HRADEC KRÁLOVÉ – Ke konci roku 2019 se zástupci politických klubů hradeckého zastupitelstva sešli se členy spolku Kaštanka k dalšímu postupu v rámci projektu zdvoukolejnění železniční tratě z Hradce do Pardubic.
Podle plánu Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) měla druhé koleji ustoupit kaštanová alej v Opatovické ulici. S tím ale nesouhlasí místní obyvatelé ze spolku Kaštanka. Město Hradec Králové se snaží mezi oběma stranami nalézt shodu a prověří možnost vedení nové koleje na druhé straně od kaštanové aleje.
Na severozápadní straně železničního koridoru ale SŽDC nemá vlastní pozemky, na kterých by mohlo stavět, a bude je muset v případě souhlasu jejich majitelů odkoupit. Nyní SŽDC zpracovalo vzorové podklady pro jednání s vlastníky soukromých pozemků, která budou probíhat ještě v zimě.
„Musíme zajistit jednání s dotčenými vlastníky v součinnosti se spolkem Kaštanka, aby byla prověřena možnost variantního posunu trati severozápadním směrem. Ovšem bude-li zde jen jedno nesouhlasné stanovisko, tak nebude možné dosavadní plány SŽDC měnit,“ popisuje situaci Jiří Bláha, náměstek primátora pro oblast investic.
Definitivní rozhodnutí by mělo padnout na jaře.
„V případě, že nebude dosaženo všech souhlasů s odkupem, bude nutné hledat konsenzus ve věci rozvoje v dopravě. Zároveň byla přislíbena nadstandardní výsadba náhradní zeleně,“ doplňuje Bláha.
Archiv článků v kategorii: ‘EXPRES’
U Kaštanky budou jednat s vlastníky pozemků
Hradec posílá do Stěžer 3 mil. na cyklostezku
HRADEC KRÁLOVÉ – Obec Stěžery západně od Hradce získá od města dotaci ve výši 3,1 milionu korun, která poslouží na rozšíření mostu přes dálnici D11, a to pro umístění budoucí cyklostezky z Hradce Králové do Stěžer. Vedle města se na projektu podílí Královéhradecký kraj i obec Stěžery.
„Rozšíření mostu za účelem vybudování cyklostezky, která má sloužit k bezpečnějšímu přesunu cyklistů a chodců ze Stěžer do Hradce a zpět, se ŘSD rozhodlo z úsporných důvodů vyškrtnout z projektové dokumentace stavby dálnice D11. Vzhledem k tomu, že se jedná o zásadní věc z hlediska potřeby a bezpečnosti nejen obyvatel Stěžer, ale i Hradce Králové, byla podpořena vize spolufinancování projektu. Financovat budeme polovinu a druhou polovinu bude hradit Královéhradecký kraj. Dále se bude město podílet na samotné realizaci cyklostezky 40 % z celkové částky 6,89 milionu korun. Dalších 40 % bude spolufinancovat kraj a zbylých 20 % obec Stěžery. Celkový podíl města tak bude činit 3,1 milionu korun,“ popisuje aktuální stav primátor města Alexandr Hrabálek.
Spolufinancování projektu a jeho samotnou realizaci s nadšením vítá také obec Stěžery.
„Podle posledního sčítání intenzity provozu bylo na této komunikaci napočítáno zhruba čtyři tisíce projíždějících vozidel za den. Cyklisté, kteří používají tuto komunikaci jako nejkratší cestu do zaměstnání ze Stěžer do Hradce opravdu hazardují se životem. Rozšíření mostní konstrukce je proto neodkladnou nutností, kterou by bez spolufinancování nebylo možné realizovat, proto městu a kraji patří velké poděkování,“ doplňuje starostka obce Stěžery Dagmar Smetiprachová.
Nultá etapa stadionu. V okolí odstraní 72 stromů
HRADEC KRÁLOVÉ – Pracovníci střediska městské zeleně TSHK zahájili práce na odstraňování 72 stromů z okolí Malšovického stadionu. Jedná se o 56 topolů, 13 vrb, 1 javor, 1 olši a 1 akát. Většina odstraňovaných stromů je součástí porostní skupiny, která čítá 1.192 stromů. Fanoušci tento krok s úsměvem komentovali jako začátek nulté etapy výstavbu stadionu.
