Přidat na Seznam.czZačala velká rekonstrukce laboratorních oborů při vjezdu do FN

4. října 2023 9:34. /Autor ~ REDAKCE / # 2 MIN. / AKTUALITY, PROJEKTY

Pohled na vizualizaci budoucí podoby laboratorních oborů ve FN HK / Vizualizace: FN HK

HRADEC KRÁLOVÉ – Fakultní nemocnice Hradec Králové zahájila v těchto dnech velkou proměnu budov a provozů laboratorních oborů, jde o dvě budovy, které stojí napravo při příjezdu hlavním vjezdem do FN. Stavební práce, které jsou naplánovány do jara 2025, budou stát přes 230 milionů korun. Venkovní parkoviště u těchto budov muselo být z důvodu stavebních prací uzavřeno.


Laboratorní obory zajišťují základní i specializovaná vyšetření biologického materiálu pro nejrůznější obory medicíny a jsou naprosto nezbytné pro zajištění zdravotní péče.


„Budovy, ve kterých nyní laboratorní obory FN HK sídlí, již nevyhovují potřebám současné medicíny, je nutné provést stavební úpravy, které vyřeší především centralizaci příjmu biologického materiálu a další změny, například posílení potrubní pošty a datových rozvodů,“ uvedl k projektu ředitel Fakultní nemocnice Hradec Králové, MUDr. Aleš Herman, Ph.D.


Projekt rekonstrukce, který je z téměř 75 procent podpořen z dotací, kromě vybudování centrálního příjmu zlepší prostorové možnosti několika oddělení. Restrukturalizací se zvýší efektivnost a bude umožněn další rozvoj moderních diagnostických metod, které jsou zajišťovány nejen pro pacienty nemocnice, ale i z dalších zdravotnických zařízení.


Stavební práce se týkají budov číslo 17 a 22 v areálu FN HK, ve kterých jsou umístěny Ústav klinické biochemie a diagnostiky, Ústav klinické imunologie a alergologie, Ústav klinické mikrobiologie, Oddělení lékařské genetiky, Laboratoř IV. Interní hematologické kliniky, Biobanka, Centrum biomedicínského výzkumu, Mléčná banka a Klinika nemocí kožních a pohlavních FN HK.


Provoz těchto pracovišť bude v rekonstruovaných objektech pokračovat i v průběhu stavebních prací, pouze hematologická laboratoř byla přesunuta do budovy číslo 23.


Budova číslo 17 byla postavena ve druhé polovině 80. let a současná rekonstrukce se zaměří na modernizaci výukových laboratoří, sociálních zařízení, únikové cesty z důvodu požární bezpečnosti a obnovu datových rozvodů. Obdobně budou probíhat rekonstrukce vnitřních instalací objektu číslo 22, který byl dokončen v první polovině 90. let. Zásadní je ale přístavba objektu č. 22, která umožní umístění centrálního příjmu pro příjem biologického materiálu. Dojde také ke zvětšení ploch pro některá pracoviště a vzniknou prostory pro umístění technického zázemí.


V souvislosti se zahájením stavebních prací bylo uzavřeno venkovní parkoviště přiléhající k těmto budovám, nemocnice také upozorňuje na nutnost dbát zvýšené opatrnosti při pohybu v budovách procházejících rekonstrukcí i jejich okolí.


  SLEDUJTE NÁS I NA INSTAGRAMU


  Facebook

  X

  Instagram

  Threads

  16 624

  3 020

  2 612

  334


  #TWEETY

  ~PANORAMA

  @MENÍČKA  Koncept studie Velkého náměstí