Přidat na Seznam.czHradecký stadion je nabitý technologiemi, řídí je Siemens

10. září 2023 14:57. /Autor ~ REDAKCE / # 2 MIN. / AKTUALITY, STADIONY

Siemens Desigo řídí technologie fotbalového svatostánku v Hradci Králové / Foto: Siemens

HRADEC KRÁLOVÉ – Nedílnou součástí fotbalového stadionu jsou také nejnovější technologie, které aréně dávají takzvaně život – od osvětlení, vytápění až po vyhřívání trávníku. „Malšovický stadion je nabitý technologiemi a my jsme velmi hrdí, že je řídí právě systém Siemens Desigo s využitím vizualizační platformy Desigo CC,“ uvedl Jiří Tobolík, produktový manažer Desigo.


„Systémy Siemens Desigo kompletně monitorují a řídí osvětlení a všechna HVAC zařízení, která zajišťují vytápění, ohřev teplé vody, větrání a chlazení v celém areálu. Vedle toho jsme dodali i technologie elektrické požární signalizace,“ dodává Tobolík.


Regulátory systému Siemens Desigo jsou rozmístěny v celkem 18 rozvaděčích a vedle osvětlení monitorují a regulují také TZB/HVAC technologie.


Dvě větve jsou na sekundárním okruhu předávací stanice tepla – první větev zajišťuje topnou vodu pro systém vytápění, topnou vodu pro výměníky ve vzduchotechnických jednotkách a také přípravu teplé vody. Druhá větev zajišťuje vyhřívání trávníku. Zdroj chladné vody, tzv. chiller, který je umístěn na střeše objektu, je do systému měření a regulace integrován prostřednictvím komunikačního rozhraní Modbus.


Celkem je v objektu instalováno 63 kusů IRC prostorových regulátorů, které zajišťují individuální regulaci jednotlivých místností a vytváří maximálně komfortní vnitřní prostředí při energeticky co nejefektivnějším provozu.


Desítky vzduchotechnických jednotek jsou ve všech prostorech stadionu: regenerace a wellness, prádelna, šatny (domácí tým, hosté, rozhodčí), posilovna/fitness, mix zóna a presscentrum, VIP multifunkční zóna, skyboxy, administrativní prostory, sport bar a fanshop.


Pro celý systém měření a regulace jsou důležité i vstupní a výstupní periferie – dodávka Siemens zahrnuje stovky těchto periferií: senzory teploty, senzory relativní vlhkosti, senzory tlaku, bezpečnostní a havarijní termostaty, servopohony ventilů nebo servopohony vzduchotechnických klapek.


Lízátka jsou nedílnou součástí stadionu i nadále, jen jsou umístěna o něco blíž k sobě i hrací ploše a s novými světly. Hrací plochu osvětlují také reflektory ze střechy tribuny, čímž je zajištěna maximální kvalita a rovnoměrnost osvětlení po celé ploše. Na vše dohlíží vizualizační platforma Desigo CC, ve které má obsluha k dispozici připravené režimy, např. pro samotné utkání nebo jiné aktivity. LED svítidla jsou řízena prostřednictvím komunikačních linek DALI z automatizačních stanic řady Desigo PXC3.


Podle kategorizace UEFA stadion splňuje podmínky pro nejvyšší kategorii 4, která zde umožňuje pořádat mezinárodní utkání včetně vyřazovací části Ligy mistrů a Evropské ligy.


Stavba multifunkční arény za 763 milionů korun začala v srpnu 2021, poklepání základního kamene proběhlo 22. února 2022. Autorem návrhu je architekt Tomáš Vymetálek.


Provozovatelem nové Malšovické arény je společnost FC Hradec Králové, a.s., jejíž jediným akcionářem je Statutární město Hradec Králové. Kapacita nového stadionu pro fotbalová utkání je 9300 diváků, přičemž všechna místa jsou určená k sezení a všechna jsou krytá. Součástí je také velkorysý VIP prostor s kapacitou 500 míst a 16 tzv. sky boxů s kapacitou 210 míst.


Stavbu nové arény realizovalo sdružení firem STRABAG, Geosan Group a D&D Elektromont, na dodávkách společnosti Siemens se podíleli partneři DAHASL a 4 MaR.


  SLEDUJTE NÁS I NA INSTAGRAMU


  Facebook

  X

  Instagram

  Threads

  16 624

  3 020

  2 612

  334


  #TWEETY

  ~PANORAMA

  @MENÍČKA  Koncept studie Velkého náměstí