„Byly vybrány k odstranění nejstarší a nejnebezpečnější stromy, které by mohly ohrozit kolemjdoucí i návštěvníky stadionu. Náhradou za pokácené stromy budou zapěstovány stávající stromy ve skupině. Odstranění těchto stromů již nebylo možné odkládat z důvodu zvyšujícího se rizika jejich samovolného selhávání,“ komentují technické služby.
Pěstební práce předcházejí celkovou revitalizaci zeleně v daném prostu, kterou lze očekávat v návaznosti na rekonstrukci Malšovického stadionu. Ke kácení bylo vydáno kladné rozhodnutí místně příslušného orgánu ochrany přírody i památkové péče. Práce budou probíhat během ledna 2020.
V Orlici plavaly desítky uhynulých ryb
HRADEC KRÁLOVÉ – Všímavý kolemjdoucí si všiml nálezu velkého množství uhynulých ryb v Orlici. Ryby se měly nacházet téměř v centru Hradce u Moravského mostu. Na místo okamžitě vyjela policejní hlídka, která si posléze přivolala pracovníky České inspekce životního prostředí a Českého rybářského svazu. V řece plavalo odhadem 100 ryb, z nichž asi polovina byla uhynulá. ♥ A DÁL?
10 tisíc fanoušků na Facebooku. Děkujeme
HRADEC KRÁLOVÉ – Naše stránka Hradec Králové City, která má jako hlavní obrázek symbol – I love HK, na sociální síti Facebook překonala zkraje roku 2020 počet 10 tisíc To se mi líbí, za důvěru a přízeň fanouškům a čtenářům náleží naše poděkování. V součtu nás na sociálních sítích sleduje přes 12,5 tisíce lidí, pokud připočteme ještě Twitter a Instagram.
Hradec startuje zimní přípravu. Čeká ho Špindl
HRADEC KRÁLOVÉ – Zimní přípravu startují Votroci prvním tréninkem v pondělí 6. ledna. Ve středu je čekají fyzické testy na FTVS a v sobotu první přípravný zápas proti FK Varnsdorf. Než se rozběhne jarní část soutěže, sehrají v součtu osm utkání – jedno z nich proti aktuálně vedoucímu týmu polské Ekstraklasy, Slasku Wroclaw.
„Stejně jako minulý rok se hradečtí fotbalisté zapojí do zimní Tipsport ligy, ve skupině v Mladé Boleslavi se postupně střetnou s Varnsdorfem, domácím celkem a Spartou Praha. Od 22. do 28. ledna budou nabírat kondici opět ve Špindlerově Mlýně, ostatní přípravná utkání až do startu jarní části soutěže odehrají na domácím hřišti v Hradci,“ uvedl fotbalový klub.
Na začátku přípravy Votroků by se měl k týmu připojit třiadvacetiletý záložník Daniel Kovář, jehož hostování z Pardubic se dotahuje. Šanci v A mužstvu dostanou také tři hráči z hradeckého béčka – Dominik Bičiště, Jan Mahr a Denny Samko – a dva dorostenci, Denis Donát a Jakub Kosař.
První miminko Hradce roku 2020 je holčička
HRADEC KRÁLOVÉ – První miminko roku 2020 s trvalým bydlištěm v Hradci Králové se narodilo na Nový rok v hradecké fakultní nemocnici přesně v 18 hodin a 18 minut, tedy krátce po ohňostroji. Holčička Magdaléna Jirásková vážila 3210 gramů.
Malá Magdalénka se narodila jako třetí novoroční miminko v hradecké fakultní nemocnici, ale první s trvalým pobytem v Hradci Králové. v porodnici je navštívil také primátor města Hradce Králové Alexandr Hrabálek. Pro maminku byla připravena květina a také finanční dar od města ve výši pěti tisíc korun.
Zlatou pamětní medaili v hodnotě téměř deseti tisíc korun dostane Magdaléna během slavnostního vítání občánků na jaře v Divadle Drak.
PROGRAM: Novoroční ohňostroj 2020
HRADEC KRÁLOVÉ – První den roku tradičně oslaví Hradec novoročním ohňostrojem, který letos bude ve znamení 140. výroční narození architekta Josefa Gočára.
Od 16 hodin začne promítání reportáží z města roku 2019 na velkoplošné obrazovce. K tomu se během pozdního odpoledne přidá rozdávání čočkové polévky a k pití bude čaj a punč.
Před 18. hodinou proběhne tradiční zvonění na zvon Augustin na Bílé věži.
Těsně po 18. hodině zhasne Bílá věž a odpálí se novoroční ohňostroj.
