Přidat na Seznam.czFC Hradec Králové

Je to tak. Hradec po třech letech sestupuje o ligu níž. Příští rok bude hrát Fotbalovou národní ligu, čili druhou ligu. Snad jedinou pozitivní věcí je, že se bude hrát východočeské derby proti rivalům z Pardubic. Jinak je sestup Hradce bohužel zasloužený. I když po výhře nad Teplicemi svitla Hradci jiskřička naděje, další zápasy nezvládl. V rozhodujících momentech na jaře neporazil České Budějovice, Příbram, v závěru ztratil důležité body se Slováckem a také s Mladou Boleslaví. I když všichni fanoušci doufali, že se Hradec ještě zachrání, bohužel se tak nestalo. Hradec letos vyhořel hlavně doma, na jaře v domácím prostředí získal pouhé 2 body.

„Sestup Hradce mě mrzí, protože jsem tady trénoval, doufal jsem, že se udrží. Největším handicapem je nepěkný a nepodařený stadion, bude asi potřeba vytvořit novou kostru týmu a v příští sezoně jsou pro mě favoritem druhé ligy,“ řekl bývalý trenér Votroků Petr Uličný, který je koučoval v sezonách 2000 až 2003.

„Bohužel padáme do druhé ligy. Nedá se s tím nic dělat. Musíme se zvednout a pokusit se postavit nový tým a příští rok se dostat zpět do Gambrinus ligy. Je to pro mě velké zklamání, největší chybou určitě je, že jsme na jaře ani jednou doma nevyhráli, o sestupu se rozhodlo mnohem dřív,“ řekl po zápase Radek Hochmeister.

„Prohráli jsme si to už předtím. Přišel jsem týmu pomoct, zachránit soutěž, ale nepovedlo se to, mám na tom velký podíl viny já, beru to na sebe,“ dodal po zápase Marek Kulič.

„Jsme samozřejmě zklamaný že padáme, protože si uvědomujeme, že hrajeme za město, za klub, za lidi, který tu pracují, za mládežnické týmy, za fanoušky a uděláme maximum pro to, aby se klub za rok vrátil zpátky do ligy. Máme představu, jakým způsobem chceme hrát, jsou pasáže hry, kdy se nám celkem hra daří. Je mi to líto, že sestupujeme, ale říkám, že uděláme maximum, abychom příště postoupili,“ řekl po zápase na tiskové konferenci trenér Luboš Prokopec.

„Celou sezonu Hradec nedával góly i z těch nejvyloženějších šancí a dostával vcelku laciné branky. I za působení předchozího trenéra Plíška, to je asi hlavní příčinou neúspěchu. Z 29 zápasů jsme vyhráli pětkrát, v posledních třech zápasech jsme nedali ani gól, jestliže nejsme schopní skórovat, je těžké dělat nějaké body. Jsme málo hladoví v šestnáctce. V posledním zápase proti Plzni možná dostanou přednost mladší hráči, ale určitě budeme hrát naplno. Po sezoně také určitě dojde k obměně kádru,“ dodává Prokopec.

„Mluvil jsem s panem Juklem a budeme se chtít pokusit hned vrátit do ligy. Zatím nemůžu mluvit za představenstvo, ale jak představenstvo znám, doufám, že budeme mít všichni společný cíl se za rok vrátit mezi elitu,“ uzavřel tiskovou konferenci trenér Luboš Prokopec.

Za rok ale Hradci vyprší výjimka od svazu a v případě postupu by musel hledat pravděpodobně útočiště v jiném městě, volba by padla asi na nejbližší Mladou Boleslav, kde by Votroci odehráli všechna domácí utkání ligy. Pro hráče asi ne, ale pro klub by možná bylo lepší, dva roky počkat, během této doby postavit stadion a načasovat postup tak, aby se Hradec mohl vrátit s velkou pompou do Gambrinus ligy.

