů korun.


Návštěvníci všech generací tak budou moci vidět přírodovědecké, archeologické a digitalizační centrum, lapidárium s interaktivním zázemím a centrum pro kreativní služby a muzejnictví.


„Prostřednictvím ITI Hradecko-pardubické aglomerace jsme v rámci projektu IROP – SMARTmuzeum čerpali 200 milionů na rekonstrukci Gayerových kasáren. Jsem velmi ráda, že pozvání na pracovní setkání přijal manažer ITI aglomerace Filip Hoffman, který se s námi podíval do již z velké části zabydleného hlavního zázemí Muzea východních Čech včetně restaurátorských dílen, badatelen, pracoven a depozitářů. Zároveň jsme také probrali možnosti další spolupráce v oblasti investic připravovaného projektu, díky kterému vznikne úplně nová kulturní zóna pro obyvatele i návštěvníky krajského města,“ okomentovala spolupráci náměstkyně hejtmana pro oblast kultury Martina Berdychová.


Rok začátku rekonstrukce Vrbenského kasárna zatím není stanoven, záleží na finančních prostředcích a také na možnosti financování z ITI. Po dokončení celého areálu by se oblast mohla proměnit do nové kulturní čtvrti.


Součástí komplexu jsou i budovy, ve kterých působí hradecké pěvecké sbory Jitro a Boni Pueri. Dále pak budovy, ve kterých je umístěna administrativa, obchody, restaurace a služby.


  SLEDUJTE NÁS I NA INSTAGRAMU


  Facebook

  X

  Instagram

  Threads

  16 616

  3 020

  2 612

  332


  #TWEETY

  ~PANORAMA

  @MENÍČKA  Koncept studie Velkého náměstí