Přidat na Seznam.czČtvrť Sousedství na vizualizaci / Vizualizace: NOHO

HRADEC KRÁLOVÉ – Projekt Sousedství čítající dohromady 150 bytů je zasazen do areálu bývalé koželužny v královehradecké čtvrti Kukleny. Královéhradecký developer NOHO od začátku svůj postup úzce koordinuje se zastupitelstvem, protože samotný projekt zahrnuje kromě bytové výstavy i revitalizaci celé čtvrti – včetně realizace účinných protipovodňových opatření.


Ambiciózní plán zahrnuje stavbu pasivních bytových domů včetně revitalizace přilehlého okolí. V dosažení toto cíle má pomoci i spolupráce s ČVUT a dalšími evropskými univerzitami. Ze zanedbaného brownfieldu se tak má stát příjemné místo k žití.


„Chceme celému místu vdechnout nový život. Revitalizace Kuklen by měla například zahrnovat i stavbu školky či domova důchodců. Navíc bychom rádi, aby změny probíhaly po vzoru participativního plánování s účastí místních obyvatel,“ řekl Tomáš Vrbický, zakladatel firmy NOHO, která mimo jiné nyní staví první pasivní bytový dům v Hradci Králové v rámci druhé etapy projektu Cihlovka.


Developer například také usiluje o zapojení komunity do vytvoření provizorního náměstí, kde by mohl vzniknout fungující veřejný prostor pro trávení volného času.


Sousedství je nyní ve fázi schvalování stavebního povolení. Celý projekt je navržen v pasivním standardu, součástí bude fotovoltaika, zelená střecha, tepelná rekuperace, stínění nebo tepelná čerpadla. Pokud vše půjde podle plánu, první obyvatelé se do nových bytů nastěhují za tři roky. Bytové jednotky budou rozmístěny do osmi samostatně stojících domů po zhruba 20 bytech. Podle developera je to ideální velikost pro vznik fungující sousedské komunity, která často v masivních bytových domech chybí.


Právě záměr vytvořit energetickou komunitu, v rámci, které budou obyvatelé společně hospodařit s energetickými zdroji činí projekt unikátním. Prostředníkem jim k tomu bude sdílená aplikace s indikátory aktuálního stavu energie a jejího využívání jednotlivými bytovými jednotkami. Cílem, ač ambiciózním, je vybudovat skutečně provozně uhlíkově neutrální lokalitu.


Projekt Sousedství bude podporovat komunitu nejen v případě sdílení energetických zdrojů. V plánu například je, že obyvatelé budou mít k dispozici sdílené auto. Dále budou v areálu celého komplexu ponechány prostory pro komunitní aktivity. Na budoucích obyvatelích zůstane rozhodnutí, jak se prostory rozhodnou využít.


„Může to být například společenská místnost, dílna, či komunitní kuchyň. Chceme ale, aby si o tom obyvatelé rozhodli sami, tak, jak to bude vyhovovat jejich potřebám,“ doplňuje Vrbický.


„Ukazuje se, že cesta udržitelnosti, kterou jsme se rozhodli vydat při zakládání firmy se vyplácí a na trhu nemovitostí ji čeká velká budoucnost. V projektu Sousedství chceme hranice udržitelného stavebnictví a ekologického přístupu posunout ještě o laťku výše, tak jak se nám zatím dařilo s každým novým projektem,“ dodal Vrbický.


NOHO je rodinná developerská firma z Hradce Králové stavějící na hodnotách udržitelnosti, šetrného rozvoje a inovací. V roce 2016 ji založil Tomáš Vrbický se svým otcem. Firma realizovala dohromady 100 bytových jednotek. Mezi nejznámější projekty patří Cihlovka 1 a Cihlovka 2 v královehradecké čtvrti Kukleny. Na Cihlovku bude plynule navazovat aktuálně připravovaný projekt Sousedství zahrnující 150 bytových jednotek v pasivním standardu. Jedná se o přestavbu velkého brownfieldu mezi Labským náhonem a sportovním areálem hradecké Olympie.


  SLEDUJTE NÁS I NA INSTAGRAMU


  Facebook

  X

  Instagram

  Threads

  16 624

  3 020

  2 612

  334


  #TWEETY

  ~PANORAMA

  @MENÍČKA  Koncept studie Velkého náměstí