Dopravní podnik města Hradce Králové na tradiční ohňostroj také posílí spoje MHD. Od 17 do 18 hodin bude linka číslo 7 jezdit v intervalu zhruba 15 minut a linka 18 v intervalu přibližně 10 minut. Od závěru ohňostroje do 19 hodin budou jezdit mimořádné posilové spoje linky číslo 7 ze zastávky Muzeum do Malšovic a spoje linky číslo 18 ze zastávky Magistrát města a Adalbertinum na konečnou zastávku Podzámčí. Na linky číslo 2, 6, 27 a 33 budou nasazeny velkokapacitní vozy.
Provoz čistírny v Březhradu byl zastaven
HRADEC KRÁLOVÉ – Oblastní inspektorát České inspekce životního prostředí (ČIŽP) zastavil provoz čistírny odpadních vod v Březhradě. Firma ji podle inspekce provozovala téměř tři měsíce způsobem, který nebyl povolen, tedy akumulací odpadních vod v nádržích, jež pro to nebyly schváleny. Především však nedoložila, jakým způsobem naložila s minimálně 1220 m3 odpadních vod.
„Od 12. února 2019 minimálně do doby naší kontroly 7. května bylo tedy zařízení provozováno nelegálně. Jde přitom o lokalitu, ve které je velmi vysoké riziko znehodnocení blízkého útvaru podzemních vod využívaného k zabezpečování vody pro lidskou spotřebu,“ řekl Lukáš Trávníček, ředitel Oblastního inspektorátu ČIŽP Hradec Králové.
„Vzhledem ke všem zjištěným skutečnostem jsme rozhodli, že dostatečné ochrany životního prostředí lze dosáhnout jedině zastavením provozu této čistírny,“ konstatoval Trávníček s tím, že čistírna zpracovávala i odpadní vody s obsahem nebezpečných látek.
Provozovatel čistírny se proti rozhodnutí ČIŽP odvolal, ale ministerstvo životního prostředí zastavení jejího provozu do doby, než případně získá povolení ke zneškodňování odpadních vod, potvrdilo. Rozhodnutí je tak pravomocné.
„Nejen pro obyvatele Březhradu, ale pro všechny z okolí Hradce i Pardubic je dobře, že inspekce na podnět města zahájila kontrolu a provoz tohoto zařízení zastavila. Potvrdilo se, že technologie a fungování této čističky je velkým rizikem pro životní prostředí a zdroje pitné vody v lokalitě, umístění takového zařízení navíc ani neodpovídá územnímu plánu,“ uvedl Martin Hanousek, náměstek primátora pro oblast životního prostředí.
Město opraví kašnu na Malém náměstí
HRADEC KRÁLOVÉ – V příštím roce dostane kašna na Malém náměstí nové opláštění, opravu potřebuje i technologie a elektroinstalace. Hradecké technické služby připravují její revitalizaci za zhruba 1,3 milionu korun, díky které bude fontána v historickém centru v provozu znovu před letní sezónou.
„Poslední větší opravou tato památka prošla před dvaceti lety. Tehdy šlo o generální opravu s restaurováním, kašna byla celkově rozebrána, vybudoval se betonový základ a technologická šachta s technickým vybavením vodovodního režimu. Po dvaceti letech provozu je vliv vody na kámen již zřetelný. Věřím, že opravy se podaří provést způsobem, který bude mít větší životnost než dvacet let,“ dodává náměstkyně Pourová.
Zastávky linek 12 a 33 u Alessandrie přesunuty
HRADEC KRÁLOVÉ – V souvislosti se začátkem výstavby bytového projektu Rezidence Alessandria, který vyroste mezi poliklinikou a hotelem se mění zastávka MHD Alessandria v ulici Bratří Štefanů ve směru do centra pro linky 12 a také 33.
„Od pondělí 25. 11. 2019 do 30. 8. 2021 dochází z důvodu stavebních prací na zastávce Alessandria v ul. Bratří Štefanů (linky č. 12 a 33 směr Pyrám) k těmto změnám. Pro linku č. 12 je zastávka přesunuta před budovu Polikliniky II. Pro linku č. 33 je zastávka zrušena (cestující mohou využít zastávku Poliklinika II. v Jižní ulici),“ uvedl dopravní podnik ve svém vyjádření.
Přilehlé sousedství hotelu je již obehnáno plotem, výstavba tak začne co nevidět. Změna platí až do konce srpna 2021.



