Přidat na Seznam.czObří razie hradeckých celníků a policie v tajné výrobně cigaret

13. července 2023 16:43. /Autor ~ REDAKCE / # 2 MIN. / AKTUALITY, KRIMI

Zásahová jednotka míří na speciální operaci Venom / Foto: Celní správa

HK/ČERNOŽICE – Při razii, na které celníci zajistili miliony cigaret a tuny tabáku, byla nasazena nejmodernější technika celní správy i policie. Realizace byla tak rozsáhlá, že se na zákroku podílela Skupina operativního nasazení celní správy, Hasičský záchranný útvar, Letecká služba PČR, Útvar zvláštních činností SKPV PČR a Vězeňská služba.


Při zásahu v areálu v obci Černožice zajistili 8 672 600 padělků cigaret s označením Marlboro Original, 22 tun tabáku a kompletní výrobní linku na cigarety včetně příslušenství.


Při dalších domovních prohlídkách a prohlídkách jiných prostor a pozemků zajistili finanční hotovost ve výši dva a půl milionu korun a 19 402 EUR na bankovních účtech, 52 465 EUR a 476 ks investičních mincí v hotovosti (odhadnutá hodnota 333 200 Kč).


Dále byla zajištěna luxusní vozidla zn. Lamborghini, Bentley, Porsche, dvě Mercedes-Benz, Audi a také tahač MAN s návěsem v odhadované výši 9 550 000 Kč a nemovitosti v odhadované výši 73 000 000 Kč. Díky mezinárodní spolupráci a výměně informací proběhly prohlídky a zadržení pachatelů mezinárodní organizované skupiny i na Slovensku a v Polsku.


Úkony trestního řízení ve věci podezření ze zvlášť závažného zločinu zkrácení daně, poplatku a podobné platby zahájili v únoru. Informace o možném páchání trestného činu obdrželi celníci od oddělení Pohraniční stráže Polské republiky.


Nestandardní prvky kamionové přepravy, nedůvodné záměny nákladních vozidel a návěsů jejich podezření jen potvrdilo.


„Královéhradeckým celníkům sekce Pátrání Generálního ředitelství cel se podařilo dokončit závěrečnou fázi trestního spisu s krycím názvem „VENOM“. Díky operativním informacím a spolupráci s orgány Polské republiky a Rakouska odhalili únik na spotřební dani ve výši nejméně 111 123 772 Kč a při razii zadrželi 13 osob ukrajinské, gruzínské a litevské národnosti. Zvlášť závažný zločin skupina páchala na území České republiky, Slovenské republiky, Polské republiky a v Rakousku,“ informuje Martina Kaňková ze sekce pátrání – Generální ředitelství cel.


Systém přepravy, skladování a samotnou produkci cigaret měla skupina velmi propracovanou. V objektu měli dělníci plně vybavené ubytování. Celá výrobna byla „chráněna“ detektory pohybu, detektory radiového signálu, rušičkami mobilních sítí, GPS lokátory a kamerovým systémem, který byl napojen na několik monitorů.


„Při prohlídkách se v objektu našly desítky palet komponentů na výrobu a distribuci cigaret (papír na vnitřní stavbu krabiček, filtrový papír s nápisem Marlboro, cigaretový papír, disperzní lepidla, celofán, přířezy, hliníkové fólie a další). „Výrobci“ disponovali kompletní technologií na výrobu cigaret včetně balicí linky na krabičky, sušičkou, diesel generátory na výrobu elektrické energie, vysokozdvižnými vozíky a dalším. V zásobě měli 10 000 litrů motorové nafty. Tabák určený k výrobě cigaret pocházel z Itálie a komponenty z Polska. Našla se i zbraň a náboje,“ dodává Kaňková.


V Polsku bylo zadrženo 17 podezřelých, 12 osob je v současné době ve vazbě. Byly zlikvidovány 2 nelegální plně vybavené továrny na cigarety, sklady, zajištěno 70 tun tabáku a 13 milionů cigaret. Výše škody byla vyčíslena na 75 milionů PLN. Hodnota zajištěného zboží činila téměř 35 milionů PLN.


Na Slovensku bylo zadrženo 7 osob. Obvinění bylo sděleno osmi osobám. Byly odhaleny dvě kompletní výrobní linky, bylo zajištěno více než 7 milionů cigaret, 791 kilogramů surového tabáku, 152 kilogramů řezaného tabáku. Škoda na daních byla odhadnuta na 1 milion EUR. Slovenští vyšetřovatelé objevili ještě další výrobní linku, která měla být uvedena do provozu.


  SLEDUJTE NÁS I NA INSTAGRAMU


  Facebook

  X

  Instagram

  Threads

  16 624

  3 020

  2 612

  334


  #TWEETY

  ~PANORAMA

  @MENÍČKA  Koncept studie Velkého náměstí