Votroci budou ve druhé lize každopádně favority a klidně mohou hned příští rok postoupit zpátky jako v případě Bohemians 1905. Na Votroky čekají známé týmy jako Viktoria Žižkov, Zlín, Ústí nad Labem či sestupující České Budějovice a pak také Varnsdorf, Vlašim, Táborsko, HFK Olomouc, Karviná, Střížkov nebo Sokolov. Speciálním zápasem bude z pohledu Hradce jednoznačně derby proti Pardubicím, které by mohlo přilákat do ochozů možná slušnou návštěvu.

„Zvedl bych hlavy, před 13 lety jsem také přišel do Hradce a okamžitě po sestupu se hned postoupilo zpátky do ligy. Hradec jako krajské město do ligy patří, i když má hrozný stadion,“ prozradil po zápase bývalý trenér Petr Uličný.

„Hradec i Budějovice sice sestupují do druhé ligy, ale myslím si, že mají určitou výhodu v tom, že jsou přeci jen silnější, než zbylé týmy ve druhé lize a ta pravděpodobnost toho rychlého návratu je vysoká,“ říká bývalý reprezentant Vladimír Šmicer.

Otázkou také zůstává, zda se klub pokusí případně oslovit bývalého trenéra Václava Kotala, který po 7 letech dovedl Hradec do ligy. Generální ředitel klubu Richard Jukl na toto téma začátkem května odpověděl: „Nyní máme realizační tým ustanoven, tudíž Václava Kotala oslovovat nebudeme. Neznamená to však, že se to nemůže v budoucnu změnit.“

Hradec během sezony poztrácel příliš mnoho bodů, nejvíce ho musejí mrzet jarní ztráty v závěrečných minutách zápasů s Boleslaví, Slováckem a Příbramí. V těchto utkáních přišel o rozhodujících 5-7 bodů, které někdy až s velkou smůlou promrhal a tím pádem sestupuje. Hradec se rozloučí s ligou v zápase s Viktorií Plzeň. Pod lízátky se možná bude předávat také mistrovský pohár pro vítěze ligy. Zápas se odehraje už v sobotu 1. června od 17 hodin na Všesportovním stadionu.

Ohlasy fanoušků na klubovém Facebooku:

„Chyba byl Plíšek jako trenér i na týden, natož na sezonu. Bohužel měl pan Prokopec málo času opravit vše, co on zpackal. Věřím, že on ví co dělá a pod jeho vedením budeme zase za rok zpět. A druhá liga taky liga.“

„Trenér je mi sympatický a když by mu šlo vedení trochu na ruku a dalo mu prostor, aby zapracoval do týmu pár lidí z juniorky místo těch bosenských nekopů, tak jsme za rok zpět jako nic. Jen se bojím toho zákulisí. Přijde mi, že pro město je ta první liga zátěž a vůbec je fotbal nezajímá. Přitom si do světa vytrubují, že Hradec Králové je město sportu.“

„Těším se na derby v Pardubicích!“

„Ředitelem počínaje, přes hráče až po uklízečky se vydejte na trnitou cestu za panem Kotalem, zaklekněte před jeho zápražím, tlučte hlavou o zem a proste o jeho návrat.“

„Jako fanda HK mi sestup samozřejmě vadí, ale zcela upřímně, Hradec si to letos celkem zasloužil. Tímhle stylem se liga opravdu hrát nedá. Bohužel.“

„Tak a teď si můžeme diktovat. Kdo dá víc, má titul!“

„Prodejte klidně 90 % hráčů, ale nakupte někoho, kdo bude bojovat za Hradec!“

„Musíme to brát z té druhé stránky, příští sezónu si možná zahrajeme o titul ve 2. lize.“

Postupová euforie před 3 roky:

28. května 2010 | Hradec se po 7 letech vrací do 1. ligy


  SLEDUJTE NÁS I NA INSTAGRAMU


  Facebook

  X

  Instagram

  Threads

  16 624

  3 020

  2 612

  334


  #TWEETY

  ~PANORAMA

  @MENÍČKA  Koncept studie Velkého náměstí